پیرامون "معامله قرن" ترامپ

رسمیت دادن به اشغال و الحاق، خلاف همزیستی دو ملت کنار یکدیگر است!

رئیس جمهور آمریکا - دونالد ترامپ، با راه انداختن یک جنجال تازه سرانجام از طرح خود در قبال معضل دیرینه فلسطین – اسرائیل پرده برداشت. با علنی شدن جزئیات این طرح، اکنون دیگر آشکارتر شده است که هدف از آن تثبیت و رسمیت دادن به هر آن چیزی می‌تواند باشد که اسرائیل از 1967 به اینسو، یا از طریق توسل به جنگ یا شهرک‌ سازی در مناطق اشغالی متعلق به خود اعلام نموده است. عصاره طرح ترامپ چنین است: همه چیز به جیب اسرائیل و سهم فلسطینی‌ها، دریافت صدقه ای "میلیاردی" در ازاء باخت سرزمین و آینده ی خود.

در پرده‌برداری از این "معامله قرن"، از طرف فلسطینی‌ها هیچکس حضور نداشت! چرا که به درستی جملگی رهبران آن به این ستم سیاسی "نه!" گفته‌اند و تن دادن به چنین تحقیر ملی را تحریم کرده‌اند. فقط نتانیاهو سیاستمدار راستگرا و فاسد اسرائیلی بود که ایستاده کنار ترامپ به اصطلاح "میانجی"، از ابراز رضایت بسیار نسبت به این "معامله" سر از پا نشناخت و در سخنرانی‌اش، با به تحسین برخاستن چندین باره ترامپ، به اصطلاح "ناجی" بزرگ "صلح"، از او بخاطر ابراز "شجاعت‌های تاریخی" در دفاع از "حق" اسرائیل مجیز بسیار گفت. معلوم شد که فلسطین برای این دو نفر یک بهانه است تا برای نجات خود از مهلکه‌های سیاسی موجود و خریدن فرصت در درون آمریکا و اسرائیل متوسل به جنجال آفرینی بشوند. ترامپ برای تحت الشعاع قرار دادن برنامه استیضاح و "قهرمان نمایی"اش در آستانه انتخابات پیش روی، و نتانیاهو نیز برای دورزدن پرونده فساد در دادگاه و چهره نمودنی دیگربار در انتخابات چند هفته بعد!

در این طرح، بلندی‌های جولان و بخش قابل توجهی از کرانه رود اردن و همه شهرک ‌های به زور ساخته شده تاکنونی رسماً به اسرائیل تعلق می گیرد، پایتخت سیاسی از تل آویو به اورشلیم منتقل می شود و در عوض، فلسطینی‌ها می‌باید تن به داشتن کشوری کوچک در چند محل پراکنده و جدا از هم با جمعیتی فشرده بدهند، در رابطه با بیت المقدس فقط راضی به داشتن اجازه استفاده از مکان مقذس دینی خود باشند، از حق هرگونه تملک سرزمینی بر شهرک های ساخته شده غصبی بگذرند و همچنین در ازاء منتفی دانستن موضوع بازگشت اوارگان فلسطینی به موطن اجدادی خود، به برخورداری از یک بسته کمک مالی جهانی حدوداً 50 میلیارد دلار در طول چند سال رضایت دهند. پاسخ مشترک رهبران فلسطینی ها به این زورگویی آشکار این بوده است: ما فلسطینی‌ها، خود و سرزمین مان را نمی فروشیم! سازمان ملل نیز این طرح را رد کرده است.

حزب چپ ایران(فدائیان خلق) ضمن همبستگی با مبارزۀ برحق مردم فلسطین برای تأسیس دولت خود، که با وجود مناقشات درون نیروهای سیاسی فلسطین، تحقق آن دشوار به نظر می رسد، طرح موسوم به "معامله قرن" را، جانبداری مطلقاً یک سویه به سود اسرائیل و رسمیت دادن به نقض حقوق تاریخی و سیاسی موجود ملت فلسطین ارزیابی می کند، آن را خلاف برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه می‌داند و عدم تمکین فلسطینی‌ها به چنین طرحی را واکنشی برحق می‌شناسد. ما، هم این بمباردمان تبلیغات ضد فلسطینی را که گویا فلسطینی‌ها همیشه فرصت سوز بوده‌اند رد می کنیم و هم چون همیشه سیاست مخرب "نابودی اسرائیل" جمهوری اسلامی را علیه منافع و مصالح مردم فلسطین و منطقه می‌دانیم. پروژه دو دولت مستقل همزیست اسرائیل و فلسطین در کنار همدیگر نه از مسیر رسمیت دادن به اشغال و الحاق سرزمین های فلسطین به اسرائیل و رشوه‌دهی، که از راه تامین برابر حقوقی ملی دو طرف در چهار چوب قطعنامه های سازمان ملل تامین‌شدنی است. 

هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران(فدائیان خلق)

10 بهمن ماه 1398 برابر با 30 ژانویه 2020

افزودن نظر جدید