تداوم بازداشت مختار زارعی و کاوه قاسمی کرمانشاهی نگران کننده است

خبرگزاری دیده بان حقوق بشر کردستان؛ وضعیت مختار زارعی و کاوه قاسمی کرمانشاهی، دو فعال کردی که به ترتیب در 24 دیماه و 14 بهمن ماه سالجاری توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده بودند همچنان نامشخص است.

مختار زارعی، عضو شورای مرکزی جبهه متحد کرد است که بعد از ظهر روز پنج شنبه 24 دیماه برای شرکت در مراسم دومین سالگرد ابراهیم لطف الهی، دانشجوی حقوق دانشگاه پیام نور سنندج در قبرستان بهشت محمدی این شهر حاضر شده بود اما توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت گردید.

این عضو جبهه متحد کرد از زمان بازداشتش تا کنون فقط دو بار با خانواده اش تماس تلفنی داشته است.

در روز 24 دیماه حدود 10 نفر از فعالان کرد شرکت کننده در مراسم دومین سالگرد ابراهیم لطف الهی بازداشت شدند که تعدادی از آنان در همان هفته های ابتدایی با سپردن تعهد و قرار وثیقه آزاد گردیدند اما مختار زارعی نه تنها آزاد نشد بلکه قرار بازداشتش نیز مورد تمدید قرار گرفت.

کاوه قاسمی کرمانشاهی، عضو شورای عالی سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و از اعضای بسیار فعال این سازمان نیز صبح روز پنج شنبه 14 بهمن ماه توسط ماموران لباس شخصی در منزل پدری اش در کرمانشاه بازداشت گردید.

کرمانشاهی فقط دو روز پس از بازداشتش با خانواده خود یک تماس تلفنی داشته است و طی آن اعلام کرده به انجام فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده است که وی آن را نپذیرفته است.

همچنین علیرغم دستور معاون دادستان کرمانشاه برای ملاقات حضوری خانواده کرمانشاهی با وی هنوز زمان انجام این ملاقات حضوری از سوی اداره اطلاعات کرمانشاه به خانواده کاوه قاسمی کرمانشاهی اعلام نشده است.

غیر از تماسهای تلفنی ذکر شده تا کنون هیچ خبر دیگری از این دو فعال کرد بازداشت شده در دست نیست.

ادامه بی خبری از وضعیت مختار زارعی و کاوه قاسمی کرمانشاهی به شدت باعث نگرانی خانواده، دوستان و همکاران این دو فعال کرد شده است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان صریحاً اعلام می کند؛ مختار زارعی و کاوه قاسمی کرمانشاهی، دو فعال کردی هستند که دارای پرونده ای بسیار روشن و عملکردی شفاف در زمینه فعالیتهای مدنی می باشند.

این سازمان همچنین معتقد است؛ کار این دو فعال کرد تنها نقد وضعیت موجود بوده است و قطعاً این نمی تواند توجیه و بهانه ای برای بازداشت آنان و اصرار بر تداوم آن و یا مصداق تبلیغ علیه نظام باشد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان ضمن ابراز تاسف از بازداشت مختار زارعی و کاوه قاسمی کرمانشاهی، تداوم بازداشت این دو فعال کرد را نقض صریح حقوق بشر، غیرقانونی و شدیداً نگران کننده می داند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان همچنین از دستگاه قضایی ایران تقاضا دارد تا ضمن روشن نمودن وضعیت مختار زارعی و کاوه قاسمی کرمانشاهی نسبت به آزادی سریع و بی قید و شرط آنان اقدام نماید.

افزودن نظر جدید