صدور 6 سال حبس تعزیری برای مرتضی سمیاری، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت

مرتضی سمیاری عضو دربند شورای مرکزی تحکیم وحدت جمعا به تحمل 6 سال حبس تعزیری محكوم شد.

دبیر اجتماعی 24 ساله دفتر تحكیم وحدت كه از تاریخ 14 دی ماه به علت ملاقات انجام نشده با نمایندگان پارلمان اروپا بازداشت شده بود، به 5 سال حبس تعزیری به جرم اقدام علیه امنیت ملی و 1 سال حبس به جرم تبلیغ علیه نظام محكوم شده است.

این گزارش حاكی است در حكم وی در امری خلاف قانون و غیرمعمول علت و استناد قاضی برای صدور این احكام ذكر نشده است. اما به نظر این فعال دانشجویی به خاطر فعالیتهای قانونی و مسالمت آمیزش در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر كشور، دفتر تحكیم و حدت و همچنین به جرم ملاقات انجام نشده با نمایندگان پارلمان اروپا محكوم به تحمل شش سال حبس تعزیری شده است.

گفتنی است آقای سمیاری روز گذشته از سلول انفرادی بند امنیتی 240 زندان اوین به سلول چند نفره در بند 209، دیگر بند امنیتی اوین، منتقل شده است.

گفتنی است مرتضی سمیاری در پی دعوت هیئت پارلمانی اروپا از وی برای حضور در یک ملاقات رسمی و علنی با نمایندگان این پارلمان در سفر به تهران، بازداشت شد و به اتهام ملاقات انجام نشده با اعضای این اتحادیه محاکمه شد. امری که واکنش و اعتراض خانم باربارا لخ بیلر رئیس هیئت پارلمانی اتحادیه اروپا در سفر لغو شده به تهران را در پی داشت. او در نامه ای به مقامات ایرانی خواستار آزادی سمیاری به دلیل ملاقات انجام نشده شد. خانم بیلر در نامه خود به سفیر ایران در بروکسل خواستار آزادی بدون قید و شرط آقای سمیاری شد.

بنا به این گزارش مرتضی سمیاری در جلسه دادگاه گفت که وی در پاسخ به دعوت هیئت پارلمانی اروپا گفته که در صورتی که با وزارت خارجه ایران هماهنگ شود در این دیدار شرکت خواهد کرد.

افزودن نظر جدید