همه گیری کووید -۱۹ در چشم انداز جهانی

اگرچه اکنون محدودیتها اجتماعی در کشورهای متعددی برداشته شده است، اما هشدارهایی در مورد اعتقاد به پایان یافتن همه گیری وجود دارد. بخش قابل توجهی از جمعیت جهان هنوز واکسینه نشده اند.

نروژ ۱۸ ماهفرصتداشتتا پیدا کند که کدام اقدامات بهداشت عمومی موثر، وکدام استراتژی های بین المللی  را برای مقابله با همه گیریتدوینکند.با وجود این باید تاکیدکرد که همه گیری تمام نشده ، و چندین بار شاهد بودیم که نوع جدید جهش یافته ویروس کرونا مسری تر بوده و می تواند بر م ی تواند بر عفونی شدن و اثربخشی واکسن ها تأثیر بگذارد.داده های جمع آوری شده در انگلستان نشان می دهد احتمال بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به سویه دلتای ویروس کرونا دو برابر سویه آلفاست که زمانی در بریتانیا شایع بود. روزانه حدود ۱۰ هزار نفر در سراسر جهان بر اثر کووید -۱۹ جان خود را از دست می دهند، ضمن اینکه در حال حاضر تعداد بیشتری از کشورها از جمله نروژ محدودیت‌های اجتماعی خود را برداشته اند.

در نروژ، در زمینه مدیریت همه گیری ویروس کووید -۱۹توافق بین احزاب سیاسی وجود داشته است ، اما در سایر کشورها مدیریت همه گیری این ویروس به طور فزاینده ای سیاسی شده است. در چندین کشور، این امر منجر به تردید در مورد اقدامات مقامات شده است ، به ویژه در ایالات متحده ، جایی که مقاومت در مقابله واکسن به یک معضل اجتماعی تبدیل شده، تفاوت قابل توجهی در نگرش طرفداران دموکرات و جمهوری خواه در مورد علل همه گیری و نیاز به واکسیناسیون وجود دارد، اما در ایتالیا و فرانسه نیز این مسئله به حقوق دموکراتیک و حق تصمیم گیری در مورد زندگی شخصی تبدیل شده است.

گسترش همه گیری جهانی کووید -۱۹همچنان ادامه دارد. در حال حاضر بیشترین شیوع این ویروس در ایالات متحده ، برزیل و هند  رخ داده و بریتانیا ، ترکیه ، فیلیپین و روسیه  در رده های بعدی قرار دارند با افزایش نرخ واکسیناسیون ، محدودیت ها ی اجتماعی در کشورها یکی بعد از دیگری لغو می شود ، اما واکسیناسیون تا چه حد ایمنی ایجاد میکنند؟ به عنوان مثال اسرائیل  همه محدودیت ها را در ژوئن ۲۰۲۱ لغو کردند. پس از آن ، ویروس کرونا نوع دلتا به طور قابل توجهی در این کشور افزایش یافت. این نشان میدهد که هر چند واکسن تأثیر بسیار خوبی در برابر بیمار شدن شدید و مرگ در اثر کووید-۱۹ داشته است اما داده ها نشان می دهد که واکسن ها ۱۰۰ درصد موثر نیستند وبه طور کامل در برابر انتقال عفونت محافظت نمی کنند. باید به طور مداوم ایمنی و کارامدی واکسن را زیر نظر داشته وبه طور مداوم ازایمنی و کارامدی  واکسن مطمئن و آن را کنترل کرد. شناسایی و آشنایی با انواع جدید ، واینکه اثر واکسن با گذشت زمان ناپدید می شود و کار آمدی خود را از دست میدهد، به ویژه در افراد بالای ۸۰ سال اهمیت ویژه ای دارد. با این وجود در مورد نیاز به دوز تقویت کننده هنوز ابهام وجود دارد ، اما چندین کشور در حال حاضر سومین دوز را به مسن ترین و کسانی که دارای سیستم دفاعی ضعیف هستند شروع کردند.    

واکسیناسیون جهانی بهترین راه برای مقابله با همه گیری است ، اما از نظر دسترسی به واکسن ها بین کشورهای ثروتمند و فقیر عدم تعادل زیادی وجود دارد. تا به حال بیش از ۵.۷ میلیارد دوز واکسن در جهان توزیع شده است ، اما هنوز تنها ۴ درصد از جمعیت آفریقا واکسینه شده اند. بر اساس داده های جمع آوری شده ، کنیا ، اتیوپی ، نیجریه و تانزانیا از جمله کشورهایی هستند که کمتر از 5 درصد افراد واکسینه شده اند ، در حالی که بسیاری از کشورهای ثروتمند بیش از ۷۰ درصد از جمعیت خود را واکسینه کرده اند و اکنون در حال واکسن تقویت کننده برای شهروندان مسن خود دوز تقویت کننده شروع کرده اند. این علاوه بر بی عدالتی ، تهدیدی برای جمعیت جهان است و مانع بهبود اقتصادی می شود.

اگرچه  بایدن رئیس جمهورآمریکا ، در اجلاس جی ۷ و جی ۲۰  درمورد چگونگی کمک به فقیرترین کشورها در تهیه واکسن بحث کرد، اما طبق این داده ها، امروز عدم همبستگی جهانی در مبارزه با بیماری کووید -۱۹ بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.

منابع

 

1.    

The Lancet. COVID-19: learning as an interdependent world. Editorial. Lancet. 2021;398(10306):1105. doi:10.1016/S0140-6736(21)02125-5 DO https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02125-5/fulltext

2.    

BBC. 01.09.21 https://www.bbc.com/persian/science-58404525

3.    

NHI.NO Skandinavias største helsenettsted. Covid-19 pandemien i et verdensperspektiv

https://nhi.no/for-helsepersonell/fra-vitenskapen/covid-19-pandemien-i-et-verdensperspektiv/

4.    

World Economic Forum 28 sept.2021. https://www.weforum.org/agenda/2021/09/covid-19-booster-shot-vaccine-is-it-necessary/

افزودن نظر جدید