جنایت علیه بشریت، اتهام سباستیان پینرا، رییس جمهور شیلی

کمیسیون حقوق بشر شیلی به دلیل خشونت گسترده پلیس علیه شهروندان،علیه رئیس جمهور کشور "سباستیان پینرا" در دادگاه لاهه شکایت می کند. این شکایت در پایان سال ۲۰۱۹ به دادگاه کیفری بین المللی لاهه گزارش شده است. بر اساس بیانیه ای که روز پنجشنبه گذشته توسط کمیسیون حقوق بشر شیلی منتشر شد، رئیس دولت محافظه کار به جنایات علیه بشریت متهم است. این کمیسیون توسط بنیاد قاضی سابق اسپانیایی "بالتازار گارزون" که در سال های پیش، حکم دستگیری آگوستو پینوشه دیکتاتور سابق شیلی را صادر نموده و او را دستگیر کرده بود، پشتیبانی می شود.

در ماه اکتبر و نوامبر سال ۲۰۱۹ روزانه هزاران نفر در شیلی به خیابان ها آمدند تا خواستار دسترسی بهتر به مراقبت های بهداشتی و آموزشی شوند و مخالفت خود را با سیستم اقتصادی نئولیبرال که رییس جمهور این کشور مدافع آن است،اعلام نمایند. که با مداخله وحشیانه پلیس، تظاهرات مردم معترض به درگیری و خشونت و کشتار انجامید و بیش از۳۰ نفر کشته شدند. پلیس سانتیاگو به دلیل رفتارهای مطابق معمول وحشیانه خود مورد انتقاد قرار گرفت. براساس گزارش موسسه ملی حقوق بشر، ۴۶۰ نفر از تظاهرکنندگان در آن زمان از ناحیه چشم آسیب دیدند، زیرا مأموران پلیس، گلوله های لاستیکی را به طور کاملا هدفمند به صورت تظاهرکنندگان شلیک کرده بودند. دو نفر کاملاً نابینا شدند و ۳۵ نفر دیگر آسیب های جدی و غیر قابل درمان به چشم هایشان وارد آمد.

 چشم اندازهای ناروشن 

به گفته متقاضیان شکایت علیه رئیس جمهور،این جرائم توسط وزارت دادگستری شیلی به اندازه کافی پیگری و حمایت قانونی نداشته است. به همین دلیل، جای این سؤال باقی می ماند که آیا واقعاً باب تحقیق علیه سباستیان پینرا رئیس جمهور شیلی، در دادگاه لاهه گشوده می شود یا خیر؟

حال پس از ارائه شکایت، باید منتظر ماند که آیا تحقیقات مقدماتی برای ورود به  تحقیقات رسمی، آغاز می شود یا خیر. فقط در این صورت است که دادرسی اصلی می تواند آغاز گردد. در مورد سباستیان پینرا، متقاضیان محاکمه او،در ارتباطات و پیش بینی های بین خود اذعان می کنند که مراحل مقدماتی به تنهایی ممکن است تا ده سال طول بکشد.

 

دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰- ۳ مای ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
روزنامه آلمانی: تاتز -Taz  

افزودن نظر جدید