عثمان کاوالا فعال حقوق بشر، گروگان رژیم ترکیه

عثمان کاوالا *۱ بیش از چهار سال است که بدون محکومیت در بازداشت است. دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECHR) در دسامبر۲۰۱۹ دستور آزادی کاوالا را صادر کرد، اما این حکم توسط دولت ترکیه تا به امروز نادیده گرفته شده است. دادگاهی در استانبول بار دیگر به این خواسته ها توجهی نکرد و بازداشت موقت کاوالا را چهار روز قبل از پایان مهلت مقرر تمدید کرد. روز سه شنبه، کمیته وزرای شورای اروپا در مورد آغاز رسیدگی به تخلفات ترکیه، در استراسبورگ خبر داد و نتیجه آن قرار است روز جمعه اعلام گردد. بر اساس گزارش های تایید نشده، این هیئت با آغاز تصمیم گیری علیه اقدامات ترکیه موافقت کرده است. که در نهایت، امکان دارد حتی ترکیه  از سازمان کشورهای اروپایی اخراج شود.

کاوالا با حبس ابد روبروست

عثمان کاوالا ابتدا به اتهام تامین مالی و سازماندهی تظاهرات" گزی پارک" *۲علیه دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در استانبول در سال ۲۰۱۳ دستگیر شد. در فوریه سال گذشته، دادگاه او را از این اتهام تبرئه کرد و از بازداشت آزاد شد، اما چند ساعت بعد دوباره دستگیرگردید. این بار در ارتباط با تلاش برای کودتا علیه اردوغان در سال ۲۰۱۶ و اتهامات جاسوسی. جلسه بعدی دادگاه ۱۷ ژانویه تعیین شد. در صورت محکومیت، کاوالا به حبس ابد محکوم خواهد شد.

در ماه اکتبر، این اختلاف باعث غوغای دیپلماتیک شد: از آنجا که آنها ماه گذشته خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند، رئیس جمهور اردوغان ده سفیر کشورهای غربی از جمله نمایندگان ایالات متحده آمریکا، فرانسه و آلمان را تهدید کرد که بنا به تصمیم "دادگستری مستقل ترکیه" اخراج خواهند کرد. اردوغان تنها در آخرین لحظه مجبور به عقب نشینی گردید و تسلیم شد.

زیرنویس:

*۱- گزارش دادگاه پیشین فرمایشی آقای عثمان کاوالا را در لینک زیر دنبال نمایید:

" https://www.kar-online.com/node/17008  "

*۲- موج اعتراضات در ۲۸ مای ۲۰۱۳ در استانبول علیه پروژه ساختمان سازی دولت اردوغان در محل" پارک گزی"، که مستقیماً در مجاورت میدان تقسیم قراردارد، آغاز شد و پس از تشدید درگیری ها در نتیجه عملیات خشونت‌آمیز پلیس، در ۳۱ مای ۲۰۱۳، تظاهرکنندگان در چندین شهر بزرگ ترکیه با سیاست‌های اقتدارگرایانه اردوغان و حزب حاکم محافظه‌کار اسلامی عدالت" Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)" مخالفت کردند.

جمعه ۱۲ آذرماه ۱۴۰۰- ۳ دسامبر ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
Spiegel

افزودن نظر جدید