دنیای مجازی، آرامش دیکتاتور ها را گرفته است

افشاگری های هفته های اخیر سادات پکئر رئیس مافیای ترکیه علیه مقامات نزدیک به اردوغان و حزب عدالت و توسعه او،نشان داده است که موثر واقع شده است. طبق نظرسنجی ها، بسیاری از رأی دهندگان و طرفداران همیشگی حزب اردوغان،نظرشان تغییر کرده است و از این حزب دور شده اند. کاری که مخالفان رجب اردوغان در داخل ترکیه تاکنون نتوانسته بودند انجام دهند، توسط رئیس مافیای فراری ترکیه سادات پکئر دارد انجام می شود. وی با افشاگری در مورد فعالیت های جنایتکارانه و فساد دروابستگان پیرامونی دولت و نزدیکان رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و حزب AKP،حرف و حدیث های زیادی را بر سر زبان ها انداخته است. بر اساس نظرسنجی موسسه تحقیقاتی "ایروآسیا"،۲۰ درصد از رای دهندگان قبلی حزب عدالت و توسعه ، با اشاره به افشاگری های پکئر دیگر به حزب رأی نمی دهند.از طرفی باید گفت ابزار و امکانات دنیای مجازی، خواب و آرامش حکومت های  دیکتاتوری را از آنها گرفته است. 

سادات پکئر با پیام های ویدئویی از تبعید در دبی به این مهم دست یافت و دائم در حال افشاگری است. این مرد که رابطه طولانی با حزب عدالت و توسعه داشت و طبق گفته های خود، پیش از این با وزیر کشور سلیمان سوئلو کارمی کرد،تا اینکه از طرف اردوغان و دولت وی، نسبت به او خیانت می شود. حال از ابتدای ماه مای تصمیم گرفته است از گذشته ها دست بردارد و به همین دلیل این را در ملع عام اعلام می کند. حالا او هر یکشنبه صبح ساعت ۷.۳۰، از طریق ویدئو با مردم ارتباط می گیرد و در باره مسائل مختلف افشاگری می کند. صبح یکشنبه گذشته، ۵ میلیون نفر از طریق YouTube با او ارتباط برقرار کرده بودند که پس از یک ساعت، جمعیت دنبال کننده او تا به  دو برابر رسید. در مجموع بیش از صد میلیون نفر تاکنون، هشت فیلم ویدویی او را دیده اند.

اگرچه سادات پکئر خود به جرم و جنایت متهم است و چهره او برای مردم کشوت ترکیه پنهان نمانده، با این حال مردم به گفته ها و افشاگری های او در مورد دولتمردان و نزدیکان رجب اردوغان را هم باور می کنند.موسسه نظرسنجی "ایرواسیا" گزارش داد که بینندگان ویدئو های او،ادعاهای او را تصدیق می کنند.همه آنچه که او در مورد فساد وابستگان اردوغان و دولت او گفته می شود را باور دارند.آنها در حمایت از دولت، به ثروت و موقعیت های زیادی می رسند.

به عنوان مثال، پکئر ادعا کرده بود که پسر نخست وزیر سابق بینالی یلدیریم رهبر قاچاق مواد مخدر از ونزوئلا به ترکیه است. به همین دلیل او دو باردر ماه های ژانویه و فوریه سال جاری در این کشور آمریکای جنوبی بود. پدرش تایید کرد که پسرش در زمان مورد نظردر ونزوئلا بوده است، اما او برای توزیع ماسک های محافظ و کیت های آزمایشی ترکیه، به ونزوئلا سفر کرده بود، اما بنا بر نتیجه تحقیقاتی که از گمرک ترکیه به عمل آمد،نشان داد که در آن زمان هیچ گونه محموله ماسک و یا  کیت آزمایشی، از ترکیه به ونزوئلا صادر نشده است. پس از آن، بینالی یلدیریم دوباره ادعا کرد که پسرش ماسک ها و کیت را در چمدان شخصی خود حمل کرده است!،ادعایی که حتی نزدیک ترین رأی دهندگان و هوادارن سرسخت حزب عدالت و توسعه نیز، دیگر آن را باور نمی کنند. همچنین در مورد ارسال غیر قانونی اسلحه از طرف دولت اردوغان به اسلام گرایان تروریست در سوریه نیز این امر صادق است، و مردم از بند و بست های دولت اردوغان آگاه شده اند.و از آنجا که آنها نمی توانند ادعاها را رد کنند، مبلغان دولت اردوغان دست به تهاجم می زنند. اسماعیل قلیچ ارسلان، یکی از روزنامه نگاران مشهور و نزدیک به حزب عدالت و توسعه، در روزنامه ینی شافاک نوشت: "حتی اگر ترکیه به گروه جهادی النصره اسلحه تحویل داده باشد، چه مشکلی برای دیگران به وجود آورده است،سادات پکئر نشان داد مسلمان خوبی نیست!".


 آخرین نظر سنجی ها نشان می دهد که هواداران حزب عدالت و توسعه اردوغان،بیشتر از هر وقت از این حزب فاصله می گیرند. سلال باسلانچی روزنامه نگار و سردبیر روزنامه "Arti Gerçek"،نوشت: "سادات پکئر در تدارک ویرانی کاخ دولت اردوغان است."

 

شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰- ۵ یونی ۲۰۲۱

منبع: 
روزنامه آلمانی تاتز Taz

افزودن نظر جدید