کودتا در درون خانواده سلطنتی اردن

در شبکه های مجازی فیلم هایی دیده می شود که حضور تعداد زیادی از نیروهای امنیتی را نشان می دهد که در شهر مستقر شده اند. ارتش اردن احتمالاً از کودتا جلوگیری کرده است. آیا برادر ناتنی شاه پشت آن است؟ به گفته برخی مسولان ارتش اردن، تا کنون چندین نفر از چهره های مشهور این کشور دستگیر شده اند. جوزف هونیتی، رئیس ستاد ارتش اردن عصرروز شنبه از طریق رسانه های دولتی اعلام کرد: از جمله دستگیر شدگان وزیر دارایی پیشین "باسم عوض الله" و یک عضو خانواده سلطنتی به نام "شریف حسن بن سعید" است. او تاکید نمود که تحقیقات ادامه خواهد داشت.

رئیس ستاد ارتش اردن  "جوزف هونیتی" گزارش رسانه ها مبنی بر دستگیری ولیعهد سابق "حمسا بن حسین" برادر ناتنی پادشاه عبدالله دوم را تکذیب کرد، بلکه از حمسا خواسته شد  تا از اقداماتی که می تواند امنیت و ثبات اردن را به خطر بیندازد خود داری نماید. در این خصوص هنوز از طرف دولت بیانیه ای صادر نشده است. اما  روزنامه آمریکایی اشنگتن پست در گزارش خود نوشته است: که نیروهای امنیتی اردن "حمسا بن حسین" برادر ناتنی شاه اردن و حدود ۲۰ نفر دیگر را در ارتباط با "تهدید به ثبات و امنیت کشور" دستگیر کرده اند. این طور به نظر می رسد، هدف مخالفین سرنگونی ملک عبدالله دوم بود. این پادشاه در سال ۱۹۹۹ پس از مرگ پدرش ملک حسین، به سلطنت رسید.

از طرفی گرچه خبرگزاری رویترز گزارش داده است که "حمسا بن حسین" در بازداشت نیست، اما خود حمسا در فیلمی که اواخرعصر شنبه منتشر کرد اعلام نمود که در حبس خانگی قرار گرفته است. بی بی سی انگلیس اواخر عصر شنبه ویدئویی منتشر کرد که دستگیری شاهزاده ۴۱ ساله را تایید می نماید. این فیلم  با کمک وکیل حمسا به بیرون درز کرده است. حمسا در این فیلم ادعاهای مهمی راعلیه برادر ناتنی خود ملک عبدالله دوم مطرح می کند. حمسا در گذشته ها هم انتقادهایی را علیه برادرش مطرح کرده بود. شاهزاده حمسا در ویدئو می گوید: رئیس ستاد ارتش شنبه صبح از وی دیدار کرد و به او اطلاع  داد که اجازه ندارد از خانه خارج شود و هیچ ارتباطی با دنیای خارج داشته باشد. ارتباطات تلفنی و اینترنتی وی قطع شده است. شاهزاده حمسا گفت: "من در هیچ گروه و دسته شیطانی در ارتباط و حمایت از نیروی خارجی نیستم."

دولتهای ایالات متحده آمریکا، مصر، عربستان سعودی، بحرین، کویت و لبنان - در واکنش های اولیه همبستگی خود را با ملک عبدالله اعلام کردند. اردن متحد اصلی ایالات متحده در منطقه است.

حمسا در ابتدا توسط مادرش، ملکه نور، برای سلطنت آماده شد. با این حال ملک عبدالله وی را به عنوان ولیعهد در سال ۲۰۰۴ عزل کرد. در عوض، پادشاه با کمال تعجب راه را برای پسر هشت ساله خود در این زمان باز کرد. به گفته خودی ها، حماسا از آن زمان سعی کرده است قبایل مهم اردن را دور خودش جمع نمای و همچنین برخی سیاستمداران ناراضی را با خود همصدا کند، که این گونه اقدامات او همیشه باعث نارضایتی ملک عبدالله شده است.

"هیچکس بالاتر از قانون نیست"

رئیس ستاد نیروی هوایی اعلام کرد که تحقیقات در حال انجام است و نتایج بعداً اعلام خواهد شد. وی گفت: "هیچ کس بالاتر از قانون نیست، امنیت و ثبات اردن مهمتر از همه چیز است".

روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقامات عالی رتبه اطلاعات خاورمیانه گزارش داد كه مقامات مسوول كاخ پادشاهی، توطئه را "پیچیده و گسترده" توصیف كرده اند. حداقل یک عضو دیگر از خانواده سلطنتی اردن و همچنین رهبران قبایل و نمایندگان مقامات امنیتی در این ماجرا دخیل بودند. گزارش های تأیید نشده از دستگیری یاسر مجالی مدیر دفتر شاهزاده حمسا ​​نیز خبر داده است. خواهرزاده اش باسما در توییتر خود نوشت که یاسر مجالی پس از یورش به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

 

یکشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۰- ۴ آوریل ۲۰۲۱

مجله آلمانی اشپیگل "Spiegel"

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

درود بر تو رضا جان مطالبی که انتخاب میکنی چه به لحاظ تازه بودن موضوعات ، چه از جهت اهمیت آنها واقعآ جالب هستند ، بخصوص اینکه از قلمی روان و شیوا برخورداری ، مرسی !