گرتا تونبرگ به سیاست آب و هوایی دولت اسکاتلند حمله کرد

گرتا تونبرگ به سیاست آب و هوایی دولت اسکاتلند حمله کرد 

بیست و ششمین کنفرانس سازمان ملل متحد برای تغییرات آب و هوایی، در ماه نوامبر سال جاری برگزار می گردد، این برنامه برای نوامبر۲۰۲۰ در گلاسکو اسکاتلند برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل همه گیری ویروس کرونا، به ۳۱ اکتبر تا ۱۲ نوامبر سال جاری ۲۰۲۱ موکول شد. این کنفرانس توسط بریتانیا و با همکاری ایتالیا برگزار می شود.

دو ماه قبل از کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (COP-26) در گلاسکو، گرتا تونبرگ، فعال آب و هوا از سیاست زیست محیطی اسکاتلند کشور میزبان انتقاد کرده بود. گرتا تونبرگ  به بی بی سی گفت، برخلاف آن چه که دولت اسکاتلند اعلام کرده است که به عنوان کشور میزبان، پیشگام حفاظت از آب و هوا  و محیط زیست است، اظهاراتی نا درست است و منطقه بریتانیا پیشگام مبارزه با تغییرات آب و هوایی نیست. تونبرگ به عنوان نمونه، از ایجاد برنامه میدان های جدید نفتی در نزدیکی جزایر اسکاتلند نام برد.

تونبرگ تلاش های ایالت های فدرال را کافی نمی داند 

تونبرگ می گوید: "شاید کل وضعیتی را که ما در آن قرار داریم می شود این طورخلاصه کرد: سازمان COP بریتانیا،در حال برنامه ریزی برای توسعه زیرساخت های سوخت های فسیلی، توسعه میدان های نفتی جدید و غیره است، برخی کشورها هستند که کمی بیشتر از سایر کشورها به تغییرات اقلیمی توجه دارند، اما اگربا دقت بیشتر و از منظر وسیع تری به آن نگاه کنیم، می توانیم با خیال راحت بگوییم حداقل در شمال جهانی، هیچ کشوری وجود ندارد که حتی به انجام آنچه که متعهد شده بود، نزدیک شده باشد". گرتا تونبرگ، تلاش های ایالت های فدرال را کافی نمی داند.

تونبرگ در این مصاحبه اعلام کرد: هنوز تصمیم نگرفته است که در کنفرانس ماه نوامبر سال جاری که در گلاسکو برگزار می گردد شرکت کند یا خیر.این دختر خانم جوان ۱۸ ساله سوئدی تاکید کرد: پیش نیازبرگزاری بیست و ششمین کنفرانس سازمان ملل متحد برای تغییرات آب و هوایی این است که این نشست باید برای همه شرکت کنندگان"امن و دموکراتیک" باشد و شرکت کنندگان از کشورهای فقیر نیز باید کاملاً واکسینه شوند و فرصت سفر به اسکاتلند را داشته باشند. اگر چنین کنند،آن وقت با  قطار به طرف گلاسکو حرکت خواهد کرد.

در واقع گرتا تونبرگ، طرفدار یک رویداد حضوری بود، اما تا حدودی بدبین بود. تونبرگ گفت: "طبیعی است که یک جلسه حضوری، احتمالا می تواند نتایج بیشتری را به همراه داشته باشد، اما ما هنوز برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب بسیار فاصله داریم و تقریبا به آن چیزی که لازم است باشد، نیست." وی گفت: "ما می دانیم که از مذاکرات COP، تغییراتی ناشی نخواهد شد. تغییر زمانی به وجود می آید که تعداد زیادی از مردم در خیابان ها خواستار آن باشند.

زیر نویس:

 گرتا تونبرگ، بنیانگزار جنبش"Fridays for Future "

باید گفت روز ۲۰ آگوست سال ۲۰۱۸، آغاز جنبش جهانی حفاظت از آب و هوا است، روزی که گرتا تونبرگ به جای رفتن به مدرسه، برای محافظت بیشتر از آب و هوا در مقابل پارلمان سوئد با در دست داشتن یک تابلو اعتراض خود را آغاز می کند. حالا دیگر همه می دانند که بعد از آن چه اتفاقی افتاده است: با شعار " تا شما عمل نکنید، ما به اعتصاب خود ادامه می دهیم !" جمعه ها را به یک روز جهانی اعتصاب تبدیل کردند. جمعه ها برای آینده به جنبشی تبدیل شد که همه درباره آن صحبت می کردند و هنوز هم هست. صدای گرتا تونبرگ در میان سیاستمداران مخاطب های زیادی پیدا کرد. او با باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، پاپ و در حضور سیاستمداران سازمان ملل صحبت کرد. حتی در صحنه بین المللی، او انتقاهای صریح خود را بیان کرد و اتهامات زیادی را هم علیه سیاستمداران مطرح نمود. مجله تایم تصویر او را همراه گزیده ای از سخنرانی اش در کنفرانس داووس- سویس،  به عنوان شخصیت شخصیت سال ۲۰۱۹ معرفی کرد. در ژانویه ۲۰۱۹، دانش آموزان مدرسه ای در آلمان نیز اعتصاب خود را برای آب و هوا آغاز کردند. تظاهرات به سرعت به لطف شبکه های اجتماعی بزرگ و جدی گرفته شد. گروههای محلی در بسیاری از شهرهای کوچکتر و بزرگتر تشکیل شد. برخی از فعالان اقلیمی در این جنبش حتی برای حفاظت بیشتر از آب و هوا به دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان شکایت کردند. 

سه شنبه ۹ شهریور ماه ۱۴۰۰- ۳۱ آگوست ۲۰۲۱

 

 

افزودن نظر جدید