جایزه صلح نوبل برای روزنامه نگاران ماریا رسا و دیمیتریج موراتو

 

 خانم ماریا رسا روزنامه نگار از فیلیپین و روزنامه نگار روسی آقای دیمیتریج موراتو برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۲۱ خواهند شد. این خبر، توسط کمیته نوبل نروژ در اسلو اعلام شد. آن ها این جایزه را به دلیل تلاش خود برای دفاع از آزادی بیان در فیلیپین و روسیه دریافت می کنند. بریت ریس اندرسن رئیس کمیته نوبل گفت: "در عین حال، آنها از همه روزنامه نگاران که در دنیایی که دموکراسی و آزادی مطبوعات به طور فزاینده ای در معرض خطر است، دفاع می کنند.

 

ماریا رسا به عنوان روزنامه نگار و سرپرست Rappler، یک رسانه دیجیتال برای روزنامه نگاری تحقیقی، از آزادی مطبوعات برای افشای "سوء استفاده از قدرت، خشونت و اقتدارگرایی فزاینده" در فیلیپین استفاده کرد. راپلر گزارش خود را بر کمپین جنجالی و مرگبار مبارزه با مواد مخدر رئیس جمهور رودریگو دوترته متمرکز می کند، تعداد قربانیان به حدی زیاد است که بیشتر شبیه به اعلام جنگ علیه مردم کشور است. در همان زمان، ماریا رسا و رسانه دیجیتالی راپلر، نحوه استفاده دولت فیلیپین، از شبکه های اجتماعی برای انتشار اطلاعات غلط، تحقیر مخالفان و دستکاری گفتمان عمومی را ثبت و گزارش کرده اند. 

ماریا رسا در واکنش اولیه اش از کمیته نوبل گفت: هر گز شغل روزنامه نگاری، به اندازه امروز اهمیت نداشته است. جایزه نوبل به ما قدرت می دهد تا به مبارزه ادامه دهیم. ماریا رسا در ۹ سالگی به همراه والدینش به ایالات متحده رفت. وی از سال ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۵ ریاست دفاتر CNN را در مانیل پایتخت فیلیپین و سپس در جاکارتا پایتخت اندونزی به عهده داشت. او هجدهمین زنی است که برنده جایزه صلح نوبل شده است.

رئیس کمیته نوبل صلح در باره دیمیتری موراتوف روزنامه نگار روسی گفت: او در سال ۱۹۳۳، یکی از بنیانگذاران روزنامه نوایا گازتا بود که از ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۷ سردبیر آن نیزبود "نوایا گازتا" یکی از مهمترین روزنامه های مستقل در روسیه است.۵  روزنامه نگار و وکیلی که شاغل در این روزنامه بودند، از زمان تأسیس آن کشته شده اند، از جمله آنا پولیتکوفسکایا، روزنامه نگار مشهور که در سال ۲۰۰۶ کشته شد. با وجود تهدیدها و خطرات، موراتوف همیشه استقلال روزنامه خود را حفظ کرده است. "روزنامه ای مبتنی بر واقعیت ها و اطلاعات مهم درباره جامعه روسیه است. این مرد ۵۹ ساله به طور مرتب مقالاتی در مورد فساد، خشونت پلیس، تقلب در انتخابات و اعزام سربازان روسی در روسیه و خارج از کشور منتشر می کند. موراتوف، سردبیر روزنامه نوایا گازتا اندکی پس از دریافت خبر کمیته نوبل گفت: این جایزه صلح نوبل به آن هایی می رسد که برای آزادی بیان، جان خود را از دست دادند.

جوایز نوبل به ارزش ۱۰ میلیون کرون سوئد (حدود ۹۸۰ هزار یورو) به برندگان آن در رشته های مختلف تعلق می گیرد. جایزه صلح نوبل معتبرترین جایزه سیاسی در جهان محسوب می شود.برای دریافت جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۲۱، تعداد ۳۲۹ نفر نامزد شده بودند، از این میان ۲۳۴ شخصیت و ۹۵ سازمان را شامل می شد، این سومین بار است که چنین تعدادی نامزد شده بودند. 

جایزه صلح نوبل تنها جایزه ای است که نه در استکهلم، بلکه در اسلو اعلام می شود. این جوایز به طور سنتی در۱۰ دسامبر، سالروز درگذشت اهدا کننده جایزه و مخترع دینامیت آلفرد نوبل ۱۸۳۳-۱۸۹۶، اهدا می شود. در سال ۱۹۷۱، ویلی برانت صدر اعظم وقت آلمان از حزب سوسیال دموکرات، آخرین آلمانی برنده جایزه نوبل صلح بود که برای سیاست نزدیکی خود به شرق Ostpolitik دریافت کرد، که در تنش زدایی بین شرق و غرب، نقش مهمی بازی کرد.

دو شنبه ۱۹ مهرماه ۱۴۰۰- ۱۱ اکتبر ۲۰۲۱

منبع:"Süddeutsch Zeitung"

افزودن نظر جدید