نتیجه گزارش کمیسیون دولتی: وجود نژاد پرستی در انگلستان را  را  ماست مالی می کند 

 
کمیسیونی که توسط دولت انگلستان برای بررسی وضعیت زندگی اقلیت ها در این کشور استخدام شده بود، با ارائه گزارشی سعی کرده است به اعتبار دولت در میان اقلیت ها کمک کند. در گزارش به شرایط بسیار مطلوبی در برابری اقلیت های قومی که این کشور به آنها اعطا کرده است اشاره شده است. بیانیه ای که همراه با این گزارش امروز چهارشنبه ۳۱ مارس ۲۰۲۱ انتشار داده شده آمده است: سایر کشورهای اروپایی که اکثریت جمعیت آنها را سفید پوستان تشکیل می دهند، باید از الگوی کشور انگلستان بیاموزند. 

در مقدمه آمده است: "به زبان ساده باید بگوییم ما دیگر انگلستانی را نمی بینیم كه سیستم آن عمداً علیه اقلیت های قومی هدایت می شد. "مسئول "کمیسیون نژاد و اختلافات قومی" می نویسد: اینکه ادعا می شود نژادپرستی هنوز هم به طور نهادینه در اداره این کشور عملکرد خود را بروز می دهد، اتهام نا درستی است و در برابر واقعیت های موجود تائید نمی شود. نخست وزیر بوریس جانسون این گزارش را  تایید و آن را یک "کار مهم" خواند.

بر اساس این گزارش دولتی، در حال حاضر اقلیت های مختلف درکشور انگلستان در دستیابی به اهداف رسمی آموزشی از میانگین اکثریت سفیدپوست موفق ترند. این به عنوان مثال، در مورد دانشجویان هندی تبار، بنگلادش و آفریقایی تبار صدق می کند. فقط کودکان با ریشه کارائیب به طور متوسط از همکلاسی های سفیدپوست خود وضعیت ضعیف تری دارند. همچنین در این گزارش تاکید شده است: در تامین شغل و کار, اقلیت ها پیشرفت چشمگیری داشته اند و بر اساس همین گزارش، اختلاف سطح دستمزد بین جمعیت اکثریت سفید پوست و اقلیت های قومی اکنون فقط تا ۲/۳ درصد است و باید گفت دیگر هیچ گونه تفاوت قبل توجهی در بین افراد گروه سنی ۳۰ سال وجود ندارد.
 
انتقاد پژوهشگران، فعالان حقوق بشر و سیاستمداران
گروه های اجتماعی مختلف، انتقادهای شدیدی نسبت به نتیجه گیری این تحقیق ابراز کردند. آقای استارمر رهبر حزب کارگر و هلیما بیگم، رئیس موسسه Runnymede Trust "اندیشکده ای برای مسائل برابری" این گزارش دولتی را یک نوع روتوش یا ماست مالی به نفع دولت ارزیابی کردند.

Kehinde Andrews، استاد دانشگاه بیرمنگام، این گزارش را یک کارزار دولتی "روابط عمومی" توصیف کرد که با شواهد مغایرت دارد. آقای اندروز در مصاحبه ای با خبرگزاری انگلیس PA گفت: "این گزارش همه چیز را توجیه می کند و می گوید ما مجبور نیستیم کاری انجام دهیم, لازم هم نیست نگران باشیم". دیوید لامی، نماینده مجلس انگلیس و عضو سیاه پوست حزب کارگر، این گزارش را "توهین به هرکسی که نژادپرستی نهادینه شده را در این کشور تجربه می کند، دانست".

از زمان مصاحبه مگان، بحث بر سر نژادپرستی در انگلیس افزایش یافته است

بوریس جانسون تشکیل و استخدام این کمیسیون مطالعه و تحقیق را پس از اعتراض و جنبش هزاران نفر از آفریقایی تباران و رنگین پوستان نسبت  به نژاد پرستی در کشور انگلستان سفارش داد. در تابستان گذشته، ده ها هزار نفر در انگلیس پس از کشته شدن جورج فلوید آمرکایی آفریقایی تبار طی یک عملیات غیر قابل انکار توسط پلیس ایالات متحده ، به خیابان ها آمدند. اخیراً به دلیل اتهامات مگان همسر رنگین پوست پرنس هری، علیه خانواده سلطنتی، بحث در مورد نژادپرستی در جامعه مطرح شده و شدت گرفته است. 
 
گزارش از: رویترز
چهار شنبه ۱۱ فروردین ۱۴۰۰- ۳۱ مارس ۲۰۲۱
 
 
منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل "Spiegel 

افزودن نظر جدید