اختلاف بر سر جهت گیری آینده حزب جمهوری خواهان آمریکا

لیز چنی، داستان های اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق در مورد تقلب در انتخابات سال گذشته را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. او تاکید کرد که گفته های ترامپ برای دموکراسی ما سم است. لیز چنی، دختر دیک چنی معاون جرج بوش رییس جمهور سابق آمریکا، در ساختار قدرت حزب جمهوری خواه، نفر سوم این حزب و از مقامات سطح بالا و ارشد آن محسوب می شود. او روز دوشنبه در تویتر خود نوشت: "انتخابات سال ۲۰۲۰ دزدیده نشد. هر کسی که چنین ادعایی دارد، دارد این دروغ بزرگ را گسترش می دهد و به قانون پشت می کند و می خواهد  دموکراسی ما را مسموم نماید". گزارشگرکانال تلویزیونی CNN گفت: این اظهارات خانم لیز چنی علیه دونالد ترامپ رییس جمهور سابق و هم حزبی خود، بسیار مهم است و از وزن سنگینی برخوردار است.

در واقع، سناتور لیزچنی با این تویتر، مستقیماً به پیام روز دوشنبه دونالد ترامپ پاسخ داد. ترامپ گفته بود: "انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰جعلی است و این روزها به عنوان دروغ بزرگ شناخته خواهد شد." ترامپ سعی کرده است با تکرار ادعاهای بی اساس، به بخشهای زیادی از رای دهندگان و طرفداران خود تاثیر بگذارد.

از زمان شکست دونالد ترامپ در انتخابات سال گذشته و حزب جمهوری خواهان که از او پشتیبانی می کرد، اختلاف سختی در صفوف آنها در مورد جهت گیری آینده به وجود آمده است. وفاداران و طرفداران دونالد ترامپ، خواهان ادامه روند آنچه که ترامپ اعمال می کرد هستند. آنها می خواهند تئوری های توطعه، دروغپردازی و افسانه سازی در این حزب تا انتخابات بعدی ادانه پیدا کند. اما طرف دیگر، به نمایندگی از لیز چنی و دیگران، می خواهند حزب را از راست افراطی دور نمایند. وی اخیراً بارها و بارها از ترامپ انتقاد کرده بود و یکی از معدود کسانی بود که در حزب به روند استیضاح علیه رئیس جمهور سابق رأی داد.

آیا لیز چنی می تواند در جنگ قدرت پیروز شود؟

تماس ها و تلاش های زیادی در داخل حزب جمهوری خواهان در برکناری لیز چنی از رهبری جمهوری خواهان در مجلس  نمایندگان صورت می گیرد و این صدا های مخالف هر دم بلند تر می شود. او به وضوح در ماه فوریه در استیضاح دونالد ترامپ رأی داده بود. حال فشار رو به رشدی علیه او در جریان است. سی.ان.ان به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرده بود: مبنی بر اینکه "کوین مک کارتی" رهبر اقلیت جمهوری خواهان در مجلس، از دست لیز چنی بسیار عصبانی است. و گفته می شود او می تواند آرا مخالف جدیدی را علیه لیز چنی سازمان دهد. باید گفت که او در ماه فوریه سال گذشته در کنار او ایستاده بود.

اختلاف در مورد جهت گیری حزب جمهوری خواهان بسیار شدید است و هنوز به تصمیم گیری نرسیده اند. از طرفی برای  جمهوری خواهان، پیروزی مجدد در مجلس نمایندگان در انتخابات میان دوره ای ۲۰۲۲ اهمیت اساسی دارد. تاکنون، دموکرات ها در آنجا اکثریت ضعیفی داشته اند. در انتخابات  اواسط دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، گرایش اغلب رای دهندگان به سمت مخالفان بود.

 

سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۴ مای ۲۰۲۱

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل"Spiegel"

افزودن نظر جدید