آیا چپ های فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری متحد می شوند؟

آنه هیدالگو، نامزد ریاست جمهوری از حزب سوسیالیست فرانسه (PS) و شهردار پاریس، از احزاب چپ فرانسه خواست تا یک انتخابات مقدماتی بین چپ ها برگزار شود. هدف این است که بر سر یک نامزد مشترک برای انتخابات ریاست جمهوری آوریل آینده، به توافق برسیم. هیدالگو گفت: ادامه حیات چپ در فرانسه غیرممکن خواهد بود مگر اینکه آنها متحد شوند. او در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی TF1 گفت: نیاز جامعه به محوریت بیشتر بر مسائلی مانند حفاظت از آب و هوا و آموزش عمومی می باشد، ما باید آن ها را دوباره به موضوع اصلی سیاست های ما برگردانیم. وی افزود: ما دیگر شرایطی برای از دست دادن فرصت ها نداریم.

نامزدهای جناح چپ در غیر این صورت شانسی ندارند

بر اساس نظرسنجی‌ها، هیچ یک از سه نامزد چپ‌گرای ریاست‌جمهوری با توجه به حضور امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور کنونی و نامزد اصلی، به دور دوم انتخابات راه پیدا نمی‌کنند. هیدالگو حدود پنج درصد آرا را  پس از نامزد سبزها یانیک جادو، و ژان لوک ملانشون رادیکال چپ‌گرا، که هر دو در محدوده تک رقمی بالایی قرار دارند، به خود اختصاص داده است.

هیچ یک از این سه نفر هنوز در مورد اینکه آیا حاضرند از رقابت برای حمایت از یک نامزد چپ که موقعیت بهتری دارد، کناره گیری کنند اظهار نظر نکرده اند. روز چهارشنبه، آرنو مونتبورگ وزیر سابق امور اقتصادی و صنعت،از حزب سوسیالست فرانسه، مانند هیدالگو که با یک برگه مستقل برای ریاست جمهوری نامزد می شود گفت. که آماده است از رقابت خارج شود و پشت یک نامزد مشترک چپ بایستد.

فرانسوا اولاند آخرین رئیس جمهور سوسیالیست فرانسه

سوسیالیست های فرانسه که تا سال ۲۰۱۷ قدرتمندترین حزب این کشور بودند و هر دو مجلس پارلمان و همچنین ریاست جمهوری را در کنترل خود داشتند، پس از انتخاب امانوئل ماکرون که چشم انداز سیاسی کشور را تغییر داد به حاشیه رانده شدند. آخرین نامزد حزب سوسیالیست فرانسه "PS" که به دور دوم انتخابات راه یافت، فرانسوا اولاند در سال ۲۰۱۲ بود که با نیکلا سارکوزی روبرو شد و پیروز شد.

در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در صورتی که هیچ یک از نامزدها،در دور اول، موفق به کسب اکثریت مطلق آرا نشوند، انتخابات به دور دوم کشیده می شود. در این صورت دو نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورده اند در دور دوم با یکدیگر رقابت می کنند.

زیرنویس:

آنه هیدالگو "Anne Hidalgo " شهردار پاریس و عضو حزب سوسیالیست فرانسه 

پنجشنبه ۱۸ آذرماه ۱۴۰۰- ۹ دسامبر ۲۰۲۱

 

 

 

منبع: 
Spiegel

افزودن نظر جدید