فدرال رزرو آمریکا می تواند کمی چپ تر شود

ریاست جمهوری آمریکا بایدن باید جای رهبری فدرال رزرو بانک را پر کند. دموکرات های چپ می خواهند از طریق نامزد خود فشار بیاورند. در پایان موضوع این است که بانک مرکزی تا چقدر مستقل باقی می ماند.علاوه بر پست ریاست جمهوری آمریکا، احتمالاً تصاحب پست فدرال رزرو بانک، مهم ترین پست قدرت سیاسی در واشنگتن است. هر کسی که ریاست فدرال رزرو بانک آمریکا را در دست دارد، نیز بر سیاست نرخ بهره در بقیه جهان تأثیرگذار خواهد بود. و همچنین در نرخ ارز دلار و در نتیجه بر تجارت جهانی و جریان های نقدی. این انتخاب می تواند بر کشور آلمان که یکی از بزرگترین صادرکنندگان به این کشور است تاثیر بگذارد.رئیس جمهور می خواهد  قبل از روز شکرگزاری هفته آینده، یا شاید قبل از آخر هفته این تصمیم را بگیرد و نامزد این پست را معرفی نماید.

در حال حاضر، دو نامزد، برای اسشغال این پست مهم، دارای بیشترین شانس هستند: جروم پاول از حزب جمهوری خواه،که  توسط دونالد ترامپ سلف بایدن به عنوان رئیس فدرال، نامزد شده بود و رقیب او برای تصاحب این پست، لائل برنارد است. این جوان ۵۹ ساله یک دموکرات سرسخت است و در واشنگتن به خوبی شناخته شده است و روابط خوبی دارد. او به عنوان یک اقتصاددان، مورد توصیه بیل کلینتون واقع شد و رئیس جمهور وقت اوباما، ابتدا او را به وزارت خزانه داری آورد، سپس او را در سال ۲۰۱۴ به هیئت مسولان فدرال رزرو منصوب کرد، و سرانجام، به همراه رئیس آن، در اتخاذ تصمیم گیری های بانک مرکزی سهیم گردید. 

در آنجا در هیئت حاکمه بیشترین توجه را باید به نرخ تورم داشت. در ماه اکتبر، بیش از شش درصد بود. که به عنوان بالاترین نرخ تورم از آغاز دهه نود تا کنون بود. روز شکرگزاری آینده، گران ترین روز شکرگزاری، از زمانی است که انجمن کشاورزان شروع به بالا بردن قیمت یک جشن سنتی بوقلمون، لوبیا، و سیب زمینی ، در سال ۱۹۸۶ نمودند، خواهد بود.

تورم، بهبود مهم ترین اقتصاد جهان را تهدید می کند

بسیاری از اقتصاددانان انتظار دارند قیمت ها حتی بیشتراز این ها افزایش یابند. راه اندازی مجدد یک اقتصاد پر دست انداز،و نجات بسیاری از مشاغلی که باقی مانده اند،تنها می تواند با پرداخت بهتر و بیشتر امکان پذیر گردد. بنادر،  متراکم از کشتی هایی هستند که باید تخلیه شوند، عرضه کالا و مواد اولیه محدود شده اند. در همين حال توليد نفت و گاز هنوز به طور کامل از شوک پاندیمی کرونا رها نشده اند. به نوبه خود، افزایش قیمت سوخت و بنزین مصرفی اتومبیل ها، تقاضا برای اجاره یک خانه در حومه شهر و یا فضای زندگی بزرگتر، از طریق مجازی مشکل تر شده است.

یک چیز روشن است: تورم همچنان به سرعت در حال افزایش است، بهبود آنچه از مهم ترین اقتصاد جهان باقی مانده است را به خطر می اندازد. و این، مصرف کنندگان آمریکایی هستند که  به طور دائم، اقتصاد بقیه جهان را با تقاضای خود، به میدان می کشند. موسسه ای که قرار است از چنین خطری جلوگیری کند فدرال رزرو است. اما کاری که بانک مرکزی به رهبری جی پاول رئیس فدرال تا کنون انجام داده است تا حد زیادی محدود به بحث در مورد دور سناریوی افزایش سقف قیمت است. کاهش طولانی مدت فدرال در خرید اوراق قرضه، خود به نظر نمی رسد که به اندازه کافی جلوی ورشکستگی ها را بگیرد. در حالی که در سوپرمارکت ها و در پمپ بنزین ها قیمت ها بیشتر و بیشتر به سمت بالا کشیده می شوند. بانک فدرال در ماه های اخیر بارها اظهارات داشته است که این گرانی ها پدیده ای "موقت" است.

نظرسنجی ها از تورم، دستور کاررئیس جمهوری را به خطر می اندازد و می تواند حتی او را نگران کند. اما این امر احتمالا می تواند با انتخاب مسول فدرال رزرو بانک تا حدودی نتیجه بخش باشد. بایدن باید برای اطمینان دادن به جناح چپ حزب دموکرات،آن را انجام دهد. از یک سو این امر در گرو، تصویب بسته اجتماعی پیشنهادی دولت بایدن است که جمهوری خواهان، احتمالا، فقط به نیمی از آن، یعنی به ۳.۵ تریلیون دلار رای خواهند داد. و این به معنای کاهش یافتن نیمی از هزینه های پروژه های آب و هوایی است.علاوه بر آن، قانون زیرساخت هایی که به تازگی تصویب شده بودند نیز حذف شده اند.

زیر نویس:

*- تحلیلی از هیک بوچتر"Heike Buchter "، روزنامه نیویورک 

جمعه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۰- ۱۹ نوامبر ۲۰۲۱

منبع: 
Die Zeit

افزودن نظر جدید