ترکیه مناطق کردنشین در سوریه و عراق را بمباران می کند

 طی یک هفته اخیر نیروی هوایی ترکیه برای چندمین بار، مناطق عمدتا کرد نشین در شمال سوریه و عراق را بمباران کرده است. ترس از حمله مجدد رژیم ترکیه در حال افزایش است. تنها از پنجشنبه گذشته -۱۹ آگوست، چهار حمله هوایی به خودروها و تاسیسات نیروهای سوریه دموکراتیک۱-، واحدهای دفاعی دولت خودمختار و همچنین اهداف غیرنظامی صورت گرفته است که به گفته یکی از رهبران نظامی، پنج نفر از از رزمندگان، جان خود را از دست دادند. ترکیه از طریق بمباران مناطق کردنشین در سوریه و عراق، اهداف سیاسی را دنبال می کند.دولت اردوغان به بهانه حفظ امنیت ترکیه، تا عمق ۳۰ کیلومتر از نوار مرزی کردنسین سوریه را به اشغال خود در آورده است.

در میان کشته ها و مجروحان، فرماندهان سابقه دار و شناخته شده یگان های زنان، ۲- YPJ - و ۳-YPG هستند. آنها سهم تعیین کننده ای در مبارزه برای شکست سرزمینی خلافت خود مختار "دولت اسلامی" داشتند. رناس روج، فرماندهی کل نیروهای مسلح کردستان سوریه در ۱۹ آگوست در جاده بین دو شهر قامیشلو و حسکه در شمال سوریه جان خود را از دست داد، موشک هدایت شونده هواپیمای بدون سرنشین ترکیه به خودروی وی اصابت کرد. تنها چهار ساعت بعد، صدای انفجارهای تیل تمیر در مرکز شهر شنیده شد، بمب های هوا پیماهای جنگی ترکیه ،مرکز روابط خارجی شورای نظامی مسیحی-کرد-عرب شهر را به خاک و خاکستر تبدیل کرد.علاوه بر فرمانده یگان های دفاعی زنان، سوسین بیرهات، سه جنگجوی دیگر از شبه نظامیان دفاع محلی نیزدر زیر آوار جان باختند.

 شامگاه ۲۱ آگوست،هنگامی که وانت عبدالله چیمن، توسط یک پهپاد در روستای قره مزرا، در جنوب شرقی کوبانی منهدم شد، خوشبختانه تنها خسارت مادی رخ داد. اما ۲۴ ساعت بعد،پس از حمله دیگر توسط نیروی هوایی ارتش ترکیه، در پارکینگ مرکز مراقبت از معلولان جنگ در روستای هیمو در نزدیکی شهر قامیشلو شکاف ایجاد شد. به گفته نیروهای امنیتی دولت محلی، در این حمله سه نفر زخمی شدند که شامل یک نظامی و دو نفراز مسئولان خانه سالمندان بودند. این حملات پی در پی نشانگر این است که  آنکارا، رهبران نظامی و سیاسی دولت خودگردان کردستان سوریه را هدف قرار می دهد. رهبری ترکیه، آن ها را "تروریست" می نامد و تلاش دارد تا به هر طریقی از خاک سوریه محو شوند.

واقعیت این است که دولت ترکیه، خود از گرو های به اصطلاح جهادی و تروریستی مانند " النصره"حمایت می کند. هیچ ارزیابی در باره تروریست بودن یگان های دولت خودمختار سوریه دیده نشده است. با حملات هوایی ارتش ترکیه به کوه های سنگال در شمال عراق، محل سکونت ایزدی ها نشان داده شد که ترکیه در پی چه اهدافی است. در حمله های هوایی ۱۶ و ۱۷ اوت، ده نفر در  کشته شدند، چهار نفر از کشته شدگان متعلق به کادر پزشکی یک مرکز بهداشت بودند. وزارت دفاع ترکیه، بیمارستان کوچک روستای سیکنیه را "مخفیگاه تروریست ها" اعلام کرد و توسط جت های F16 با خاک یکسان کرد. برای بسیاری، مجموعه حملات هوایی ترکیه فقط مقدمه ای برای پیشروی و تجاوز به خاک سوریه است. این واقعیت که قدرت های تضمین کننده آتش بس در اکتبر ۲۰۱۹، روسیه و ایالات متحده، با سکوت به نقض گسترده توافق نامه واکنش نشان می دهند، زنگ خطر را برای بسیاری از مردم شمال شرقی سوریه به صدا درآورده است. حتی در شهر کوچک دریک، مردم برای بدترین شرایط آماده می شوند.

حسین رمضان، یکی از دو فرمانده یگان های دفاعی می گوید: "ما در وضعیت اضطراری دائمی زندگی می کنیم و نمی دانیم چه زمانی جنگ آغاز می شود." پدر خانواده داوطلب در یگان های شبه نظامی است تا "از شهر و جمعیت خود دفاع کند". همکارش هدیه عبدالله افزود که آنها "دشمنان زیادی" دارند و "مقدمات لازم" برای مقابله با این تهدید ها، در حال انجام است، در درجه اول مربوط به اقدامات حفاظتی هوایی و مدنی برای آماده سازی مردم برای شرایط اضطراری است. ما با همکاری گروه های کار آزموده و پر تجربه برای "مقابله با هرگونه تهدید از بیرون یا داخل،خود را آماده می کنیم".  جامعه ما به این نظر رسیده است که: باید به قدرت خود تکیه کنند، مدتهاست که دیگر،به قدرتهای بزرگ در اینجا هیچ اعتمادی وجود ندارد.

زیرنویس:
۱- نیروهای سوریه دموکراتیک (QSD)،

۲- YPJ یگان های دفاعی زنان، گروه های شبه نظامی مسلح در سوریه هستند. یک سوم از حدود ۶۵ هزار مبارز کرد را زنان تشکیل می دهند.

۳- YPG فرماندهی کل نیروهای مسلح کردستان سوریه" اتحادیه ملی". 

 

یکشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۰- ۲۹ آگوست ۲۰۲۱

افزودن نظر جدید