ماگدالنا اندرسون، اولین نخست وزیر زن سوئد انتخاب شد

پارلمان سوئ، ماگدالنا اندرسون را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد. او در رای گیری روز دوشنبه از حمایت لازم برخوردار شد. ۱۰۱ نفر از نمایندگان پارلمان، به نماینده سوسیال دموکرات ها رای دادند، ۷۵ نماینده ممتنع و ۱۷۳ رای مخالف دادند. این باعث می شود که ماگدالنا اندرسون ۵۴ ساله، به عنوان اولین نخست وزیر زن، رهبری دولت این کشور را به دست گیرد. ماگدالنا اندرسون چهارشنبه گذشته اندکی پس از انتخابش به عنوان رئیس دولت، پس از آن که ائتلاف حاکم او در اختلاف بر سر پیش نویس بودجه از هم پاشید، استعفا داده بود.

هفته گذشته، ماگدالنا اندرسون حمایت حزب چپ را از دولت ائتلافی خود در آخرین لحظه به دست آورد. و در ازای آن وعده افزایش حقوق بازنشستگی را داد. با این حال، به دلیل امتیازاتی که به حزب چپ داده شد، حزب کوچک "مرکز" حمایت خود را از بودجه پیشنهادی اندرسون پس گرفت.و به همین خانم اندرسون، اکثریت آرا را در مجلس از دست داد، اما درعوض، اکثریت نمایندگان پارلمان که متشکل از میانه روهای محافظه کار، دموکرات مسیحی و راست افراطی دموکرات سوئد هستند، به بودجه پیشنهادی حزب سوسیال دموکرات رای دادند. از طرف دیگر، حزب سبزها از دولت ائتلافی استعفا داد. البته، ماگدالنا اندرسون قبلاً گفته بود که می‌خواهد در صورت حمایت نمایندگان مخالف از بودجه پیشنهادی او،هدایت دولت را در دست بگیرد. وی همچنین گفته است که برای اجرا و تحقق پروژه های خود،هم اکنون باید، حمایت طرف های دیگر را به صورت موردی نیز به دست آورد.

در پی تصمیم پارلمان در استکهلم، ماگدالنا اندرسون اولین نخست وزیر زن سوئد انتخاب شد. ماگدالنا اندرسون "Magdalena Andersson " اولین نخست وزیر زن این کشور اسکاندیناوی است. وزیر دارایی سابق ۵۴ ساله در آغاز نوامبر پس از استعفای استفان لوفن رهبر سابق حزب و رئیس دولت، رهبری سوسیال دموکرات ها را بر عهده گرفت. با این اقدام، او می خواست به حزب خود که در نظرسنجی ها در پایین ترین سطح قرار داشت، در انتخابات پارلمانی سپتامبر آینده شانس بیشتری بدهد.

سه شنبه ۹ آذر ماه ۱۴۰۰- ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱

منبع: 
Spiegel

افزودن نظر جدید