دولت اردوغان سازمان های مدنی را تعطیل می کند

تعداد آمار مشکوک کم مبتلایان به کرونا و نیز ویروس جدید جهش یافته آن در ترکیه، اختلافات آشکار بین میزان مرگ و میر رسمی و غیررسمی، و رسیدگی و دخالت رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نسبت به آن، توفان اختلافات جدیدی را در عرصه سیاست این کشور رقم زد: او مخالفت خود را با ارائه آمار توسط انجمن پزشکی اعلام نمود و گفت: هرکسی که مانند رئیس انجمن پزشکی ترکیه نسبت به آمارهای دولتی اعتراض کند، شخصاً او را تروریست اعلام می نمایم. انجمن پزشکی ترکیه از کنترل و دستکاری دولتی بر میزان آمار مبتلایان و تلفات ناشی از آن اعتراض کرده بود.

" سابنم کورور فینچانچی" مانند بسیاری از همکارانش در پزشکی قانونی این کشور گفت: آمار رسمی تعداد افراد مبتلا به کرونا در ترکیه مدت هاست که مورد شک و تردید همگان را به وجود آورده است. میزان مرگ و میرناشی از ویروس کرنا، بسیار بیشتر از آن است که توسط مقامات در سراسرکشور گزارش شده است. به نظرمی رسد آمارها، مبتلایان جدید را کم نشان می دهند. تردیدهای فینکانچی فقط در اواخر ماه نوامبر تأیید شد، زمانی که دولت ترکیه اعتراف کرد که ماه ها بود که مبتلایان تایید شده را گزارش نکرده است. به محض اینکه این شماره های پنهان مانده و اعلام نشده، به آمار پرونده های رسمی بازگردانده می شوند، آمار جدید شمارش رسمی به ناگهان ازتعداد ۷۰۰۰ به بیش از ۳۰۰۰۰ نفر در روز افزایش می یابد. اما آمار رسمی دولتی تعداد تلفات ناشی از کرونا را دو باره کاهش داد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، شخصا به جای تشکر و قدردانی از کار خستگی ناپذیر دکتر فینکانچی، او را به عنوان یک تروریست مخاطب قرارداد. رئیس حزب راست گرا و ناسیونالیست "جنبش ملی" شریک ائتلاف رئیس جمهور، حتی از دکترفینکانچی خواست تا انجمن پزشکی ترکیه "Fincanci" را به طور کامل منحل اعلام نماید.

دولت اردوغان سازمان های مدنی را تعطیل می کند 

رئیس جمهور اردوغان و متحدان ملی گرای او اکنون سلاح جدیدی را علیه صداهای ناخوشایند و منتقد حتی در عرصه پزشکی به کار می یرند. طبق قانون جدیدی که در ۲۷ دسامبر توسط پارلمان ترکیه تصویب شد، دولت مجاز است فعالیت های سازمان های جامعه مدنی را محدود یا حتی ممنوع نماید. سازمان هایی که قانون جدید شامل آنها می شود، سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر در این کشور می باشند. رئیس جمهور ترکیه چندی پیش سعی کرده بود که حداقل در سیاست خارجی، سوپاپ های اطمینانی را از طرف دولت ترکیه به جامعه جهانی ضمانت نماید.

پنجشنبه  دوم اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲ آوریل ۲۰۲۱

منبع: مجله آلمانی اشپیگل"Spiegel"

   

بخش: 

افزودن نظر جدید