پیروزی سوسیال دموکرات ها در آلمان


بر اساس نتایج نهایی اولیه، حزب سوسیال دموکرات آلمان، برای اولین بار از سال ۲۰۰۲ در انتخابات فدرال به پیروزی رسیده است. اولاف شولز نامزد صدر اعظمی از حزب سوسیال دموکرات آلمان تأیید کرد که  می خواهد دولت بعدی فدرال را رهبری کند. او گفت نتیجه انتخابات نشان داده است که ما باید با حزب سبز ها و حزب دموکرات های آزاد آلمان یک دولت ائتلافی تشکیل دهیم. اولاف شولز نتیجه انتخابات را یک حکم روشن از طرف مردم آلمان برای تشکیل دولت آینده نامید. او گفت دولت آینده باید متشکل از سوسیال دموکرات ها، حزب دموکرات های آزاد آلمان و حزب سبزها باشد. اولاف شولز در ساختمان مرکزی حزب SPD گفت: حکم رای دهندگان بسیار واضح است که چه کسی باید دولت بعدی را تشکیل دهد.

 اولاف شولتز گفت: "دوران حزب دموکرات مسیحی سپری شده است.شما نباید در دولت بعدی حضور داشته باشید، بلکه باید وارد اپوزیسیون شوید." با توجه به مذاکراتی که اکنون توسط SPD با سبزها و FDP برنامه ریزی شده است، شولتز گفت: "اکنون ما به عمل گرایی و مهارت های رهبری نیاز داریم.او تاکید کرد "همپوشانی کافی" را برای ایجاد این ائتلاف مشترک می بیند. اولاف شولز سه نقطه کانونی را برای گفتگو های احتمالی ذکر کرد: پایبندی بیشتر به ارزش های جامعه، نوسازی صنایع کشور و جلوگیری از تغییرات آب و هوایی که ساخته دست بشر است. ما آنچه را که شهروندان به عنوان وظیفه به ما داده اند اجرا می کنیم".

بر اساس نتایج نهایی اولیه اولیه،SPD برای اولین بار از سال ۲۰۰۲ در انتخابات فدرال پیروز شده است.روبرت هابک رئیس حزب سبز های آلمان گفت: مردم آلمان،اعتماد خود را به اولاف شولتز نشان دادند.از طرفی این حزب جلو تر از احزاب دموکرات مسیحی است، بنابراین یک اتحاد جدید از نظر جهت گیری اصلی امکان پذیر است. گرچه تا حدودی وضعیت پیچیده تر شده است. اکنون باید بتوان اتحادیه ای "با هویت خاص خود" ایجاد کرد. این امر هم در مورد اتحاد احتمالی با SPD و هم در ائتلاف با احزاب دموکرت مسیحی صدق می کند. 

مایکل کلنر، مدیر اجرایی فدرال سبزها، بر همپوشانی با SPD قبل از مذاکرات در مورد تشکیل دولت جدید تاکید کرد. کلنر در "Morgenmagazin" گفت نزدیکی ما به سوسیال دموکرات ها بیشتر از احزاب دموکرت مسیحی است. مایکل کلنر گفت: نظرسنجی های پس از انتخابات نیز نشان داد که مردم، اولاف شولتز را به عنوان صدراعظم فدرال می خواهند نه آرمین لاشچت از حزب CDU. در عین حال، وی تمایل حزب خود را برای گفتگو با FDP برای بررسی زمینه های مشترک مجدداً تأیید کرد. "هیچ راز بزرگی  بین ما وجود ندارد،و ما رابطه خاصی با حزب FDP نداریم."

پیروزی سوسیال دموکرات ها در برلین 

 همچنین، سوسیال دموکرات ها برنده انتخابات مجلس نمایندگان برلین، پایتخت کشور آلمان شدند. این حزب با کاندیدای برتر خانم  فرانسیسکا گیفای روز یکشنبه پس از شمارش همه مناطق رای گیری به ۲۱.۴ درصد رسید و در نهایت از سبزها که به ۱۸.۹ درصد رسیدند پیشی گرفت. به گفته کمیته انتخابات منطقه ای، CDU ۱۸.۱ درصد، حزب چپ ۱۴ درصد، حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان AfD به ۸ درصد و حزب دموکرات های آزاد FDP به ۷.۱ درصد رسیده است. به احتمال زیاد و با توجه به نتایج آرا، در برلین مانند گذشته، سه حزب سوسیال دموکرات، سبز ها و حزب چپ ائتلاف خواهند کرد. به این ترتیب، خانم فرانسیسکا گیفای به عنوان اولین شهردار (نخست وزیر) زن در برلین خواهد بود.

پیروزی سوسیال دموکرات ها در ایالت"Mecklenburg-Vorpommern

با شمارش آرا در ایالت "Mecklenburg-Vorpommern" نیز حزب سوسیال دموکرات به پیروزی رسید. پس از شمارش همه آرا ۲۰۰۳ حوزه انتخابی، خانم مانوئلا شوسیگ ۳۹.۶ درصد آرابه پیروزی رسید. و بدین ترتیب، بهترین نتیجه انتخابات حزب سوسیال دموکرات در شمال شرقی آلمان را به دست آورد. حزب CDU، با ۱۳.۳درصد بدترین نتیجه خود را در این ایالت بدست آورد و دوباره در رتبه سوم و پس از حزب AfD قرار گرفت که ۱۶.۷ درصد بود. حزب چپ نیز با  ۹.۹ درصد از رای دهندگان و حزب FDP و سبزها به ترتیب با ۵.۸ و ۶.۳ درصد توانستند دوباره وارد پارلمان ایالتی شوند. مشارکت مردم در این انتخابات ، ،۷۰.۸ درصد بود.

یکشنبه ۴ مهرماه ۱۴۰۰- ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
اشپیگل "Spiegel"

افزودن نظر جدید