اعلام خروج ترکیه از کنوانسیون مبارزه با خشونت علیه زنان

در هفته های پیش ترکیه  با یک چرخش ۱۸۰ درجه تلاش کرده بود چهره آسیب دیده خود را در انظار عمومی بهبود بخشد. اردوغان خواسته بود فضای مناسبی بین مخالفین خود در داخل و بویژه با سوستان و دشمنان خود در خارج از کشور به وجود آورد. 

ترکیه اخیراً با سیاست خارجی تهاجمی خود دردسرهای زیادی ایجاد کرده بود. در اختلاف بر سر گاز در دریای مدیترانه با یونان، عضو اتحادیه اروپا، آنکارا نیز جامعه را بر ضد خود قرار داده بود. پیام های مثبت از ترکیه باید روحیه را بهبود بخشد. اعلام اصلاح قانون اساسی مطابق با طرح روابط عمومی ترکیه است. در آنکارا حتی صحبت از قانون اساسی جدید لیبرال بود. اردوغان برای گردآوری آن ، برنامه عملی حقوق بشر را دنبال كرد.

ترکیه از کنوانسیون  مقابله با خشونت علیه زنان خارج می شود: شاید این خبر، جنجالی ترین اقدامات رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان در سال جاری میلادی باشد، که در داخل و خارج با مشکلات و بحران های زیادی روبرو گشته است. گفتنی است که خبر خروج  ترکیه از کنوانسیون مبارزه با خشونت علیه زنان در آستانه اجلاس اتحادیه اروپا ،می تواند برای ترکیه عواقب ناگواری داشته باشد. 

حال، اعلام خروج ترکیه از کنوانسیون مبارزه با خشونت علیه زنان، بلافاصله با واکنش شدیدی در کشور مواجه شد و نشان داد اختلاف بین واقعیت و عملکرد در سیاست دولت ترکیه بطور واضحی متفاوت هستند و سخنان و وعده های خوب نمی توانند به اعتبار ریاست جمهور بیفزایند. گرچه اردوغان همیشه غیر قابل پیش بینی بوده است، اما نظر سنجی ها نشان می دهد که او اعتبار خود را از دست داده است.

 یاد آوری: 

خروج دولت ترکیه از کنوانسیون مبارزه با خشونت علیه زنان که به دستور اردوغان انجام گردیده، نشانگر گرایش هر چه بیشتر او به اقتدار دینی و و مخالفت با سکولاریسم است. اردوغان گرچه در انتظار مخالفت های شدید در داخل و خارج بود، اما او نشان داده است که سیاست خارجی و بویژه اروپا، نمی تواند بر او تاثیری داشته باشد. در هفته گذشته، اردوغان از پارلمان ترکیه که حزب او و شریک متحد او در آن اکثریت دارند، برنامه  تحریم و غیرقانونی کردن دومین حزب بزرگ و مخالف خود"HDP" را آغاز کرده است، که این حمله آشکار او نیز، نشانگر مخالفت با لیبرالیسم پارلمانی است و نمایانگر اقتدار گرایی آشکار است.

 دولت اردوغان به طور فزاینده ای در جهت استقرار یک دولت استبدادی پیش می رود و نشان داده است که نمی تواند از قانون اساسی و حقوق بشر دفاع نماید. از هم اکنون نشانه هایی دیده می شود که حزب اردوغان در انتخابات آتی با کمبود آراء لازم روبرو خواهد شد. باید تاکید کرد با همه عوارض جانبی غیر دموکراتیک، انتخابات در ترکیه روشی آزاد است که در آن احزاب و نامزد های مختلف برای کسب اکثریت با یکدیگر رقابت می کنند و نمی شود با کشور هایی مانند ایران، مصر و سوریه مقایسه نمود. 

طبق آخرین نظرسنجی ها، محبوبیت اردوغان کم شده است. و لغو شرکت ترکیه در کنوانسیون مبارزه با خشونت علیه زنان و دیگر حرکت های خصمانه او علیه نهاد های دموکراتیک، نشانگر تحریک پایگاه های محافظه کاران مذهبی است. 

یکشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۰- ۲۸ مارس ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
مجله آلمانی فوکوس"Focus"

افزودن نظر جدید