هشدار اتحادیه کارگری آلمان (IG Metal) به اعتصابات کارگری 

از نیمه شب گذشته، کارگران بسیاری از شرکت های صنایع فلزکار و برق، مانند کارخانه های" فولکس واگن VW" یا "ایرباس  Airbus " خواهان افزایش فشار "اتحادیه IG Metal" در آغاز مرحله مذاکرات به کارفرماها شده اند. اتحادیه اعلام کرده است: هشدار می دهد که اعتصابات کارگران شرکت های صنایع فلزکار و برق در سراسر کشور آغاز شده است. اتحادیه صنفی IG Metall خواستار چهار درصد دستمزد بیشتر برای تقریباً ۳.۸ میلیون کارگران این صنایع در سراسر کشور است. اتحادیه همچنین با توجه به بحران تولید ناشی از کرونا و کاهش ساعات کار،خواستار جبران یا غرامت دستمزد نیز می باشند. اتحادیه همچنین خواستار اظهار نظر و هم آهنگی و شرکت بیشتر در تصمیمات استراتژیک شرکت ها است.

بنا به گفته سخنگوی اتحادیه، پس از چهار دور مذاکره، هنوز "هیچ پیشنهاد مشخص و روشنی از جانب کارفرمایان ارائه نشده است"، همانطور که نوت گیزلر از منطقه نوردراین- وستفالن گفت: "این اعتصابات، پاسخ به تاکتیک وقت کشی کارفرمایان است." یورگ کوهلینگر، رئیس منطقه میته برلین با انتقاد از کارفرمایان گفت: "در هفته های اخیر آنها از امکان توافق و دست یابی ما به منافع خود جلوگری کردند، در حالی که  کارفرمایان و شرکت های بزرگ، با حمایت دولتی و استفاده از میلیاردها دلار مالیات دهندگان استفاده کردند، اما آنها ادعا می کنند چیزی برای توزیع بین کارگران وجود ندارد." سه شنبه اولین روز پس از هشدار کارگران برای آغاز اعتصابات است. کارفرمایان ادعا می کنند: این اعتصابات می تواند بهبود رشد جزئی صنعت آلمان را در این شرایط بحرانی در خطر بیندازد. پس از مذاکرات بی نتیجه امسال، کارفرمایان می خواهند تا تا سال ۲۰۲۲ افزایش دستمزد را به تعویق بیندازند. آنها همچنین خواهان این هستند که شرکتهایی که دچار بحران تولید می باشند، بدون مذاکره مجدد با "اتحادیه IG Metall"، به طور خودکار توافق نامه های جمعی را دور بزنند.

 هشدار اعتصاب اتحادیه کارگران بر سر اختلاف تعیین دستمزد، به طور نمونه  با کنسرن بزرگ اتومبیل سازی "فولکس واگنVW" در منطقه "Braunschweig"و صنایع فلز کار و برق و الکترونیکی"بوش Buch" و ایرباس در روز سەشنبه آغاز گردید. در این بخش از کارخانه های" VW"، اجزای مهمی را برای سیستم های محرکه الکتریکی و معمولی تولید می شود. از جمله موارد دیگر، مبارزات اولیه کارگران نیز در جنوب غربی آغاز شده است.کارخانه های بوش در اشتوتگارت، شیفت شب فراخوانده شد تا کار را متوقف کند. اولین تجمع  برای صبح زود فراخوانده  شد: حرکت های زنجیره ای و نمایشی شامل خودروهای تدارکات شرکتها در اشتوتگارت است. کارگران شیفت شب کارخانه مرسدس در برمن، هامبورگ در مجموعه کارخانه های ایرباس، کارخانه دایملر در برلین (مارینفلد) و شرکت "قاره" در راینلاند-فالتس راینبلن برای مدت کوتاهی کار خود را متوقف کردند.

اشکال اعتراضی جایگزین، از آنجا که تجمع بسیاری از شرکت کنندگان در مقابل دروازه های کارخانه به سختی امکان پذیر است، اتحادیه در حال تدارک اشکال جدید اعتراضات خود می باشد. اتحادیه با توجه به شرایط بحران ناشی از ویروس کرونا، در نوردراین- وستفالن میتینگ هایی را به شکل " سینما درایو" ترتیب می دهد. IG Metall دارای تابلوهای بزرگ تصویری است که در پارکینگ های بزرگ و مناطق دیگر برای شرکت کنندگان در اعتصاب تدارک دیده است تا بتوانند سخنرانی ها را از داخل وسایل نقلیه خود دنبال کنند.

جهت اطلاع: "اتحادیه IG Metall"با ۲.۲۶ میلیون عضو، بزرگترین اتحادیه واحدهای صنفی در جمهوری فدرال آلمان و همچنین بزرگترین نمایندگی سازمان یافته کارگران در جهان است.

 

 

 

منبع: 
" ARD " آلمان - 02.03.2021

افزودن نظر جدید