عربهای فلسطین و خطر آپارتاید

روزنامه فیگارو ۲۶ ماه مه ۲۰۲۱: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه اظهارات "ژان ایو لودریان" وزیر امور خارجه فرانسه در مورد "خطر آپارتاید" در اسرائیل را "درس اخلاق و ریاکارانه و فریبکارانه" خواند.

ژان ایو لودریان به اسرائیل نسبت به "خطر آپارتاید" در برابر جمعیت عرب آن هشدار داد.

با بازگشت به خشونت های اخیر بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها و تنش در شهرهای مختلف اسرائیلی، روز یکشنبه هشدار داد که "در صورت عدم وجود دولت فلسطین در کنار اسرائیل 'خطر آپارتاید' وجود دارد." آقای لو دریان در برنامه رادیوئی مشترک و پر بیننده “هیئت داوران بزرگ“ متشکل از خبر نگاران روزنامه فیگارو،رادیو ار. ت .ال و تلویزیون ال .س.ای هر هفته روزهای یکشنبه  از ساعت ۱۲ تا ۱۳ بطور مستقیم اجرا و پخش می‌شود RTL / Le Figaro / LCI گفت: "اگر به طور تصادفی راه حل دیگری غیر از راه حل ”دو دولت“ در سر داشته باشیم، آنگاه  تمام مواد تشکیل دهنده آپارتاید را خواهیم داشت که به مدت طولانی دوام خواهد آورد." اگر ما همچنان منطق یک کشور (فقط اسرائیل) یا وضع موجود را ادامه دهیم، خطر آپارتاید بسیار زیاد است. رئیس دیپلماسی فرانسه افزود، حتی وضعیت موجود (به رسمیت نشناختن دولت فلسطین -مترجم)نیز این را تولید می کند.

- “درس اخلاق ریا کارانه

نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو، روز چهارشنبه، در بخشی از سخنرانی های ارسال شده توسط خدمات مطبوعاتی خود، وزیر امور خارجه لودریان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که او "اعتراض شدید خود" به دولت فرانسه را ابراز خواهد کرد. نتانیاهو به زبان عبری گفت: "وزیر خارجه فرانسه گفت که اسرائیل می تواند به یک کشور آپارتاید تبدیل شود - یک ادعای بی شرمانه، کاملا دروغ و بی اساس" می باشد. نتانیاهو افزود: "ما هیچ درس اخلاقی ریاکارانه و فریبنده ای در این مورد از کسی نمی پذیریم."

لازم هست یاد آوری کنیم که:

 در هفته های اخیر، در اثر درگیری اسرائیل با جنبش اسلام گرای حماس در شهر محاصره شده غزه، زندگی مشترک و همزیستی بین یهودیان و اعراب در چندین شهر مختلط اسرائیل شکسته شده است. ارتش اسرائیل و حماس که در غزه قدرت دارد، از روز جمعه پس از حملات چند روزه اسرائیل و موشک باران متقابل حماس از محاصره به خاک اسرائیل، شاهد آتش بس می باشند. در این درگیری ها که از ١٠ مه آغاز شد، بر طبق گفته مقامات حماس بیش از ٢٥٠ فلسطینی کشته شد که در بین آنها ٦٦ کودک و شماری از مبارزان حماس دیده می‌شود و بر اساس گفته مقامات اسرائیلی ١٢ نفر در اسرائیل شامل یک کودک، یک دختر نوجوان و یک سرباز کشته شده اند.

آنتونی بلیکین وزیر امور خارجه امریکا برای تحکیم این آتش بس از طرف جو بایدن رئیس جمهور امریکا به منطقه فرستاده شد تا برای تحکیم این آتش بس با مقامات فلسطینی و اسرائیلی و مصری و... مذاکره نماید.

افزودن نظر جدید