توضیح پیرامون تحریف یک تیتر و حذف یک پاراگراف مصاحبه با سایت «مستقل آن‌لاین»

توضیح سایت کارآنلاین:

اخیرا رسانه "مستقل آن‌لاین" مصاحبه‌ای با رفیق فرخ نگهدار صورت داده و آن را در سایت خود منتشر کرده است. انعکاس این گفتگو، با حذف یک پاراگراف از پاسخ‌های رفیق فرخ و گذاشتن عنوانی برای این گفتگو صورت گرفته است که مضمون آن در پاسخ‌های رفیق نگهدار مطرح نشده استدر این ارتباط رفیق فرخ نگهدار توضیحی را برای انتشار در اختیار «کار آنلاین» قرار داده است که در زیر از نظر شما می‌گذرد.

حضور سردبیر عزیز نشریه کار
متن زیر متن کامل پاسخ های من به 6 سوال آقای علی نظری سردبیر و مدیر مسئول محترم روزنامه مستقل است. این مصاحبه روز دوشنبه 18 دی ماه در صحفه اول و عکس اول و با تیتر «انتخابات 1400 نباید بی رونق برگزار شود» منتشر شد. اما چنین جمله ای در هیچ بخشی از مصاحبه من نیامده است و سر دبیر آن را خود راسا انتخاب کرده است. در عین حال متاسفانه پاراگراف آخر در پاسخ به پرسش سوم نیز به طور کامل از مصاحبه حدف شده است. این پاراگراف ارتباط تنگاتنگ میان «نوع برگزاری انتخابات 1400» و «امکان مذاکره و توافق با 1+5» را توضیح می دهد.  
فرخ نگهدار
 
این پاراگراف از انتهای سوال سوم حذف شده است:
توجه داشته باشیم که ایران حوادث دیماه 96 و آبان 98 را داشته است، توجه داشته باشیم که سطح نارضایی و عدم اعتماد به حکومت از آن زمانتا به حال کاهش نداشته است. توجه کنیم که تدارکات لجستیک فراوانکاملا مهیا شده است که تنگدستی و خانه خرابی زحمتکشان، که در 4 ساله گذشته جهش وار تشدید شده، تقابل حکومت با معترضان را دگر بارخونین کند و چنانچه یک بار دیگر آنچه در 96 و 98 رخ داد بار دیگر درکشور رخ دهد ادامه مذاکرات و توافق غیرقابل تصور خواهد شد. لذا خصلت نمای سیر رویدادها در 1400 رابطه توده های وسیع شهروندان، بخصوص اقشار زحتمکش، با دولت وقت خواهد بود و نه رابطه دولت وقت با نیروهای مسلح. 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

پاسخ جناب نگهدار ، در تغیر متن مصاحبه از طرف نشریه کار ، ارزش صداقت را حتا اگر یک جمله باشد ، زیر سؤال می برد .

فرخ نگهدار یک فکر است اصلاح طلبانه، ضد جنگ، وخواهان صلح و آزادی و انتخابات و این که توانسته در یکی از مطبوعات داخل کشور راه باز کرده و حرف خودرا به میلیونها آدم بگوید نشان از سیر تکاملی جامعه هست . دوستان ! شما خود چه کرده اید ؟دوستان مذمت و هتاکی و انتساب صفت غیرسیاسی ناچسب راه و رسم گفتگو نیست. موضع اخیر آقای نگهدار یک مسئله کوچکی نیست. این موضع گیری یکی از باسابقه ترین عنصر یک سازمان سیاسی چپ مطرح ایران ست، آنهم شخصی که سالها در رهبری سازمان فدائیان و جنبش فدائی ذی اثر بوده است و هر نشست بزرگ سازمان از حضور او اعتبار می بخشد. بنابراین خشم خود را بروز می دهید و دلایل قوی برای نقد او ندارید. پس موضع او را شما چرا اینقدر سحطی می انگارید. چرا دوستان چهل سال از خود هیچ عکس‌العملی در مورد وقایع داخل ایران نشان نداده اند به این معنی که چهل سال فقط جملات تکراری و کهنه شده که فقط به درد دهه شصت میخورد زده اند و میزنند .حالا آقای نگهدار با هر امکانی و با تمام سانسور ، توانسته نظر خود را در میان مردم ببرد درست و یا اشتباه بودن آن را به محک مردم داخل ایران بگذارد شما ناراحت چه هستید؟ اینکه آقای نگهدار میتواند در نظرات داخل تاثیر بگذارد ؟ و یا از آنها تاثیر بگیرد ؟

براساس اصول مطبوعاتی آقای نگهدار این توضیح یا تکذیبیه را نه برای کار آن لاین بلکه برای روزنامه مستقل می بایستی ارسال می کردند.

تحریف تیتر؛ نبود جمله تیتر و یا تیتر منطبق بر مصاحبه؟
آقای نگهدار در توضیح خود به کار آنلاین از تحریف تیتر سخن نمی گوید. بلکه عنوان می کند که چنین جمله ای در هیچ بخشی از مصاحبه اش نیامده است. معلوم نیست منظور کار آنلاین از تحریف یک تیتر چیست؟
دیگر آنکه در این مصاحبه آقای نگهدار تاکید می نماید : "یقین دارم که اگر انتخابات بی‌رونق شود، خطر برهم خوردن مذاکرات برجام، خطر تداوم بی‌انتهای تحریم‌ها، خطر طغیان اجتماعی و بر هم خوردن ثبات سیاسی کشور، جدی‌تر از آن خواهد بود که کارگزاران انقلابی و جوان تصور می‌کنند" تغییر جمله "اگر انتخابات بی رونق شود" خطرات بسیاری بدنبال خواهد داشت به تیتر "انتخابات ۱۴۰۰ نباید بی رونق برگزارشود" آیا متفاوت با نظرات مصاحبه شونده است، فراتر از آن تحریف آن است. یا تیتری استخراج شده و منطبق بر مصاحبه است؟