ژنرال سابق، به سرنوشتی مانند جمال قاشقچی تهدید شده است

ژنرال سابق سرویس مخفی عربستان سعودی، اتهاماتی جدی علیه ولیعهد عربستان سعودی مطرح کرد. سعد الجابری یک مامور سرویس مخفی قدرتمند در عربستان سعودی بود، اکنون او یکی از سرسخت ترین منتقدان ولیعهد محمد بن سلمان است. او در مصاحبه ای در ایالات متحده از برنامه های قتل و نگرانی در مورد فرزندان خود صحبت می کند. سعد الجابری در مصاحبه با برنامه "۶۰ دقیقه" به طور خلاصه در باره محمدبن سلمان صحبت می کند، مشخص می شود. ولیعهد سعودی، فردی است روانی و هیچ گونه احساس و همدلی با دیگران ندارد. الجابری، زمانی یکی از مهمترین ماموران سرویس مخفی پادشاهی سعودی بود. امروز او در تبعید در کانادا زندگی می کند و ادعا می نماید که نگران جان خوداست.

الجابری در ماه مای سال ۲۰۱۷ پس از قطع رابطه با  محمدبن سلمان فرار کرد. وی در مصاحبه با CBS، اظهار داشت که یک جوخه قتل شش نفره در اکتبر ۲۰۱۸ وارد اتاوا کانادا شده بود. به گفته الجابری، این افراد در تدارک قتل او بودند. اما آنها، از کنترل فرودگاه نتوانستند عبور کرده و وارد خاک کانادا شوند. الجابری پیش ازاین در سال گذشته از طریق وکلا خود، این ادعا را مطرح کرده بود، اما این اولین بار است که شخصاً در این مورد صحبت می کند. عربستان سعودی این اتهامات را رد کرده است.

الجابری گفت که به خود او بارها هشدار داده شده است که وارد نمایندگی های عربستان در این کشور نشود. در غیر این صورت او با سرنوشتی مشابه جمال خاشقجی منتقد رژیم مواجه می شد. این روزنامه نگار در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد. و تاکید شده است که این قتل فجیع، احتمالاً به دستور ولیعهد این کشور صورت گرفته است. جوخه قتل جمال خاشقجی، دنیا را شگفت زده کرد، آن ها خاشقجی را کشته و سپس جسد او را با اره  قطعه قطعه کرده بودند.

در مصاحبه کنونی، الجابری مستقیماً، دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را مورد خطاب قرار می دهد. این افسر سابق اطلاعاتی می گوید: از مردم و دولت آمریکا می خواهم که به من کمک کنند تا این فرزندانم را آزاد کنم. این درخواست، در مورد دو فرزند کوچکتر او است که در عربستان سعودی در بازداشت به سر می برند. الجابری، در تابستان سال ۲۰۲۰، حتی از دولت وقت آمریکا در دوره دونالد ترامپ در ارتباط با محمدبن سلمان ولیعهد عربستان سعودی انتقاد کرده بود. 

طرح های ادعایی علیه پادشاه وقت

در این مصاحبه، الجابری هم چنین یک مکالمه ادعایی مربوط به سال ۲۰۱۴ را توصیف می کند که در آن، محمدبن سلمان ظاهراً در مورد طرح قتل احتمالی ملک عبدالله صحبت کرده است. به گفته الجابری، یک حلقه مسموم در مرکز این تصمیم گیری ها وجود دارد. او در ادامه گفته است: دو ضبط از مکالمه مذکور وجود دارد، او می داند که این مکالمه ها کجا پنهان شده اند.

عربستان سعودی تاکنون در مورد این اتهامات جدی اظهار نظر نکرده است. اما الجابری را یک "مقام سابق و بی اعتبار" توصیف کرده است: او تلاش می کند تا افکار عمومی را نسبت به جنایات مالی خود منحرف نماید. پادشاهی عربستان او را به کلاهبرداری و اختلاس میلیون ها دلار متهم کرده است. در زمان ملک عبدالله، خانواده الجابری متعلق به نخبگان عربستان سعودی بودند."دکتر سعد"، آنطور که اغلب الجابری نامیده می شود، در ایالات متحده، به عنوان یک رفورمیست در نیروهای امنیتی عربستان سعودی شناخته می شود.

زیر نویس: 

* جمال قاشقچی "Jamal Khashoggi" در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط یک جوخه ویژه ۱۵ نفره به قتل رسید. جسد او تا به امروز پیدا نشده است. پس از هفته ها انکار، سرانجام ریاض تحت فشار بین المللی اعتراف کرد که این منتقد دولت، "در یک عملیات ناموفق برای دستگیری وی" کشته شده است. هنوز مشخص نشده است که کدامیک از چهار نفر فرماندهان ویژه عربستان سعودی که در جریان قتل جمال قاشقچی شرکت داشتند، در ایالات متحده آموزش دیده اند. این پرونده باعث وحشت جامعه بین المللی شد و صدمات قابل توجهی به اعتبار عربستان سعودی وارد کرد. خاشقجی که در ایالات متحده زندگی می کرد، از منتقدان سرسخت ولیعهد محمدبن سلمان بود که عملا بر پادشاهی عربستان حکومت می کند. طبق اسناد ارائه شده توسط دولت ترکیه، دستور قتل از بالاترین مقام صادر شده است. سرویس مخفی آمریکا سیا و برخی از دولت های غربی نیز متقاعد شده بودند که محمدبن سلمان دستور قتل را صادر کرده است.

سه شنبه ۴ آبان ماه ۱۴۰۰- ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱

منبع:Spiegel

 

افزودن نظر جدید