در مورد شرایط غم انگیز پناهنده ها در سئوتا اسپانیا چه می دانیم؟

روزنامه اسپانیایی "ال پائس" گزارش می دهد که هرگز این همه افراد به یک باره به سئوتا  فرار نکرده بودند، این جا یک بزرگراه است، البته یک بزرگراه دریایی"بیش از شش هزار نفر مهاجر، ازطریق مراکش وارد اسپانیا شده اند که باعث شگفتی و تعجب همه کسانی شده اند که به طریقی خود را درگیر مسائل پناهندگان می دانند. مادرید با نگرانی به این مساله نگاه می کند و عناصر محلی کاری نمی توانند از پیش ببرند، الا نجات مردم از غرق شدن. پس از تحقیقات اولیه، تعداد زیادی از این افراد، دفعات پیش هم خودشان را به این مکان رسانده بودند که پس از بررسی پرونده های شان، آن ها را به مرزبانی مراکش عودت داده اند. در وقایع شرایط غم انگیزی به وجود آمده است.

چه اتفاقی افتاده است؟
از روز دوشنبه گذشته، هزاران زن و مرد از جمله بسیاری از نو جوانان بی سرپرست و افراد خردسال،تحت شرایط بسیار ناگواری، خودشان را به سئوتا که بین مرز خاکی اسپانیا در منتهی الیه شمال شرقی با فاصله کوتاهی با مراکش واقع شده است رسانده اند. بیشتر مردم از طریق دریای مدیترانه شنا می کردند، برخی فقط با استفاده از حلقه شنا خودشان را رسانده اند، تعداد زیادی هم با استفاده از قایق های بادی لاستیکی. در بعضی از نقاط، مهاجران می توانستند همراه با  جزر و مد دریا، قدم به قدم جلو بروند و به هدف برسند.البته در این میان، از غرق شدن افرادی نیز گزارش شده است.

پناهندگان از کجا آمده اند؟
گفته می شود اکثر پناهندگان مراکشی هستند. یک مرجع قانونی اسپانیایی گفت: مردم از سواحل جنوب سئوتا  راهی این منطقه شده اند. بسیاری از ساکنین مراکشی شهر ملیلا، پس از شیوع بیماری کرونا در ماه مارس سال ۲۰۲۰، شغل و درآمد خود را از دست داده اند. منطقه مرزی ملیلا مراکش و سئوتا اسپانیا، تنها راه ارتباطی زمینی بین آفریقا و اروپا می باشد. از همان آغاز بستن این منطقه مرزی به دلیل کرونا،چندین بار مردم این منطقه، دست به تظاهرات زده اند.  

حالا چه اتفاقی برای آنها می افتد؟
روزنامه ال فارو گزارش می دهد که حدود ۳۰۰ نفر از پناه جویانی که  به سئوتا رسیده اند، پیش از این نیز سعی کرده بودند وارد خاک اسپانیا شوند که پلیس آن ها را شناسایی کرده و بلافاصله به مراکش عودت داده بود. به گفته مقامات، مهاجران بزرگسال به یک استادیوم فوتبال منتقل می شوند تا به مراکش برگردانده شوند. خردسالان در یک ساختمان صنعتی اسکان داده می شوند. وزارت کشور اسپانیا روز دوشنبه اعلام کرد که هر دو کشور، اخیراً توافق کرده اند که هر کسی که از راه دریا به طور غیرقانونی وارد سئوتا شود به مراکش بازگردانده شود .بنا به گزارش خبرگزاری ها، تا کنون بیش از هشت هزار و پانصد نفر، خودشان را به این منطقه اسپانیایی رسانده اند.

چرا مراکش جلوی پناهندگان را نمی گیرد؟
به گفته رسانه های اسپانیایی، دولت مراکش چشم هایش را بسته و به مردم اجازه عبور می دهد، زیرا از اینکه اسپانیا اجازه درمان پزشکی"براهیم غالی" رئیس دولت استقلال طلب پولیساریو را در بیمارستانی در شهر لوگرینو اسپانیا داده،عصبانی است. دولت مراکش هنوز در این مورد، بیانیه رسمی منتشر نکرده است.

 تنش های بین جبهه پولیساریو برای استقلال صحرای غربی و مراکش و از طرفی برخی از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا،به شرایطی بحرانی رسیده است.صحرای غربی در سواحل آتلانتیک شمال آفریقا واقع شده و تا سال ۱۹۷۵ مستعمره اسپانیا بود. مراکش قسمتهای زیادی از منطقه کم جمعیت را در مرز جنوبی خود کنترل می کند. جنبش استقلال طلبی پولیساریو به دنبال استقلال صحرای غربی است. مراکش حاضر است که به این منطقه، فقط اجازه خود مختاری بدهد، اما جبهه پولیساریو برای استقلال خود از مراکش مبارزه می کند. قابل ذکر است که صحرای غربی دارای بزرگترین معادن فسفات جهان است.

در ماه دسامبر، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا، حاكمیت مراكش را بر صحرای غربی به رسمیت شناخت. از آن زمان تنش ها بین مراکش و کشورهای اروپایی که از تصمیم ترامپ انتقاد کردند، افزایش یافته است. در آغاز ماه مای سال ۲۰۲۱، دولت مراکش سفیر خود را از برلین فراخواند.

هم اکنون در سئوتا چه می گذرد ؟ 
به گفته منابع دولتی، دولت اسپانیا برای امنیت مرزی خود در سئوتا، از نیرو های ارتش استفاده می کند. یک نماینده از وزارت کشوراسپانیا گفت: سربازانی که به سئوتا منتقل شده اند، همراه با پلیس،در حال گشت زنی هستند. از تعداد سربازان حرفی زده نشده است.

چرا سئوتا یک منطقه اسپانیایی است؟
سئوتا و ملیلا، تنها منطقه مرز زمینی بین اتحادیه اروپا و آفریقا می باشند. ساکنان پیشین سئوتا، "مورها "بودند که حدود هفت قرن پیش، بر زندگی و فرهنگ مردم این منطقه تسلط داشتند. تا اینکه در سال ۱۴۱۵ میلادی، ۲۰۰ کشتی آرمادای پرتغالی موفق به تسخیر منطقه و آوارگی "مورها" شدند. پس از آن این منطقه، در کنترل مشترک پرتغال و اسپانیا بود. و سر انجام با یک همه پرسی در سال ۱۹۴۰، به اسپانیا تعلق گرفت. 

 

 شنبه یکم خرداد ۱۴۰۰- ۲۲ مای ۲۰۲۱

 

منبع: 
مجله آلمانی اشپیگل

افزودن نظر جدید