طرح دروازه جهانی اتحادیه اروپا، در پاسخ به ابتکار راه ابریشم چین

طرح دروازه جهانی اتحادیه اروپا

پس از چین و ایالات متحده، اتحادیه اروپا نیز در حال ارائه طرحی برای توسعه زیرساخت های جهانی است. با این حال، طرح "دروازه جهانی" پروژه خاصی را ارائه نکرده است. تقریباً ده سال پس از چین، اتحادیه اروپا همچنین می‌خواهد گسترش جاده‌ها، راه‌آهن و شبکه‌های دیجیتال را در سرتاسر جهان ترویج کند. در پاسخ به ابتکار راه ابریشم چین، کمیسیون اتحادیه اروپا، ابتکار"دروازه جهانی "Global Gateway" خود را، دروازه ای اروپایی به سوی جهان می بیند که روز چهارشنبه در بروکسل ارائه کرد. رئیس کمیسیون فون در لاین گفت: تا سال ۲۰۲۷، آنها می خواهند ۳۰۰ میلیارد یورو بسیج کنند.

چین از سال ۲۰۱۳ تاکنون بیش از ۶۰ کشور از جمله آلمان و یونان را به خود متصل کرده است. جاده ابریشم جدید تا بندر راین در دویسبورگ و بندر دریایی پیرئوس در آتن امتداد دارد. ایالات متحده آمریکا و بریتانیا نیز بر توسعه زیرساخت ها و تجارت خوبی که با آن پیش می رود متکی هستند. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، طرح خود را "بهتر بسازید" نامگذاری کرد.

یک پیشنهاد مثبت

هدف فون در لاین نه تنها اروپا، بلکه کل جهان است. او پیشنهاد خود را به عنوان مکملی برای طرح ایالات متحده و یک "جایگزین" برای چین ارائه کرد. این سیاستمدار آلمانی گفت: دولت ها و سرمایه گذاران از سراسر جهان به جای وابسته شدن به یک رژیم استبدادی باید به دموکراسی و ارزش های اروپایی تکیه کنند. این یک "پیشنهاد مثبت" است.

با این حال، مشخص نیست که آیا این پیشنهاد اجرا خواهد شد یا خیر. اتحادیه اروپا نه تنها دیر می آید، بلکه پول نسبتا کمی روی میز می گذارد. تنها بخش کوچکی از ۳۰۰ میلیارد یورو از بودجه اتحادیه اروپا تامین خواهد شد. بار اصلی بر دوش ۲۷ کشور عضو و سرمایه گذاران خصوصی خواهد بود. چین برای جاده ابریشم خود ۱.۱ تریلیون دلار بودجه در نظر گرفته است که تقریباً چهار برابر بیشتر است.

دفاع از حکمرانی خوب؟

علاوه بر این، برنامه های اروپایی به شدت مبهم است. فون در لاین از هیدروژن پاک، کابل های خارج از کشور و شبکه های حمل و نقل صحبت کرد. او هیچ پروژه خاصی را ارائه نکرد که بتواند بلافاصله اجرا شود. و وقتی نوبت به گسترش سیستم‌های بهداشتی و آموزشی می‌رسد، فون در لاین ، بیشتر از همه  به آفریقا و سایر قاره‌ها امیدوار است، همانطور که بحران کرونا نشان می‌دهد اروپا لزوماً نمونه نیست. بزرگترین برگ برنده حداقل از منظر اتحادیه اروپا، وعده دفاع از "حکمرانی خوب" است، یعنی برای حکمرانی خوب. آنها در بروکسل می گویند که این موضوع در مورد پایداری و شفافیت است، نه در مورد پول سریع و وابستگی های جدید که چین اغلب به آن متهم می شود. فون در لاین اذعان داشت که علاوه بر این، ناگفته نماند که اهداف ژئوپلیتیکی نیز در حال پیگیری است.

 این سیاستمدار آلمانی، زمانی که دو سال پیش روی کار آمد، قبلاً وعده تشکیل "کمیسیون ژئوپلیتیک" را داده بود. اما پس از آن عمل چندانی انجام نداد. این باید با "دروازه جهانی" تغییر کند. جوتا اورپیلینن، کمیسر اتحادیه اروپا گفت:" در اینجا می‌توانید کمیسیون ژئوپلیتیک را در حال عمل ببینید. از این پس چین، با چنین چیزی به عنوان "رقیب سیستمی"  مخالفت خواهد کرد.

در نهایت، این در مورد نفوذ بیشتر و در مورد کسب و کار جدید است. در حالی که چین در حال ساخت فرودگاه‌ها، شبکه‌های ریلی و بزرگراه‌ها در سراسر جهان است، اتحادیه اروپا می‌خواهد بر بازارهای سودآور بخش دیجیتال و حفاظت از آب و هوا تمرکز کند. در اینجا اما با آمریکا و بریتانیا رقابت می کند، اروپا عقب مانده است.

راینهارد بوتیکوفر، که ریاست هیئت پارلمان اروپا در چین را بر عهده دارد، می‌گوید: " برای مدت طولانی نزاع‌های داخلی این ابتکار مهم ژئواستراتژیک را متوقف کرده بود"، اما به گفته این سیاستمدار سبز، اکنون یک پیشرفت در حال ظهور است. همکار پارلمانی او مارکوس فربر بسیار بدبین بود. یک کارشناس مالی آلمانی می گوید چگونگی تامین مالی، بر آورد نشده است،یک موفقیت بزرگ باید متفاوت به نظربرسد، چین از ترس چنین اقدامی، یخ نخواهد زد!".

زیر نویس:

*- اورسولا گرترود فون در لاین"Ursula Gertrud von der Leyen" متولد ۸  اکتبر ۱۹۵۸، یک سیاستمدار از حزب دموکرات مسیحی آلمان" CDU " است. او از اول دسامبر ۲۰۱۹ رئیس کمیسیون اروپا است. در ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۹ به پیشنهاد شورای اروپا توسط پارلمان اروپا انتخاب شد. پیش از این، فون در لاین وزیر امور اجتماعی، زنان، خانواده و بهداشت  ایالت نیدرزاکسن از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، وزیر فدرال خانواده، سالمندان، زنان و جوانان از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، وزیر فدرال کار و امور اجتماعی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ بود. وزیر دفاع فدرال از نوامبر ۲۰۱۰ تا نوامبر۲۰۱۹ او همچنین معاون رئیس فدرال حزب دموکرات مسیحی بود. در سال ۲۰۲۰ مجله تایم، فون در لاین را در فهرست ۱۰۰ فرد تأثیرگذار قرار داد.

نویسنده: اریک بونزه" Eric Bonse "

پنجشنبه ۱۱ آذرماه ۱۴۰۰- ۲ دسامبر ۲۰۲۱ 

 

 

منبع: 
taz

افزودن نظر جدید