انگیزه های انتقال سوسیالیزم دموکراتیک به دولت

در ماه مه گذشته هر کسی با شنیدن مصاحبه نوربرت والتر ـ بورجانز رئیس حزب سوسیال دموکرات، به خود حق می داد تا نسبت به گفته های او، تا حدودی متاسف گردد یا او را سرزنش کند. زیرا او بسیار خوش بینانه، به وعده های ناشدنی خود تاکید داشت! رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان در یک گفتگوی بسیار طولانی و مفصل، با مجله اشپیگل، برگه ای با جدول زمانی از همکار ما مارکوس فلدنکرشن دریافت کرد. این جدول از ماه مه تا انتخابات پارلمان در ماه سپتامبر ترسیم شده بود، و او می بایست منحنی نظرسنجی رفقا را روی آن ترسیم کند. راستی موشک حزب، دقیقا چه زمانی پرتاب می شود؟ اخباری که به صندوق حزب می رسد، چه درصدی را بر آورد می نماید؟ وقتی" نوربرت والتر ـ ورجانز" قلم را برداشت و یک منحنی رو به بالا کشید، بسیار بالا تا مرز جادویی ۲۵ درصد، این فکر به سر ما راه یافت که این مرد تمام ارجاع خود به واقعیت ها را از دست داده است. چگونه SPD، حزبی که کاملاً متلاشی شده، و درصد آراء نظر سنجی ها حتی تا ۱۴ درصد را نشان می دهد، قرار است در عرض چند ماه، تا اینقدر افزایش یابد، در حالی که روند در جهت دیگر، نزولی و نزولی است؟

 در نهایت همانطور که رهبر حزب پیش بینی کرده بود، شد. معلوم شد: حزب سوسیال دموکرات"SPD "با کسب آراء ۲۵.۷ درصد، در انتخابات، به پیروزی رسید و با رهبری اولاف شولز*۲- در راس یک "ائتلاف"، دولت بعدی رات شکیل خواهد کرد. یک وزیر دارایی باسابقه ایالت NRW آلمان *۳-، که در مبارزه با حملات مالیاتی ثروتمندانà la Cum-Ex، کار بزرگی در نظام مالیاتی جهان انجام داده است*۴-. پس از اعلام نتایج و آغاز تشکیل ائتلاف، والتر بورجانز، روز جمعه در مصاحبه با سایت خبری و رسانه ای"RP " گفت: او برای انتخاب مجدد در کنگره حزب در ماه دسامبر نامزد نخواهد شد. برای من، ریاست حزب، از ابتدا با برنامه ریزی شغلی  همراه نبود، بلکه هدف این بود که حزب در مسیر درست قرار بگیرد و نشان دهیم که همه چیز می تواند به شکل مطلوب تری شکل گیرد. او به همراه خانم  ساسکیا اسکن موفق شده است این شرایط را برای موفقیت فعلی SPD ایجاد نماید. و اولاف شولز را به عنوان "نامزدی مناسب برای صدراعظم بعدی" منصوب کند. او گفت: اما حالا "جوانترها باید قدم به جلو بگذارند، راه آن ها برای رهبری حزب باید باز شود."

انگیزه های انتقال سوسیالزم دمکراتیک به دولت 

اما این "جوانترها" چه کسانی هستند؟ از یک سو، در حزب سوسیال دموکرات برای مدت طولانی در مورد لارس کلینگ بیل دبیر کل فعلی حزب، به عنوان رهبر احتمالی حزب صحبت شده است. و با این فرض که وی پست وزارتی را بر عهده نخواهد گرفت. به نظر می رسد نقش استراتژی حزب، به عنوان حزب حاکم این است که رهبران حزب کاری ندارند که دور میز کابینه دولت چه کسانی باشند، "رهبری SPD نمی خواهد به عنوان سخنگوی ائتلاف عمل کند، بلکه باید انگیزه های سوسیال دمکراتیک را به دولت انتقال دهد."

اکنون کارت ها در حال تغییر هستند. آیا دوباره رهبری دوگانه وجود خواهد داشت؟ و متعلق به کدام کمپ خواهد بود؟ به نظر می رسد همه چیز باز است و قابل گفتگو، می توان تصور کرد که کوین کونرت، که به تازگی به عنوان نماینده در پارلمان انتخاب شده است، به قدرت برسد. او چند وقت پیش گفت که فقط می‌خواهد یک "نماینده ساده مجلس" باشد، آیا نگاه او به اندازه کافی با دولت فاصله ندارد؟ حال، والتر ـ بورجانز از نامزدی پارلمان انصراف داده است، ساسکیا اسکن هنوز عضو آن است. بر کسی پوشیده نیست که  کوین کونرت و کلینگ بیل به خوبی با هم کنار می آیند. کوهنرت سال گذشته در مصاحبه با روزنامه " Die Zeit " گفته بود: در سیاست باید "واقعاً به برخی افراد اعتماد کنید" و افزود: "برای من لارس کلینگ بیل یکی از این افراد است."

در پایان، این سئوال پیش می آید که آیا SPD دستورالعمل خود را برای موفقیت در انتخابات فدرال، تحکیم و تکرار خواهد نمود، و رهبری واقعی چپ حزب، در کسب قدرت امکان پذیر خواهد شد؟ شاید نوربرت والتر ـ بورجانز بتواند آمارهای نظرسنجی خوب خود را حفظ نماید، اما او نمی تواند تضاد درون حزبی را با آن جادو کند. حتی ممکن است به محض اینکه رفقا مسئولیت دولتی را بپذیرند، دو باره جوش و خروش جدیدی پیش بیاید. بیایید و کارها را به خوبی انجام دهیم و تصور نماییم که کلینگ بیل به زودی در واقع به ساختمان "Bendlerblock"، مقر وزارت دفاع نقل مکان خواهد کرد، در این صورت نه تنها یک رفیق محافظه کار از ناحیه Seeheimer به وزارت خواهد رسید,*۵-  بلکه به عنوان عضوی از انجمن فناوری دفاع آلمان نیز خواهد بود که حامی بودجه نظامی بالاتر و هم چنین طرفدار دستیابی ارتش آلمان به هواپیماهای بدون سرنشین نیز می باشد. به هر حال، این سئوال به زودی دوباره مطرح خواهد شد که سوسیال دموکرات ها به چه شرطی و در چه مسیری مسئولیت حکومت را بر عهده می گیرند؟ و دو رهبر چپ حزب سوسیال دموکرات، خانم ساسکیا اسکن"Saskia Esken" و شاید همراه آقای کوین کوهنرت"Kevin Kühnert "، چنانچه در برنامه گفتگوی مارکوس لانز*۶- شرکت نمایند، وقتی که رفقایشان، در بالا، تصمیم گیری دولتی را اجرا می کنند،چه جوابی خواهند داشت؟ باید توجیه لازم را داشته باشند. در آن وقت، به سختی می توان از  شعارهایی مانند "حالا بحث وحدت حزب است" استفاده نمایند. اما، نوربرت والتر ـ بورجانز به اهداف خود رسیده است و اکنون در حال بازنشستگی است، او می تواند وقت خود را وقف یکی از سرگرمی های مورد علاقه خود که مجسمه سازی است، نماید.

دو شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۰- ۱ نوامبر ۲۰۲۱

منبع: مجله هفتگی" Der Freitag"

زیر نویس:

*۱- حزب سوسیال دموکرات آلمان، توسط دو رهبر چپ گرای آن خانم "Saskia Esken "و آقای" Norbert Walter-Borjans " که هر دو از اعضای اتحادیه های کارگری هستند، در انتخابات سپتامبر گذشته به پیروزی رسید.

*۲- اولاف شولز "olaf scholz " وزیر دارایی دولت خانم آنجلا مرکل و کاندید صدراعظمی آلمان از حزب سوسیال دموکرات.

*۳- نوردراین- وستفالن "nordrhein westfalen"، با نام مخفف NRW، با جمعیت ۱۷,۹ ملیون نفر، پرجمعیت ترین ایالت کشورآلمان است. مرکز این ایالت  شهردوسلدورف و پرجمعیت ترین شهر آن، کلن است. 

*۴- این بزرگترین سرقت مالیاتی در تاریخ است. سه سال پس از انتشار فایل‌های CumEx, یک همکاری رسانه‌ای بین‌المللی به رهبری CORRECTIV نشان می‌دهد که چگونه از مالیات دهندگان در سراسر جهان، مبلغ ۱۵۰ میلیارد یورو کلاهبرداری شده است. یک تیم تحقیقی، در مورد معاملات بی حد و حصر گزارش می دهد. کارشناسان مالی همچنان معتقدند که تقلب مالیاتی صورت گرفته است. اما، بسیاری از مقامات، مسئولیت آن را رد می کنند. CORRECTIV اولین مرکز تحقیقاتی با کمک مالی در آلمان است. به عنوان یک رسانه برنده جوایز مختلف. ما از روزنامه نگاری تحقیقی دفاع می کنیم. ما بحث های عمومی را راه اندازی می کنیم، شهروندان را در تحقیقات خود مشارکت می دهیم و با برنامه های آموزشی خود سواد رسانه ای را ارتقا می دهیم. اولاف شولز با ارائه طرحی مالیاتی که به امضاء همه کشورهای صنعتی رسید، سرانجام موفق شد تا همه کنسرن های جهان را در هر کجایی که دفتر داشته یا مستقر باشند، وادار نماید تا ۱۵ درصد از درآمد خود را به عنوان مالیات،  پرداخت نمایند.

*۵ - Seeheimer Kreis انجمنی از اعضای پارلمانی حزب سوسیال دموکرات آلمان هستند،که شامل اعضاء چپ پارلمانی حزب و شبکه برلین می باشد. یعنی سه جریان سیاسی در گروه پارلمانی SPD هستند.

*۶- مارکوس لانز" Markus Lanz " از مهمانان و کارشناسان برجسته از همه حوزه های زندگی عمومی به میزگرد رنگارنگ خود دعوت می کند. به عنوان یک قاعده، چهار مهمان وجود دارد که به صورت جداگانه معرفی می شوند و تجربیات شخصی خود را در مورد موضوعات ارائه می دهند.

افزودن نظر جدید