قتل عام در کشور آفریقایی  رواندا

گروهی از مورخان فرانسوی،نتیجه گزارش خود را به رئیس جمهور امانوئل ماکرون در پاریس ارائه دادند. وی دو سال پیش به این گروه به رهبری وینسنت دولرت، مأموریت داده بود که این تحقیقات را انجام دهد. بر اساس این تحقیق، در زمان رئیس جمهور وقت فرانسوا میتران این کشور "بدون قید و شرط" از رژیم "نژادپرست، فاسد و خشن" رئیس دولت رواندا، یووال حبیاریمانا حمایت کرده است. میتران روابط نزدیک شخصی با حبیاریمانا برقرار کرد و چندین بار او را در پاریس پذیرفت.

این گروه مورخ که مسولیت تحقیق در باره قتل عام مردم کشور آفریقایی رواندا را داشتند اعلام کرده اند، کشور فرانسه در این قتل عام یا نسل کشی، مسوولیت سنگینی دارد. دست کم ۸۰۰ هزار نفر در رواندا در سال ۱۹۹۴ کشته شدند. و این گزارش نتیجه تحقیقات است. 

فرانسه "مسئولیت بسیار سنگینی" را در قبال این واقعیت نسل کشی ۱۹۹۴ در رواندا بر عهده دارد: این نتیجه گیری کمیسیون مورخان در گزارشی بیش از هزار صفحه است. ارتش فرانسه را به "چشم  فرو بستن" و "عدم واکنش" در جلوگیری از کشتار مردم، متهم می کنند. از طرف دیگر، هیچ گونه "همدستی" در این قتل ها هنوز اثبات نشده است.

 در کشور آفریقایی رواندا، مستعمره سابق آلمان و بلژیک، اعضای گروه قومی حوتار هیماریمانا طی سه ماه در سال ۱۹۹۴- ۱۳۶۳خورشیدی، حداقل ۸۰۰ هزار نفر از افراد گروه اقلیت توتسی را به شکل فجیعی قتل عام کردند. 

ارتش فرانسه با حکم سازمان ملل در سال ۱۹۹۴ در منطقه مستقر شد. رواندا سالهاست که فرانسه را متهم می کند که با حمایت از دولت آن زمان در نسل کشی شریک بوده است.

یاد آوری: متهم اصلی این نسل کشی" تاجری به نام "Félicien Kabuga" است که مدت ها با نام جعلی زندگی می کرد و در سال ۲۰۱۵ - ۱۳۹۴ خورشیدی در حومه پارس دستگیر شد و برای بر رسی اتهامات وی، به دادگاه لاهه سپرده شد.

 

 

شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۰- ۲۷ مارس ۲۰۲۱

 

  

 

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

کاری بسیار خوب چه به لحاظ انتخاب مطلب و چه از جهت ترجمه ، مرسی رفیق رضا کاویانی