چین خواهان روابط دوستانه با طالبان است

چین خواهان روابط دوستانه با طالبان است

پس ازتصرف کابل، پایتخت افغانستان توسط طالبان، چین با "حاکمیت جدید" در افغانستان موافقت کرد. هوآ چونينگ، سخنگوي وزارت خارجه گفت: "چين به تصمیم مردم افغانستان نسبت به حق تعیین سرنوشت خود احترام مي گذارد و آماده است تا روابط دوستانه و همكاري با افغانستان را حفظ كند." چین و افغانستان دارای ۷۶ کیلومتر مرز مشترک هستند.هوآ چونينگ افزود: پايان جنگ و ايجاد صلح، آرزوي مشترك بيش از ۳۰ ميليون مردم این کشور و انتظار مشترك جامعه بين المللي و كشورهاي منطقه است.

وزیر خارجه چین وانگ یی در ماه جولای با یک هیئت طالبان دیدار کرده بود. پکن نگران است که تصرف قدرت توسط اسلام گرایان ممکن است بر تلاش های جدایی طلبانه در منطقه اکثرا مسلمان اویغور در سین کیانگ در غرب چین تأثیر بگذارد. از سوی دیگر، ثبات در کشور همسایه غنی از منابع زیر زمینی، فرصت های اقتصادی جدیدی را برای چین باز می کند.

منابع طبیعی سودآوری درانتظار همکاری های متقابل است 

افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و به شدت به کمک های بین المللی وابسته است. این کشور دارای منابع طبیعی  سودآوری است که درانتظار همکاری های متقابل با دیگر کشور ها و بویژه با کشورهای همسایه مانند چین و هند است، اما وضعیت امنیتی هرگز به اندازه ای پایدار نبوده که اجازه استخراج  و یا استفاده از آن ها را بدهد.

اسلام گرایان افراطی طالبان، در فرصتی کمتر از دو هفته، تقریباً تمام مراکز استان های کشور افغانستان را تصرف کردند. بسیاری از این استان ها بدون هیچ گونه درگیری و مقاومتی به دست آن ها افتاد. آنها روز یکشنبه جلال آباد آخرین شهر تحت کنترل دولت  در شرق کشور را تصرف کردند.سرانجام، ۲۴ ساعت پس از ترک خاک افغانستان توسط اشرف غنی رئیس جمهور سابق این کشور ، نیروهای طالبان شهر کابل را به تصرف خود درآوردند و دوره جدیدی از حکومت طالبان ها را اعلام کردند. 

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان جنگ در افغانستان را پایان یافته اعلام کرد. محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به الجزیره گفت: "جنگ در افغانستان به پایان رسیده است." وی افزود: "ما به همه اطمینان می دهیم که شهروندان و نمایندگی های دیپلماتیک را ایمن نگه می داریم".

چهار شنبه ۲۷ مرداد ماه ۱۴۰۰- ۱۸ آگوست ۲۰۲۱

   

 

منبع: 
اشپیگل"Spiegel"

افزودن نظر جدید