سود و زیان اقدام شجاعانه وزیر خارجه ایران

یکی از دوستان من بلافاصله پس از انتشار ویدئو دکترجواد ظریف گفت که "اول باید دید که سود و زیانش متوجه کی میشه ". بنظر من او مسئله را درست دید، اگر دقت کنیم این برجام است که بیشترین بهره را از این افشاگری خواهد برد چرا که ما شاهد بودیم که استفاده از "کارت چین" چقدر مثبت در روابط در مناسبات ایران با غرب عمل کرد، غربی ها و بخصوص امریکائیها پس از اعلام توافق اولیه در مورد قرارداد 25 ساله همکاری ایران و چین و خطر خروج ایران از حوزه دلار و یورو به وحشت افتادند . این ترس و وحشت را می شد در مواضع روزنامه‌ها و رسانه‌های غربی کاملآ مشاهده کرد. در‌ واقع این تدبیر ایران بود که موجب دستپاچگی و شتاب دولت بایدن در مذاکرات و توافقات برجام گردید، امروز نیز که ناتو و در رآس آن امریکائیها در یکی از بدترین دوره های مناسباتشان پس از جنگ سرد با روسیه قرار دارند نه تنها نمی تواند انتقاد ظریف از روسیه از چشم آنها دور بماند بلکه دولت جو بایدن قطعآ خواهد کوشید تا از شرایط بوجود آمده استفاده کند و با ارائه امتیازات بیشتر در ارتباط با برجام به این اختلافات دامن بزند. البته افتادن به دام دامن زدن به اختلاف بین ما و روسها قطعآ خطاست چرا که منافع مشترک دو کشور همسایه در منطقه یا جهان الزاماتی را برای ایران بوجود آورده که باید با هشیاری به تقویت مناسبات و روابط ما با روسیه اندیشید و عمل کرد مستقل از اینکه این اختلافاتی که وزیر خارجه ایران روی آن انگشت گذاشت، واقعی هستند و باید بدانها پرداخت. روسها باید بدانند که یک ایران ضعیف متحد خوبی در حمایت از آن‌ها در تقابل همیشگی شان با غرب نخواهد بود. مسئله مهم دیگر موضوع انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران است. امریکاییها خیلی خوب با تناقضات درون قدرت سیاسی در ایران آشنا هستند این را از برخوردها و مواضع جان کری وزیر خارجه اسبق امریکادر دوره پیش توافق برجام خیلی خوب می شد فهمید، مصاحبه وزیر امور خارجه ایران در واقع به امریکائیها نشان می دهد اگر توافقی قرار باشد صورت بگیرد باید در انجام آن عجله کرد و الزامآ با همین دولت به توافق رسید و موفقیت آن به حساب همین دولت نوشته شود تا دولت آتی دولتی به سبک و سیاق همین امضاء کننگان روی کار آید، در غیر اینصورت روشن نیست که روندها چگونه خواهند بود، لذا بدلیل پارامترهای برشمرده شده “برجام“ اولین و مهمترین برنده این تحول خواهد بود. و اما در مورد با زنده گان، ظریف با این اقدامش بیشترین لطمه را به آن جریان پادگانی زد که برای تصرف کامل قوه مجریه خیز برداشته بود. من شکی ندارم که سپاه از این پس با دشواری های بیشتری در پیشبرد اهدافش در عرصه های مختلف مواجه خواهد شد و این امر موجب خواهد شد تا شانس بیشتری برای نیروهای متعادل تر در انتخابات آتی و سایر عرصه های سیاسی و اجتماعی درآینده فراهم شود، بازنده بعدی جریانات براندازند که تاکنون با هوچیگری و جنجال با ادعای اینکه گویا قدرت سیاسی در ایران در واقع "یکدست" است و تفاوتی ماهوی بین جناح بندی آنان وجود ندارد، مردم را به تحریم درانتخابات پیش رو تشویق میکردند و می کنند! 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

دوست گرامی!
دل به چه چیزی بسته‌ای؟ حضور تاجزاده یا رقابت‌های مافیایی درون حکومت که طی چهل سال نان را به نرخ روز خورده‌اند تا این توهم را در شما و دیگران دامن بزنند که از درون این صندوق‌های کذایی می‌توان تغییر در حکومت و آقای خامنه ای بوجود آورد.
نگاهی بیانداز به بودجه سال ۱۴۰۰ که مافیای مجلس چه بلائی به سرش آورده و چه بذل و بخششی از کیسه مردم به نفع دارودسته خودشان انجام داده‌اند.
درضمن شما تصور می کنید با زدن برچسب"برانداز" به همه کسانی که انتخابات کذایی پیش رو را تحریم کرده‌اند، میتوانید برای خودتان حقانیت کسب کنید.
درضمن شما چه تغییری را از طریق صندوق‌های رای دنبال می کنید که در مقابل براندازی قرار میگیرد؟