نقش "گرگ های خاکستری" در ترکیه 

اعضای جنبش "گرگ های خاکستری" در سال های بعد,در کشتار اقلیت های قومی و مذهبی از جمله کرد های علوی شرکت داشتند. آنها روزنامه نگاران,نویسندگان, وکلا, اعضاء اتحادیه های صنفی و فعالان چپ را در سراسر ترکیه و خارج از کشورشناسایی و به قتل رسانده اند.بمباران مناطق کرد نشین نیز بر اساس همین دشمنی ناسیونالیستی و در جهت حذف اقلیت های غیر ترک انجام می گیرد.آنها تلاش کردند تا ادارات و دستگاه های دولتی را از"شر" مخالفین "آزاد" نمایند. در کیفرخواستی که علیه "گرگهای خاکستری"تنظیم شده بود آمده بود: طی سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۰, نزدیک به ۷۰۰ فقره قتل مرتکب شده اند. جنبش" گرگ های خاکستری", عامل اصلی گسترش ترس و وحشت بین شهروندان داخل و خارج از کشور ترکیه هستند.مانند کشتار فعالین چپگرای کرد در فرانسه و نیز حمله به پاپ "یوهانس ژان پل دوم" که توسط "ممتحد علی آگچا" عامل گرگ های خاکستری صورت گرفت. از سال ۲۰۱۸، حزب عدالت و توسعه نوعثمانی رجب طیب اردوغان توانسته است با کمک حزب راستگرای افراطی و حمایت جنبش" گرگ های خاکستری", اکثریت پارلمان ترکیه را در دست بگیرد.


 باز هم نام یکی از بد نام ترین افراد تشکیلات "گرگ های خاکستری" در ترکیه خبرساز شد. "علا الدین چاکچی" رئیس مافیای ۶۷ ساله گرگ های خاکستری در نامه ای سرگشاده، کمال کلیچداراوغلو رئیس بزرگترین حزب مخالف دولت اردوغان CHP را به مرگ تهدید کرد ۱+. این امر باعث خشم و نگرانی رهبران این حزب گردیده است. از طرف دیگر "دولت باه چلی" رئیس و پدر خوانده جناح راست افراطی حزب MHP از او حمایت کرد و او را یک دوست، یک متحد و میهن پرست خواند. اما انعکاس این نامه سرگشاده در شبکه های اجتماعی باعث سر و صدای زیادی شد و خشم و نفرت مردم را برانگیخت. تا جایی که سخنگوی رئیس جمهور رجب طیب اردوغان انتشار این نامه را غیر قابل قبول خواند و آن را محکوم کرد. نویسنده نامه علا الدین چاکچی به دادگاه سپرده شد و قرار است که محاکمه گردد. اما باید گفت بیشتر پرونده های در ارتباط با تشکیلات گرگ های خاکستری، با محکومیت های جزئی مختومه اعلام می گردند. 

 حزب راستگرای افراطی"MHP" در سال ۱۹۶۹ توسط آلپارسلان تورکیز تاسیس گردید ۲+. این حزب از همان آغاز در ارتباط تنگانگ با گرگ های خاکستری قرار گرفت."گرگهای خاکستری" به عنوان جنبش جوانان حزب راست گرای افراطی ناسیونالیست شناخته می شود.در این حزب شماره رسمی عضویت وجود ندارد و تعداد افراد وابسته آن در داخل کشوربه بیش از یک میلیون نفر تخمین زده می شود. هدف "گرگهای خاکستری" امپراتوری بزرگی از مردم ترک از بالکان تا منطقه ایلغور نشین چین است. آنها یهودیان، ارمنی ها و کردها را دشمن ترکییه می دانند. "گرگ های خاکستری" با سلام گرگ یکدیگر را می شناسند. آنها دو انگشت وسط و انگشت شست را به شکل پوزه گرگ به هم متصل می نمایند و دوانگشت کوچک و اشاره را بطرف بالا، مانند گوش گرگ نگهمیدارند. این علامت همان نشانگر سر گرگ می باشد. رئیس جمهور اردوغان نیز بارها و بارها در سخنرانی های خود از این نماد استفاده کرده است. اتحاد اردوغان با حزب ناسیونالیست و "گرگهای خاکستری"، به او کمک کرده است تا در انتخابات های گذشته پیروز شود. در عین حال، سیاست های دولت اردوغان در سال های اخیر به طرف ملی گرایی و زنده کردن زمامداری ترکان عثمانی است3+. برخی مخالفان دولت اردوغان اعتقاد دارند که در واقع دولت توسط حزب راستگرای افراطی ناسیونالیست اداره می شود. زیرا بدون حمایت آنها، دولت اردوغان اکثریت خود را در پارلمان از دست خواهد داد. مورات یتکین روزنامه نگار می نویسد: می توان این تصور را داشت که رئیس حزب ناسیونالیست" دولت باه چلی"، از اردوغان حمایت می کند.

حملات به روزنامه نگاران، وكلا باه چلی و آلپ ارسلان توركیز حزب راستگرای افراطی MHP با عنوان افسر در دهه ۱۹۵۰ در ارتش آمریكا، دوره جنگ های نامتقارن را آموزش می بیند و سپس به ترکیه باز می گردند و واحدهای شبه نظامی ضد چپ، ضد وکلا و روزنامه نگاران و مخالفین را پایه گذاری می کنند که به "گرگ های خاکستری" معروف هستند. گرگ های خاکستری حملات زیادی را علیه چپ های ترکیه که در حال قدرت گیری بودند سازمان می دهند. روزنامه لس آنجلس تایمز بخش "جنگ ویژه" در سال ۱۹۹۸ در گزارشی اعلام می نماید: ارتش ترکیه از مشاوران ایالات متحده پول و آموزش دریافت کرده بود تا واحدهایی را برای حمله احتمالی شوروی تشکیل دهد. اعضای این جنبش در سال های بعد، در کشتار اقلیت های قومی و مذهبی از جمله  کرد های علوی شرکت داشتند. آنها روزنامه نگاران، نویسندگان، وکلا، اعضاء اتحادیه های صنفی و فعالان چپ را در سراسر ترکیه و خارج از کشور شناسایی و به قتل رسانده اند. بمباران مناطق کرد نشین نیز بر اساس همین دشمنی ناسیونالیستی و در جهت حذف اقلیت های غیر ترک انجام می گیرد. آنها تلاش کردند  تا ادارات و دستگاه های دولتی را از" شر" مخالفین "آزاد" نمایند. در کیفرخواستی که علیه "گرگهای خاکستری"تنظیم شده بود آمده بود: طی سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۸، نزدیک به ۷۰۰ فقره قتل توسط مرتکب شده اند. جنبش" گرگ های خاکستری"، عامل اصلی گسترش ترس و وحشت بین شهروندان داخل و خارج از کشور ترکیه هستند. مانند کشتار فعالین چپگرای کرد در فرانسه و نیز حمله به پاپ "یوهانس ژان پل دوم" که توسط "ممتحد علی آگچا " عامل گرگ های خاکستری صورت گرفت.

 یک پژوهشگر سیاسی در دانشگاه مرمره استانبول گفته است: "در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مافیا و گرگ های خاکستری در زمینه های مختلفی از جمله درقاچاق اسلحه و مواد مخدر و کنترل بنگاه های قماراتحاد عمل داشتند. همچنین گفته می شود رئیس مافیا علاالدین چاکچی، باعث تحریک و عامل حمله راستگرایان افراطی ترک به نیروهای چپگرا بودند. همچنین از قمارخانه ها، پول های کلانی را اخاذی کرده است. وی بعد ها به جرم قتل همسرش به حبس طولانی مدت محکوم شد. بنا به گفته خودش، او در سرویس مخفی ترکیه MIT کار می کرد. یک کارمند ارشد آن در دادگاه شهادت داد که از علاالدین چاکچی، بارها در عملیات اطلاعاتی خارج از کشور استفاده شده است. با وجود همه این حوادث باید گفت که حزب ناسیونالیست و جنبش جوانان آن "گرگهای خاکستری" هنوز یکی از عناصر مهم یا تاثیر گذار در سیاست گذاری های ترکیه است. در سال ۲۰۱۹ این حزب ۵۰ سالگی خود را جشن گرفت. یکی از اعضاء این حزب که بیش از ۲۰ سال در آلمان زندگی و کار می کرد در استودیوی ARD آلمان در استانبول گفت: "من طرفدار آدولف هیتلر هستم, چگونه باید بگویم تا باور نمایید! من از ۱۳ سالگی با حزب ناسیونالیست بودم و اکنون من ۵۴ ساله هستم و هنوز هم همراه این حزب هستم." این مرد ترجیح داد نام خود را منتشر نكند.

 

 

جهت اطلاع خوانندگان گرامی:

۱+ - CHP حزب جمهوری خواه ترکیه است که در سال ۱۹۲۳با مرام سوسیال دموکراسی توسط مصطفی کمال آتاتورک بنیانگزار جمهوری ترکیه پایه گذاری شد.

۲ +- MHP حزب جنبش ناسیونالیست، یک حزب راستگرای افراطی در ترکیه است. که "دولت باه چلی" از سال ۱۹۹۷ ریاست این حزب را به عهده دارد. MHP به عنوان بازوی سیاسی "آاتحاد ملی" (klkücüler) یا "گرگ های خاکستری" در عرصه سیاست داخلی و خارجی ترکیه، نقش بازوی سرکوب رژیم را  به عهده دارد. این حزب توسط  آلپ ارسلان تورکیز" بنیانگذاری شده است.  

۳+ - از سال ۲۰۱۸، حزب عدالت و توسعه نو عثمانی رجب طیب اردوغان "AKP" توانسته است با کمک حزب راستگرای افراطی MHP و حمایت جنبش "گرگ های خاکستری"، اکثریت پارلمان ترکیه را در دست بگیرد.

 

  

یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰-۲۵ آوریل ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
کانال "ARD" آلمان 

افزودن نظر جدید