مخالفین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، خواستار محاکمه او از سوءاستفاده از قدرت شدند 

دادستان از "شواهد محکم" سوءاستفاده از قدرت نتانیاهو صحبت می کند. نخست وزیر اسرائیل نتانیاهو باید محاکمه شود. وی به کلاهبرداری، خیانت و فساد متهم است. گفتگوهای ائتلاف همزمان انجام می شود. این اولین بار در تاریخ اسرائیل است که نخست وزیر فعلی در حال محاکمه است. بنیامین نتانیاهو مظنون به کلاهبرداری، خیانت و فساد است. در دادگاه منطقه در اورشلیم، دادستان لیات بن آری روز دوشنبه در مورد "یک پرونده فساد جدی" صحبت کرد که "بسیاری از شواهد معتبر" برای آن وجود دارد. نتانیاهو از قدرت سیاسی خود برای اهداف شخصی سوء استفاده کرد و به رسانه های مرکزی در این کشور امتیازاتی داد تا از بین آن ها دوباره انتخاب شود.

این اولین بار در تاریخ اسرائیل است که نخست وزیر وقت تحت بازجویی و محاکمه است. بنیامین نتانیاهو مظنون به کلاهبرداری، خیانت و فساد است. در دادگاهی در منطقه در اورشلیم، دادستان "لیات بن آری" روز دوشنبه در مورد "یک پرونده فساد جدی" صحبت کرد که "شواهد بسیار معتبری" در باره آن در دست است: نتانیاهو از قدرت سیاسی خود برای اهداف شخصی سوء استفاده کرد و به رسانه های مرکزی در این کشور امتیازاتی داد تا به کمک آن ها دوباره انتخاب شود.

نخست وزیراسرائیل در سخنرانی دادستان حضور داشت و سپس دادگاه را ترک کرد. از این پس، بازجویی از شاهد باید هر سه بار در هفته انجام شود. نتانیاهو همه ادعاها را رد می کند، او بارها ازحمله جادوگران علیه خود وخانواده اش صحبت کرده است! علاوه بر این، نتانیاهو متهم شده است که هدایای لوکس به ارزش حدود (۱۸۴۰۰۰ یورو) از دوستان میلیاردر خود را پذیرفته و نیز جواهرات، سیگار برگ و شامپاین هم دریافت کرده است. همچنین گفته می شود که وی به ناشر مهم روزنامه" آرنوس موزس" پیشنهاد داده است تا روزنامه رقیب خود را در ازای گزارش مثبت تضعیف کند.

تشکیل دولت جدید دشوار تر می شود 

مخالفان و طرفداران نتانیاهو روز دوشنبه در مقابل دادگاه منطقه تظاهرات کردند و صدها افسر پلیس نیز برای کنترل اوضاع حضور داشتند. همزمان رئیس جمهور اسرائیل رووین ریولین با نمایندگان حزب لیكود نتانیاهو دیدار داشت و در مورد ائتلاف های احتمالی دولت گفتگو كرد. در اسرائیل انتخابات مجلس چهارم طی دو سال اخیر منجر به بن بست سیاسی دیگری شد. در طول روز دوشنبه، ریولین تلاش کرد تا با همه ۱۳جناح دیدار نماید. نمایندگان هر یک از احزاب باید موارد مورد علاقه خود را برای تشکیل دولت جدید پیشنهاد دهند. ریولین ریاست جمهوری اسرائیل فرصت دارد تا روز چهارشنبه مسولیت ریاست کابینه را به یک کاندیدا  بسپارد.

 

در حالیکه گفتگوهای اتلاف در جریان است، مخالفین نتانیاهو خواستار محاکمه او به جرم کلاهبرداری، خیانت و فساد شدند. در مجموع ۱۳ لیست به پارلمان راه یافته است. حزب لیکود نتانیاهو ۳۰ امتیاز از مجموع ۱۲۰ ماموریت را به دست آورد. در جایگاه دوم  با ۱۷ کرسی حزب آینده جیر لاپید قرار گرفت که در مرکز سیاسی واقع شده است. سومین نیرومندترین حزب کاملا مذهبی شاس با ۹ کرسی بود. حزب عرب رام گرچه فقط  به چهار کرسی دست پیدا نمود، اما ممکن است در صحنه ائتلاف نقش بازی کند. از طرفی باید تاکید کرد در صورت عدم موفقیت در تشکلیل دولت جدید در اسرائیل، انتخاباتی دیگر در سال جاری منتفی نیست. اتحاد نتانیاهو و دشمن وی بنی گانتز از اتحاد مرکز آبی و سفید، که در بهار سال گذشته منعقد شد، پس از تنها چند ماه بر سر اختلاف در تنظیم بودجه از هم پاشید.

 

 سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰- ۶ آوریل ۲۰۲۱

 

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل "Spiegel"

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

جناب كاوينا،ممنون از ترجمه هاى شما
نتانيابو ياهو اين جرثومه فساد بايد محاكمه شود نه تنها به دليل مسائل مالى بلكه به اتهام جنايت عليه بشريت!