دانمارک می خواهد در کوزوو زندان اجاره کند!

سیاست پناهندگی دانمارک پیش از تشدید اخیر محدودکننده تلقی می شد. اکنون این کشور شمال اروپا قصد دارد با کوزوو قراردادی منعقد کند تا حدود ۳۰۰ زندانی دانمارکی بتوانند حکم زندان خود را در آنجا سپری کنند. نیک هکروپ، وزیر دادگستری دانمارک گفت که دولت دانمارک در آستانه امضای توافقنامه ای در عصر چهارشنبه پس از مذاکره با طرف های دیگر است. علاوه بر این، ظرفیت زندان های دانمارک باید افزایش یابد.این وزیر گفت که تا سال ۲۰۲۵،دانمارک برای هزار نفر، به امکان جدید و اضافی دیگر نیاز است.

الگوی دانمارک: توافق نروژ با هلند

بازداشت شدگان اخراج شده از کشورهای ثالث باید در کشور کوزوو اسکان داده شوند. همان قوانینی که در زندان های دانمارک وجود دارد باید در آنجا اعمال شود. خبرگزاری دانمارکی "Ritzau" گزارش داد که وزیر دادگستری دانمارک "Nick Hækkerup" مطمئن است که این توافق در چارچوب قوانین دادگاه اروپایی حقوق بشر خواهد بود و باید از سال۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ اعمال شود. در همین ارتباط، کشورنروژ نیز در سال ۲۰۱۵ قرارداد مشابهی را  با کشور هلند امضا کرده بود که در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید.

مقررات جدید بر افرادی که قرار است اخراج شوند، اما در حال حاضر به دلیل وضعیت کشورشان اجازه اخراج ندارند، تأثیر می گذارد.بطور مثال: سوریه ای ها. دانمارک اولین کشور اروپایی است که مجوز اقامت پناهندگان سوریه را پس گرفت. اما به دلیل عدم وجود روابط دیپلماتیک، اخراج در واقع امکان پذیر نیست.

در تابستان، پارلمان دانمارک نیز قانونی را تصویب کرد که به این کشور اجازه می دهد پناهجویان را به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا بدون رویه قانونی اروپایی اخراج کند. بنابراین، اخراج پناهندگان به کشور ثالث امکان پذیر است: جایی که فرد می تواند مراحل پذیرش خود را طی کند.

دولت در کپنهاگ همچنان به دنبال کشورهای شریک مناسب برای برنامه های خود است. روزنامه "جیلاندز پستن" گزارش داد که دولت تاکنون با کشورهای آفریقایی رواندا، تونس، اتیوپی و مصر مذاکره کرده است. هنوز توافقات مشخصی برای ساخت کمپ های پذیرش پناهنگی صورت نگرفته است. حزب محافظه کار- لیبرال Venstre  درخواست کرده است که دولت باید قراردادهای مربوطه با کشورهای دیگر را به تصویب  پارلمان برساند.

چنانچه با درخواست پناهندگی فردی موافقت شود، هنوز نمی تواند روی آمدن به دانمارک حساب کند. برنامه ریزی شده است که فرد مورد نظر در کشور بماند یا به کمپ پناهندگان سازمان ملل منتقل شود. نماینده حزب حاکم مسئول مهاجرت، راسموس استوکلوند، به ایستگاه رادیویی DR گفت که اگر کسی در آینده به دانمارک پناهنده شود، باید انتظار داشته باشد که به کشور ثالث منتقل شود، به همین دلیل است که ما امیدوار باشیم که مردم دیگر کشورها، به دنبال پناهندگی در دانمارک نباشند"، هدف دولت این است که تعداد افرادی که به دنبال پناهنددگی از دانمارک هستند را به صفر برساند.

زیر نویس:

*- کوزوو"Kosovo "، با نام رسمی جمهوری کوزوو،در جنوب شرقی اروپا در قسمت غربی شبه جزیره بالکان واقع شده است.جمهوری کوزوو حدود ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت و بزرگترین شهراین کشور، پریشتینا "Pristina" است.

در تصویر پیوست آمده است: سوریه، امن نیست.

چهار شنبه یکم دی ماه ۱۴۰۰- ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱

 

منبع: "Der Spiegel" 

افزودن نظر جدید