پیرامون قتل دافنه کاروانا گالیزیا، افشاگر شبکه پولشویی معروف به "اسناد پاناما"

بیش ازچهارسال ازترور دافنه کاروانا گالیزیا، روزنامه‌نگار ۵۳ ساله‌ای که همدستی دولت و بازرگانان جزیره مالت +در رسوایی فساد دولتی و شبکه پولشویی معروف به "اسناد پاناما" را فاش کرد، می‌گذرد. تحقیقات نشان می دهد که دولت در قتل روزنامه نگار دافنه کاروانا گالیزیا، دست داشته است. به گفته یک کمیسیون مستقل، دولت در آن زمان عمداً از خطری که جان این روزنامه نگار را تهدید می کرد، محافظت نکرده است. کاروانا گالیزیا در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ براثر انفجار بمبی که زیر خودروی او جاسازی شده بود کشته شد. این روزنامه نگار مشهور بارها در وبلاگ خود، از فساد دولتی در این جزیره مدیترانه صحبت کرده بود. کمیسیون تحقیق به این نتیجه می رسد که قتل او، ارتباط مستقیمی با تحقیقات اش در باره اسناد پاناما دارد. 

در پرونده روزنامه نگار دافنه کاروانا گالیزیا، که چهار سال پیش به قتل رسید، یک کمیسیون تحقیق مستقل ادعاهای جدی علیه دولت مالت مطرح کرده است. بر اساس گزارش نهایی کمیسیون، دولت مالت نتوانست از این روزنامه نگار معروف در برابر خطراتی که جان او را تهدید می کرد محافظت نماید. کاروانا گالیزیا در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ در اثر انفجار خودروی بمبی کشته شد.در گزارش تحقیقات انجام شده توسط یک قاضی دادگستری و دو قاضی بازنشسته آمده است: مقامات ارشد دولت مالت، با تصویب معافیت از مجازات برای مسولین و حتی مقامات پلیس،اقدام به حفاظ های قانونی نموده اند تا جلوی هر گونه تحقیق و تفحص گرفته شود.

خانم گالیزیا درباره فساد دولتی و شبکه پولشویی در مالت تحقیق می‌کرد و ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ در حوالی خانه‌اش بر اثر انفجار بمبی که زیر خودرویش جاسازی شده بود جان باخت. سه مرد در این ارتباط دستگیر شدند، اما پرسش‌های زیادی پیرامون دست‌های پشت پرده و حامیان این سه مرد دستگیر شده وجود دارند که بی پاسخ مانده‌اند. خانم گالیزیا از کسانی بود که دخالت اعضای دولت مالت در رسوایی "اسناد پاناما" را افشا کرده و از پولشویی و فرار مالیاتی در این جزیره خبر داده بود. او پیش از آن که ترور شود، اطلاعاتی در این زمینه را در اختیار کمیسیون اروپا قرار داده بود. قرار است بررسی شود که آیا دولت می‌توانست جلوی این ترور را بگیرد یا نه. تصمیم جوزف موسکات نخست وزیر وقت، برای تشکیل کمیسیون تحقیق، پس از فشار شورای اروپا برای رسیدگی به چگونگی این قتل گرفته شده است. سه فرزند خانم گالیزیا که پیگیر پرونده قتل مادرشان بوده‌اند، نسبت به مستقل بودن تحقیقات ابراز تردید کرده بودند.

گفته می شود یورگن فنک بازرگان مالتی، طراح این قتل است، اما او تا کنون همه این اتهامات را رد کرده است.بر اساس این گزارش جلسات کمیسیون، شواهد زیادی از ارتباطات بین دولت سابق مالت و جامعه تجاری این جزیره را نشان می دهد.هنگامی که کاروانا گالیزیا در جریان انتشار اسناد به اصطلاح پاناما در سال ۲۰۱۶ معاملات خارجی سیاستمداران برجسته را فاش کرد، تهدید و خطرات جانی نسبت به  او به شدت افزایش یافته بود. دادستان ها، یورگن فنک بازرگان پر نفوذ و نزدیک به دولتمردان را متهم می کنند که پشت نقشه این قتل بوده است. او روابط نزدیکی با مقامات ارشد دولتی داشت. دادگاه، یورگن فنک را به مشارکت در قتل متهم کرده است. در سال ۲۰۱۷، سه مرد به اتهام انفجار بمب دستگیر شدند. یکی از آنها  محکوم به ۱۵ سال زندان شد و دوران محکومیت خود را می گذراند، دو نفر دیگر منتظر محاکمه و رای دادگاه هستند. جوزف موسکات نخست وزیر سابق مالت در ژانویه ۲۰۲۰ پس از دستگیری یورگن فنک از سمت خود کناره گیری کرد.او تا کنون متهم به شراکت در این قتل نشده است. 

کمیسیون تحقیق مستقل در مورد قتل کاروانا گالیزیا، کار خود را در سال ۲۰۱۹ تحت فشار اتحادیه اروپا آغاز کرد. سه نفر قاضی منتخب این کمیسیون، طی برگزاری ۹۳ جلسه تحقیق و تفحص،توضیحات ۱۲۰ شاهد را شنیده و ضبط کردند. شورای اروپا که مقر آن در استراسبورگ فرانسه قرار دارد، ناظر بر حفظ و رعایت حقوق بشر در کشورهای عضو اتحادیه است. این شورا به این کشور کوچک حاشیه مدیترانه تا ۲۶ سپتامبر مهلت داده بود که رسیدگی به پرونده قتل خانم گالیزیا را به جریان بیندازد.

 +جزیره مالت با ۴۰۰ هزار نفر جمعیت از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپاست و کوچک‌ترین کشور این اتحادیه به شمار می‌رود.

شنبه ۹ مرداد ماه ۱۴۰۰- ۳۱ یولی ۲۰۲۱

گزارش از: رویترز

 

منبع: 
ZEIT ONLINE

افزودن نظر جدید