تظاهر کنندگان در آنکارا و استانبول: "ما نمی توانیم سرپناه پیدا کنیم"

با توجه به بحران ارزی در ترکیه، افراد زیادی در استانبول و آنکارا تظاهرات کردند. به گفته برگزارکنندگان، هزاران نفر روز یکشنبه در کلان شهر استانبول به خیابان ها آمدند. تظاهرکنندگان در بخش آسیایی شهر تجمع کردند و تابلوهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "بسه!". اتحادیه جناح چپ دیسک" DISK"، خواستار این تظاهرات اعتراضی شده بود.*

در همین حال، بر اساس ابتکار "ما نمی توانیم سرپناه پیدا کنیم"، حداقل ۹۰ دانشجو در آنکارا دستگیر شده اند. با وجود ممنوعیت فرمانداری برای تظاهرات، آنها سعی کردند در پایتخت تجمع کنند. از تابستان امسال، دانشجویان با کمپین های مختلف نسبت به بالا بودن اجاره بها اعتراض کرده و خواستار مسکن ارزان قیمت شدند.تصاویر و نمونه هایی  نیز در توییتر منتشر شد که نشان می‌دهد چگونه معترضان توسط پلیس در خارج از محدوده شهر آنکارا دستگیر شدند.

این اعتراضات به دلیل کاهش مداوم ارزش واحد پول محلی لیر (TL) و تورم بالا که بر اساس اطلاعات رسمی بیش از ۲۰ درصد است، آغاز شد. به عنوان مثال، در استانبول، طبق گفته مدیریت شهری، زندگی در طی یک سال بیش از ۵۰ درصد گران شده است. روغن آفتابگردان با حدود ۱۳۸ درصد افزایش بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.عدنان سرداراوغلو، دبیر کل اتحادیه دیسک در تلویزیون هالک هشدار داد: مردم در حال فقیر شدن هستند. ارزو چرکز اوغلو، رئیس اتحادیه دیسک، در تجمع روز یکشنبه در مقابل هواداران متعدد اتحادیه گفت: از افزایش قیمت و بی عدالتی به ستوه آمده ایم.

به گفته منتقدان سیاست پولی دولت، پس‌زمینه بحران لیر، از جمله دخالت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سیاست‌های پولی بانک مرکزی است. اردوغان بارها بر نرخ های بهره پایین تاکید می کند و برخلاف تئوری اقتصادی فعلی، این نظر را دارد که نرخ بهره بالا باعث افزایش تورم می شود.

زیر نویس:

*- کنفدراسیون اتحادیه های کارگری انقلابی ترکیه - دیسک"DİSK"، یکی از چهار اتحادیه کارگری در ترکیه است. رسماً در ۱۳ فوریه ۱۹۶۷ توسط اتحادیه های کارگری که از کنفدراسیون اتحادیه های کارگری ترکیه جدا شده بودند، تأسیس شد. DISK جناح چپ دارای ۳۵۰ هزار نفرعضو است. دیسک"DISK"، یکی از اعضای کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بین المللی (ITUC) و کنفدراسیون اتحادیه های کارگری اروپا (ETUC) می باشد.

 

 

یکشنبه ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۰- ۱۲ آذرماه ۲۰۲۱

 

 

منبع: 
Spiegel"

افزودن نظر جدید