پیروزی برای چپ های ایتالیا

راست پوپولیست ایتالیا در انتخابات شهرداری ها، با شکستی مفتضحانه روبرو شده است. بخشی از دلایل این شکست، نتیجه نوع برخورد نمایندگان آن ها بود که اکثریت هواداران آن ها، حاضر به شرکت در انتخابات نشدند و پای صندوق های رای نرفتند. در این انتخابات،۶۰ درصد شهروندان شهر رم و همچنین ۶۰ درصد در شهروندان تورین، به نامزدهای چپ ایتالیا رای دادند، که می شود گفت این نتایج تا حدودی دور از انتظار بود. انریکو لتا، رئیس حزب میانه‌روی چپ "پارتیتو دموکراتیکو"، در سخنرانی خود، ین نتیجه را یک پیروزی و موفقیت بزرگ برای چپ ها دانست.

 انریکو لتا کاملا درست می گوید. این انتخابات سیلی کوبنده و محکمی بود که از طرف مردم این شهرها به صورت حزب راست پوپولیست ایتالیا، همچنین به صورت حزب دست راستی"Lega" تحت رهبری ماتئو سالوینی وزیر کشور پیشین و هم چنین برای حزب برادران ایتالیا "Fratelli d’Italia (FdI" حزب پسا فاشیست تحت رهبری جورجیا ملونی زده شد. اما به  انریکو لتا، رئیس حزب میانه‌روی چپ پارتیتو دموکراتیکو"PD" توصیه می شود که به نتیجه این انتخابات توجه بیشتری نشان بدهد. زیرا برای پیروز شدن بر جناح راست در سطح کشور، این حزب"PD"، به یک ائتلاف و یک متحد محکم مانند حزب جنبش ۵ ستاره "M5S" نیاز دارد*. اگرچه در آستانه انتخابات محلی در بولونیا و ناپل، جنبش ۵ ستاره با نتایج اسفبار در شمال و هم چنین در جنوب کشور روبرو شد و از بازندگان بزرگ این انتخابات بود.

باید دید که آیا رئیس جدید آن، نخست وزیر سابق جوزپه کونته، می تواند جلوی افول جنبش ۵ ستاره "M5S" را بگیرد و چهره جدیدی به آن ببخشد یا خیر. با پیروزی حزب دموکراتیک خلق"PD "در انتخابات محلی کنونی، شانس ایجاد یک اتحاد گسترده و امیدوارکننده علیه راست افزایش یافته است، اما هنوز همه چیز قطعی نیست. تنها ۴۰ درصد از رای دهندگان در دور دوم به پای صندوق های رای رفته اند. این بدان معناست که جناح راست به دلیل مهاجرت گسترده به اردوگاه دیگر، کمتر ضرر کرده است، به این دلیل که هوادارانش بیش از طرف مقابل از انتخابات نا امید و رویگردان شده بودند و روز انتخابات را در خانه هایشان مانده بودند. بنابراین جای تعجب نیست که جای این تصویر، به هیچ وجه در نظرسنجی های ملی تغییر نکرده است. در آنجا احزاب دست راستی Lega و FdI هر کدام هنوز دارای۲۰ درصد آرای صندوق های رای هستند. آنها با دیگر متحدان راست گرای خود حتی می توانند در انتخابات پارلمانی، به پیروزی برسند.

با این وجود،ن ه تنها شهروندان رم برنده انتخابات هستند، بلکه می توانند خرسند شوند که در پنج سال آینده به جای حضور شرم آور یک شهردار دست راستی که خود را نامزد پوپولیست معرفی کرده بود،ا کنون یک سیاستمدار شایسته، وزیر دارایی سابق روبرتو گوالتیری، انتخاب شده و به قدرت رسیده است. چپ ایتالیا هم می تواند از این نتیجه، استفاده بهینه نماید. نتیجه ای که فقط از نظر روانی در گام اول بسیار مهم است، چپ اگر متوجه شود که باید با یک برنامه متقاعد کننده و با اتحادی گسترده علیه راست ایتالیا عمل نماید،می تواند در رقابتی سخت به موفقیت های بیشتری نائل آید.

زیر نویس:

*- Movimento 5 Stelle "یا "M5S"،جنبش پنج ستاره آلمانی "در جنوب تیرول"5SB"، یک حزب پوپولیستی عضو اتحادیه اروپا در ایتالیا است. که در در سال ۲۰۰۹ توسط هنرمند مشهور کاباره بپه گریلو راه اندازی شد.

 پنجشنبه ۶ آبان ماه ۱۴۰۰- ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱

منبع:"Taz "

 

افزودن نظر جدید