یاد و خاطره رفیق محسن رشیدی را گرامی میداریم!

رفیق محسن رشیدی

تهیه کننده: گودرز اقتداری

باکمال تاسف اطلاع یافتیم که رفیق قدیم و یار مهربان و همرزم ما، محسن رشیدی، به علت ابتلا به سرطان برای همیشه خاموشی گرفت. رفیق فرخ نگهدار در باره رفیق زنده یاد چنین مینویسد: "محسن را از دوران دبیرستان می شناختم جزو فعالین چپ و ملی بود. بعدها هم که به دانشکده علم و صنعت رفت همیشه با فعالین چپ و فدایی مرتبط بود و مددکار.

محسن برادر کوچک قاسم رشیدی رفیق هم حوزه من در گروه جزنی بود. برادر بزرگ محسن و قاسم، ایرج رشیدی، هم از کادرهای موثر و قدیمی حزب توده ایران در خارج کشور و مقیم اطریش بود. و پدر این عزیزان، سرگرد رشیدی از کادرهای سازمان افسران حزب بود که بعد از کودتا سال ها را در زندان گذرانید. "

رفیق مجید عبدالرحیم پور نیز این جملات را در خاطرات خود از رفیق محسن بیان داشته است " محسن از رفقای قدیمی و زندانی و عضو کمیته تبلیغات سازمان بود. محسن انسانی شریف، ارام و نجیب بود که همه وجودش را برای زندگی بهتر برای مردمان کشورش گذاشت. بیش از سه سال از نزدیک با هم کار کردیم"

رفیق ابوالفضل محققی نیز درباره رفیق رشیدی چنین روایتی را ارائه کرده است: ؛اما این خود اوست محسن رشیدی که بخشی از دوران پرشورسرمستی وگشتنم در میان ابرهای آرزو با او رقم می خورد .تازه ازتبریز به تهران آمده ام چند روزی از آمدنم بتهران نگذشته که بکار درشورای مرکزی سازمان جوانان پیشگام می پردازم .چهره های جوان وپرشور از مسئولان دانشکده های مختلف . احساس غرور می کنم وقتی در جمعشان قرار می گیرم .چهره هائی که هرگز فراموششان نخواهم کرد... رفقای تازه معرفی می شوند "محسن از دانشکده علم وصنعت" با محبت نگاهم می کند "بهروز جان خوش آمدی"بلافاصله دفتر یاداشت وقلمش را در می آورد "خوب از دانشگاه تبریز بگو!" آشنائی از همانجا به دوستی منجر می شود."

رفیق محسن رشیدی از فعالین تغییر نام هنرسرای عالی به دانشکده علم و صنعت در طی سال‌های ۴۷ تا ۵۱ بود که با اعتصاب دانشجویان و درگیری با پلیس همراه گشت. در جریان آن حوادث، ۷ نفر از دانشجویان از جمله رفیق رشیدی با احکامی چون تبعید و اعزام به سربازی روبرو شدند.  اعتراضات در سال ۵۱ مثمر ثمر واقع گشت و نام هنرسرای عالی به دانشکده علم و صنعت تغییر یافت. رفیق محسن رشیدی تمام سال های پس از انقلاب را در ایران ماند و تا آخرین نفس همیشه و همه جا به عهدی وفادار ماند که از نخستین سال های نوجوانی با خود بسته بود.

عکس بالا بنقل از سایت فارغ التحصیلان دانشگاه علم و صنعت ایران مربوط به ۷ نماینده دانشجویان معترض است که به سربازی تبعید شدند. نفر سوم از راست، رفیق شادروان محسن رشيدی است. 

مراسم وداع و تشییع پیکر رفیق مهندس محسن رشیدی، پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹، ساعت ۸:۳۰ صبح از روبروی بیمارستان طوس با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار شد.

درگذشت رفیق محسن عزیزمان را به اعضای فامیل و به همه رفقا و آشنایان تسلیت می گوییم و برایشان تحمل و تندرستی ارزو داریم.

 

 

افزودن نظر جدید