پیروزی سوسیال دموکرات ها در نروژ

پیروزی سوسیال دموکرات ها در نروژ

در انتخابات پارلمانی نروژ یک اتحاد چپ گرا پیروز شد. انتظار می رود رئیس بعدی دولت سوسیال دموکرات یوناس استور باشد. مبارزات انتخاباتی در ارتباط با تغییر آب و هوا و آینده صنعت نفت و گاز شکل گرفت. پس از انتخابات عمومی در نروژ، همه آرا به طور موقت شمارش می شوند. این یک پیروزی آشکار برای یک اتحاد چپ میانه است و به معنی تغییر دولت است. حزب کارگر سوسیال دموکرات به رهبری یوناس گهر استور ۶۱ ساله، با وجود ریزش های جزئی، با ۲۶،۴ درصد، بیشترین آرا را به خود اختصاص داد و پیروز انتخابات روز دوشنبه خواهد بود. براساس ارقام اولیه، حزب محافظه کار خانم نخست وزیر ارنا سولبرگ،آرا زیادی را از دست داد و از ۲۵ به ۲۰.۵ درصد سقوط کرد

شرکای ائتلافی مورد علاقه یوناس استور، حزب مرکز و حزب چپ سوسیالیستی در این انتخابات، به نتایج ۱۳،۶ و ۷،۵ درصد دست پیدا کردند. این سه حزب با هم احتمالاً ۸۹ کرسی از ۱۶۹ کرسی پارلمان اسلو را در اختیار خواهند داشت. همه نشانه ها گویای این است که یوناس استور رئیس بعدی دولت نروژ خواهد شد، به این معنی که آخرین کشوراسکاندیناوی که با دولتی محافظه کار اداره می شد نیز،درآینده توسط دولتی سوسیال دموکرات رهبری خواهد شد. یوناس استور با فریادهای "یوناس یوناس"و با تشویق هواداران حزب در جشن اسلو شرکت کرد و گفت: اگر اکثریت قاطع موافق اتحاد چپ میانه باشند، آنها مجبور نخواهند بود با  دو حزب مخالف دیگر، یعنی سبزها و کمونیست ها هم ائتلاف کنند. این "طرح A" است ،البته حزب می خواهد با همه آن هایی که خواهان تغییر هستند به گفتگو بنشیند. 

قدردانی از خانم ارنا سولبرگ 

در همان زمان، یوناس استور از خانم ارنا سولبرگ به خاطر هشت سال ریاستش در دولت تشکر کرد. وی گفت: "او یک نخست وزیر خوب و چهره ای ماندگار برای نروژ بوده است، سولبرگ با مدیریتی خوب توانست کشور را از چندین بحران جدی با موفقیت عبوردهد. خانم ارنا سولبرگ شکست انتخاباتی خود را پذیرفته و به رقیب انتخاباتی اش تبریک گفت. به نظر می رسد یوناس استور، "به طور آشکارا، اکثریت موافق تغییر دولت" را دارد. سولبرگ می گوید که کار دولت محافظه کار که او رهبری می کرد "برای این زمان تمام شده بود".

کمپین های انتخاباتی با تغییر آب و هوا و صنعت نفت و گاز شکل گرفته است

مبارزات انتخاباتی با تغییر آب و هوا و آینده صنعت نفت و گاز نروژ شکل گرفت. حزب کارگر می خواهد از صنایع سبز جدید حمایت کند، از جمله صنعتی که از گاز طبیعی برای تولید سوخت جایگزین استفاده می کند و دیگری که CO2 را در زیر اقیانوس ذخیره می کند. نروژ یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. صنعت نفت و گاز بیش از ۴۰ درصد صادرات را بر عهده دارد. بیش از پنج درصد نیروی کار در نروژ در بخش صنعت نفت و گاز مشغول به کار هستند. با این حال، نروژ مصرف کننده هایی دارد که نگران آب و هوا هستند. بیشتر خودروهای تازه خریداری شده در این کشور، خودروهای برقی هستند.

زیر نویس:

*-( یوناس گهر استور- Jonas Gahr Store ) سیاستمدار نروژی از حزب کارگر سوسیال دموکرات است. او از سال ۲۰۰۹ عضو پارلمان استورتینگ بود و در سال ۲۰۱۴ به ریاست رئیس حزب انتخاب گردید. وی از اکتبر سال  ۲۰۰۵ تا سپتامبر ۲۰۱۲ وزیر امور خارجه کشور شد و سپس تا اکتبر سال ۲۰۱۳ وزیر بهداشت و رفاه  کشور نروژ بود.

چهارشنبه ۲۴ شهریور۱۴۰۰- ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱

 

 

 

منبع: 
کانال یک آلمان "ARD-Studio"

افزودن نظر جدید