یاد رفیق حسن ریاضی (ایلدیریم) را گرامی می‌داریم

با تاسف مطلع شدیم یکی دیگر از یاران فدایی را به علت ابتلا به ویروس کرونا از دست دادیم. رفیق حسن ریاضی (ایلدیریم) شاعر و روزنامه‌نگار مردمی آذربایجان ایران بامداد روز ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ بعد از چند روزی که در بیمارستان شریعتی تهران بستری بود، برای همیشه با زندگی وداع گفت و قلب پر از امیدش به آینده‌ای روشن برای زحمتکشان و مردم کشور از تپش باز ایستاد.

رفیق حسن ریاضی (ایلدیریم) در سال ۱۳۳۷ در روستای جمال‌آباد شهرستان سراب آذربایجان چشم به جهان گشود. همزمان با پیروزی انقلاب بهمن به سازمان فدائیان خلق ایران پیوست و به معلمی در روستای محل تولد خود پرداخت. مدت کوتاهی دستگیر و از معلمی اخراج شد. در جریان انشعاب بزرگ سازمان با جناح «اکثریت» سازمان ماند و در بخش دهقانی کمیته شهر سراب به همکاری خود با سازمان ادامه داده و به فعالیت در بین روستائیان زحمتکش مناطق سراب و هریس پرداخت. رفیق در سال ٦٤ وارد دانشگاه علوم پزشکی ایران شد و تحصیل خود را در رشته پزشکی به مدت شش سال ادامه داد. وی سالها در بیمارستان شریعتی تهران به خدمت برای سلامتی هموطنان پرداخت و یکی از محبوبترین کادرهای بیمارستان بود.

رفیق ایلدیریم از دوره جوانی در حوزه فرهنگ و ادبیات آذربایجان نیز فعال بود، و ضمن سرودن اشعار مردمی در ترویج هنر و ادبیات متعهد آذربایجان تلاش بی‌وقفه‌ای را انجام می‌داد. وی نزدیک به بیست سال سردبیر فصلنامه دوزبانه ترکی و فارسی «آذری» بود و آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت که دوره سه جلدی «دستور زبان آذربایجانی»، «مجموعه ی مقالات سیاسی ـ اجتماعی» و «تحقیق در زندگی و آفرینش ادبی ناظم حکمت» از جمله آنهاست.

یاد رفیق حسن ریاضی (ایلدیریم) شاعر و روزنامه‌نگار مردمی آذربایجان ایران را گرامی می‌داریم و فقدان این رفیق عزیز را به خانواده، دوستان و دوستدارانش تسلیت می‌گوییم.

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

یک بهیار اخراجی از بیمارستان شریعتی که نزد دکتر عیسی بایبوردی تزریقات چی بود و با مهر دکتر و چه جنایت هایی علیه بیماران سرطانی مخصوصا شهرستانی کرد تحصیلات او فوق دیپلم بوده و رفتار او علیه زن ، کودک و کارگر مشخص بود ولی در زبان و گفتار گویی طرفدار آنهاست
جنایت او در کمک های مردمی در زلزله ورزان و هریس کاملا مشخص است من کاری به حزب و تشکیلات او ندارم ، اما منصفانه بنویسید .