ترانه صلح جان لنون ۵۰ ساله شد

۵۰ سال پیش جان لنون ترانه "تصور کن" را منتشر کرد. جان لنون در زمان های پردردسر و بحرانی در سیاست های جهانی، ترانه  "تصور کن" را نوشت، نشانه ای از قدرت موسیقی علیه جنگ، تجاوز و حرص و آز و گرسنگی در جهان بود که به نماد جنبش صلح تبدیل شد. "تصور کنید بهشت ​​و جهنم وجود ندارد. تصور کنید هیچ دولت و مذهبی وجود ندارد، چیزی برای کشتن یا مرگ وجود ندارد. تصور کنید هیچ حرص و آز و گرسنگی، و هیچ متجاوزی وجود ندارد. تصور کنید همه مردم در صلح و در یک جامعه برادرانه در این زمین زندگی می کنند". در واقع انتشار تصاویر وحشتناک جنگ ویتنام است که او را در سال ۱۹۶۰ به هنرمندی صلح طلب تبدیل کرد. این ترانه در ۱۱ اکتبر ۱۹۷۱ منتشر شد.

"من همیشه وقتی به این ترانه گوش می دهم و متن آن را می خوانم، شگفت زده می شوم که ترانه صلح، این چنین شیوا و زیبا  تدوین شده باشد. فکر می کنم این ترانه، مستقیماً به قلب من فرو می رود، این ترانه با همه صحبت می کند. این یک هنر بزرگ است. شخصیتی غیر قابل اعتراض. او می گوید: ما باید صلح ایجاد کنیم! تصور کنید می تواند صلح باشد". 

نیکولا باردولا، زندگینامه نویس جان لنون می گوید. هنگامی که ترانه تصور کن "Imagine" در ۱۱ اکتبر ۱۹۷۱ منتشر شد، جان لنون۳۱ ساله بود. او هم مانند هم دوره ای های خود در این سال ها پیشرفت هنری داشت، اما برخلاف خیلی ها،جان لنون،خود را روشنفکر منتقد سیاست های جهانی می دانست.

ما می توانیم اکنون و بلافاصله صلح داشته باشیم

جان لنون در کنار همسر خود یوکو اونو در سال ۱۹۶۹,برای رونمایی آهنگ "به آرامش فرصت بده"، در حضور خبرنگاران، نگرانی های خود را در مورد جنگ و آتش افروزی هایی که در گوشه و کنار جهان بر پا بود اعلام کردند. ما می گوییم: به صلح فرصت دهید. پیام ما این است: به صلح فرصت دهید. و نه فقط برای یک دوره شاید ده ساله، بلکه برای همیشه. و ما اکنون بیشتر از هر چیز آرامش می خواهیم. و اگر ما واقعاً  خواستار آرامش باشیم، می توانیم اکنون و بلافاصله صلح داشته باشیم".

هنگامی که جان لنون در دسامبر ۱۹۸۰ توسط یک مرد ظاهرا گیج و منگ، در مقابل آپارتمان خود در نیویورک به ضرب گلوله کشته شد، این ترانه  در عرض چند روز به رتبه اول جدول موسیقی بریتانیا رسید. نشانه ای از جادوی خاص ترانه و پیام آن برای دنیایی بدون خشونت. جان لنون، اکنون می توانست در ۹ اکتبر ۲۰۲۱، در آستانه ۸۱ سالگی باشد.

دوشنبه ۱۹ مهرماه ۱۴۰۰- ۱۱ اکتبر ۲۰۲۱

منبع."deutschlandfunk"

افزودن نظر جدید