اتهام عضویت در اشتازی، علیه آندره بابیچ نخست وزیر میلیاردر چک

 

گرچه آندره بابیچ  اتهام عضویت خود را در اشتازی آلمان شرقی انکار می کند، اما شواهد قریب به اتفاق نشان می دهند: میلیاردر در حال شکست جدی سیاسی است. در گزارش سند اشتازی او را این طور معرفی می نماید: با شماره ۲۵۰۸۵ در ۲ سپتامبر ۱۹۵۴ متولد شد، به زبان های آلمانی، فرانسوی، روسی صحبت می کند و شغل او  مهندس است. نام رمز او "Bureš" است که  معنای خاصی ندارد، اما نام اصلی او : آندره بابیچ می باشد.

سال هاست که نخست وزیر چک از خود در برابر اتهامات همکاری او با اشتازی، سازمان امنیت آلمان شرقی در دهه ۱۹۸۰ دفاع می کند و آن را نمی پذیرد. اما اکنون سندی در اداره سوابق اشتازی در براتیسلاوا به دست آمده که هویت او را در این سازمان تایید می نماید و او را مجرم می شناسد. سازمان امنیت دولتی چکسلواکی او را با نام رمز "Bureš"، شماره و کد "23.XI.1982" رسماً به عنوان عضو  ثبت کرده است.  تمبری با رنگ قرمز روی سند که به زردی گراییده نیز بر آن نقش بسته است .

با  رونمایی از این سند و افشاگری در عضویت او در اشتازی, ناتوانی در مدیریت بحران ویروس کرونا,  و اختلاف بر سر میلیون ایرو پول اتحادیه اروپا برای شرکت هایش که سال هاست ادامه دارد ، می تواند هزینه شکست وی  را در انتخابات پاییز به همراه داشته باشد. در حال حاضر هم  او با کابینه اقلیت بر سر قدرت است و در هفته های اخیر حزب او در یک نظر سنجی از حزب رقیب "دزدان دریایی چک"عقب مانده است. 

نخست وزیر میلیاردر 

آندره بابیچ در میان سیاستمداران اروپایی یک استثنا است: قبل از سقوط دیوار، وی عضوی از حزب کمونیست کشور" چک اسلواکی" بود و برای شرکت های دولتی کار می کرد. در سال ۱۹۸۸ او را از طرف آنها به مراكش فرستادند. تنها پس از فروپاشی رژیم بود که وی به پراگ بازگشت و به عنوان مدیر صنایع کشاورزی، شیمیایی و غذایی مشغول به کار و ثروتمند شد. کارشناسان ثروت وی را چهار میلیارد یورو تخمین می زنند. نانوایی بزرگ آلمانی Lieken AG نیز به گروه Agrofert او تعلق دارد. بابیچ از سال ۲۰۱۷ نخست وزیر است, وی حزب خود را "Ano- بله" در سال ۲۰۱۱ تأسیس کرد.

بابیچ تا کنون  از بدنامی که امپراطوری خود را با کمک طناب پوسیده رژیم سابق اقمار شوروی ساخته است، خلاص نشده است. سوء ظن به امنیتی بودن او هم سابقه دار و قدیمی است. او سال هاست که درگیر اختلافات حقوقی علیه مقامات اشتازی اسلواکی بوده است. او ادعا کرد که این اسناد جعلی بوده و اصولا غیر قابل تصور به نظر می رسد: چرا افسران اشتازی در دهه ۱۹۸۰ پرونده های یک مهندس کاملا ناشناخته را جعل می کنند؟ "من متعهد به اخلاق هستم, دروغ نمی گویم، دزدی نمی کنم، زیاد نمی نوشم و معشوقه هم ندارم" آندره بابیچ اصرار دارد که بگوید: این سند فقط یک برگ کاغذ است و هیچ اهمیت و ارزشی ندارد. با این حال مورخ Jerguš Sivoš و رئیس آرشیو اسناد اشتازی در براتیسلا وا می گوید: تاریخ ها و شماره ها در پرونده های اشتازی عضويت او را تایید می کنن، شکی در آن نیست.

یاد آوری: 

هزاران نفر علیه این رسوایی سیاسی نخست وزیر در خیابان های پراگ دست به تظاهرات زدند و خواستار استعفای او شدند، آنچه به ویژه برای مخالفین نامطبوع  است و باعث خشمگین شدن آنها شده، عدم پذیرش آندره بابیچ در همکاری با اشتازی آلمان و نفی سند آرشیو اسناد که نام رمز او را به عنوان خبرچین رژیم ثبت کرده است، می باشد. در هر صورت، از گذشته او رونمایی شده است و امروز بخش عمده ای از مردم چک را علیه خود بر انگیخته است. در تابستان سال ۲۰۱۹ جنبش "یک میلیون امضاء برای دموکراسی" صدها هزار شهروند را علیه او به خیابان ها کشید. مردم علیه نخست وزیر آندره بابیچ شعار می دادند. آنها نخست وزیر را نمونه بارز یک سیاست مدار فاسد می خواندند و او را مسئول درهم تنیدگی قدرت اقتصای و سیاسی می نامیدند. آنها به اعتراض می گفتند: هیچ کس مانند نخست وزیر میلیاردر مسئول این همه مشکلات و فساد اداری نیست. در واقع  او با استفاده از قدرت دولتی برای تأمین مزایای شخصی اقدام کرده است. مرجع مبارزه با کلاهبرداری اتحادیه اروپا (اولاف) در حال بررسی کمک های مالی بالغ بر دو میلیون یورو به حساب هتل شخصی او می باشد، این نهاد سوء استفاده های آندره بابیچ را رد نمی کند.

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰- ۱۳ آوریل ۲۰۲۱

منبع: مجله آلمانی اسپیگل "Spiegel"

افزودن نظر جدید