حمله به مقر فدراسیون اتحادیه های کارگری ایتالیا

اتفاقی که شامگاه شنبه در رم در مقر "CGIL" بزرگترین فدراسیون اتحادیه های کارگری در ایتالیا افتاد، نمایشی وحشیانه اما با ابعادی بسیار کوچکتر از حمله به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۰ در واشینگتن بود. اوباش رها شده، که شامل چهره هایی وحشی و با سینه های برهنه و پوشیده از خال کوبی که به مقر اتحادیه هجوم بردند. مبلمان و کامپیوترها را شکستند و هم چنین به نقاشی های ارزشمند مختلفی که روی دیوارها آویزان بود، آسیب رساندند.

 ویدئوهای "طوفان در رم " اکنون از طریق رسانه های اجتماعی پخش می شود. یکی که بلافاصله از خود فیلم گرفت بیاجیو پاسارو، مدیر یک پیتزا فروشی زنجیره ای بود، که یکی از رهبران جنبش "Io apro" به معنی "من باز می کنم" در بین صاحبان رستوران ها بود، جنبشی که ابتدا به محدودیت های مختلف ناشی از کرونا اعتراض کرد. قرنطینه های پیشگیری از کرونا،  های زیادی را به همراه داشت و اکنون علیه "کارت سبز واکسیناسیون"، همه آن ها بسیج شده اند. با این حال، در این تصاویر ویدوئی، روبرتو فیوره، بنیانگذار و رئیس سازمان نئوفاشیست Forza Nuova (FN) و همکارش جولیانو کاستلینو رئیس انجمن شهر رم FN را نیز در جلو مشاهده می کنید. آن ها توسط اراذل و اوباش، حمله به مقر اتحادیه را رهبری کردند.

آزادی، آزادی!

حمله اعتراضی با شعار آزادی، آزادی یک حادثه جنبی بود که در اعتراض به محدودیت های ناشی از کرونا شکل گرفت، از جمله اتحاد بی‌سابقه ای بین یک سازمان آشکارا فاشیست و هزاران معترض که مکرراً ادعا می‌کردند که "غیرسیاسی و غیرحزبی" هستند، اما در هر این صورت، با شعار آزادی آزادی، در کنار طرفداران دیکتاتوری فاشیستی وارد میدان شده بودند. روز شنبه این اعتراض به ابعاد جدیدی رسید. به عنوان یک اعتراض، تحصن در میدان مرکزی دل پوپولو، به ابتکار حزب شهروندان آزاد "Liberi cittadini"، در رسانه های اجتماعی فراخوان داده شده بود. پلیس ادعا می کند که ۱۰ هزار نفر را در میدان شمارش کرده است، اما بیش از ۳۰ هزار نفر از سراسر ایتالیا آمده بودند. از ۱۵ اکتبر، تشدید بیشتر قوانین کرونا در ایتالیا اجرایی شده است.

"Green Pass" که در ایتالیایی 3G نامیده می شود، در تمام محل های کار نیز الزام آور خواهد بود. اگر نمی خواهید واکسینه شوید، باید هر ۴۸ ساعت یک آزمایش ارائه دهید که برای آن ۱۵ یورو هزینه می کنید. بیش از ۴۳ میلیون نفر در ایتالیا، یا تقریباً ۷۵ درصد، در حال حاضر به طور کامل واکسینه شده اند، اما میلیون ها نفر نیز هنوز واکسینه نشده اند. بسیاری از آن ها اکنون به علت دور قوانین جدید، به شدت خشمگین هستند. بسیاری از شهروندان، کارت سبز سلامتی را، ظلمی علیه خودشان می دانند که  خواهند آن ها را مجبور به واکسینه شدن نمایند که به راحتی در تجمع های اعتراضی می توانند در کنار فاشیست ها قرار بگیرند.

کاستلینو  از پشت تریبون در میدان پیاتزا دل پوپولو فریاد زد: "امروز ما رم را می گیریم." حمله به CGIL و به دنبال آن تلاش برای رسیدن به  دفتر نخست‌وزیر، تلاشی که پلیس در ساعت‌ها درگیری‌های خیابانی با آن مقابله کرد. اما رم سیاسی اکنون شوکه شده است. رئیس جمهوری و همچنین حتی احزاب راستگرای پوپولیست نیز پیام های همبستگی خود را برای مائوریتزیو لندینی رئیس CGIL ارسال کردند. ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا نیز روز دوشنبه از ساختمان فدراسیون اتحادیه های کارگری بازدید به عمل آورد.

دقیقاً ۱۰۰ سال پیش

حتی ماتئو سالوینی، رئیس لگا و وزیر کشور سابق، مخالف جلوگیری از اعتراضات است. او گفته است که تحت تاثیر" دریای مردم" در میدان شهر قرار گرفته است. اما باد مخالف، به چهره فاشیست ها سیلی محکمی می زند، و روبرتو فیوره و جولیانو کاستلینو، روز یکشنبه دستگیر شدند. در حالی که حزب چپ میانه رو Partito Democratico می خواهد قطعنامه ای را به پارلمان ارائه کند که خواستار ممنوعیت حزب Forza Nuova شود. بالاخره قانون اساسی ایتالیا فعالیت سازمان های فاشیستی را ممنوع می کند.

اتحادیه ها نیز همین خواسته را دارند. آن ها خواستار تظاهرات بزرگ ضد فاشیستی در رم در شنبه آینده شده اند. آنها به خوبی به خاطر دارند که دقیقاً ۱۰۰ سال پیش این گروه های فاشیست موسولینی بودند که به مقر اتحادیه ها در سراسر کشور حمله کردند و آنها را به آتش کشیدند.

پنجشنبه ۶ آبان ماه ۱۴۰۰- ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱

منبع:"Taz"

 

افزودن نظر جدید