فرار دسته جمعی دیپلمات ها از کره شمالی

همه چیز کم است: به دلیل وضعیت نامناسب تأمین مواد غذایی و دیگر مایحتاج زندگی، دیپلمات ها و همچنین کارگران متخصصی که برای پیشرفت و توسعه این کشور مشغول کار بودند، به طور دسته جمعی کره شمالی را ترک می کنند. ویروس کرونا هم به مصائب این کشور منزوی افزوده است. همچنین نمایندگان سازمان های بین المللی هم به سختی می توانند در محل کارشان حضور داشته باشند. 

بنا به گزارش "NK News" و به نقل از منابع مختلف ۴۰ نفر از  دیپلمات ها و همچنین کارگرانی که برای امور توسعه این کشور مشغول به کار بودند روز  چهارشنبه گذشته کره شمالی را ترک کرده اند. در میان آنها ده تبعه روسیه، هشت کارمند سازمان ملل متحد، سفیر ایران، دیپلمات های لهستانی و همه کارمندان صلیب سرخ وجود داشتند.گفته می شود  در حال حاضر تنها سه نفر از کارگران خارجی در کره شمالی باقی مانده اند. سخنگوی سازمان ملل در آخر هفته گذشته اعلام کرد در حال حاضر دیگر هیچ یک از وابستگان کشورهای خارجی در کره شمالی زندگی نمی کنند. 

کمبود آشکار اقلام اساسی

گفته می شود دلیل این عزیمت گسترده، اقدام رژیم علیه همه گیری کرونا است. طبق اطلاعات رسمی دولتی گفته می شود در کره شمالی حتی یک فرد آلوده وجود ندارد. با این حال، اقدامات سختگیرانه ای که از ژانویه سال ۲۰۲۰ اعمال شده است، به ویژه دیپلمات ها و کارگران خارجی را تحت فشار زیادی قرار داده است.
چهارشنبه گذشته در صفحه فیس بوک سفارت روسیه در پیونگ یانگ آمده بود: "گفته می شود محدودیت های شدید در کره شمالی منجر به کمبود کالاهای اساسی مورد نیاز مردم  شده است و  بسیاری از مردم، پایتخت کره شمالی را ترک کرده اند. به سختی کسی می تواند محدودیت های زندگی روزمره را تحمل کند. کمبود آشکار اقلام اساسی از جمله داروها. واقعیت این است که رفع  مشکلات درمان و سلامتی در این کشور به سادگی امکان پذیر نیست."

لینا یون از مسولان "دیده بان حقوق بشر" گفته است گرچه هیچ اطلاعتی از این کشور به خارج درز پیدا نمی کند، اما گفته می شود که نشانه های مختلفی از کمبود غذا و وخیم تر شدن اوضاع زندگی مردم وجود دارد. سال گذشته  هم نشانه هایی از کمبود مواد غذایی، بهداشتی و باتری  در کشور وجود داشت.

"آخرین گزارش ها این است که از ناظران سیاسی خارجی به سختی درپیونگ یانگ  دیده می شوند . گزارش های رسمی تجاری نشان می دهد که تجارت با چین در اوایل ماه اوت بسیار محدود شده و سرانجام در ماه اکتبر کاملاً متوقف شد. همچنین کره شمالی به دلیل ترس از ویروس کرونا، رسما دیگر از چین غذا و دارو وارد نمی کند. علاوه بر این  گفته می شود که چندین سیل ویرانگر در سال های گذشته، به کشاورزی کره شمالی آسیب های شدیدی وارد کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه فقط در پایان ماه فوریه، تصویر زیادی  منتشر کرد که دیپلماتهای روسی را نشان می دهد که کره شمالی را با یک  نوع ماشین برقی ریلی ترک می کنند. 

دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰- ۵ آوریل ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل "Spiegel"

افزودن نظر جدید