تقویت حقوق زنان

حفاظت در برابر خشونت، خانواده و حقوق جنسی و باروری: دولت ائتلافی جدید  به رهبری حزب سوسیال دموکرات آلمان، نوید پیشرفت را می دهد، فضایی برای آرمان شهر باز می شود. ایده های مترقی در ۱۶ سال گذشته، رونقی نداشتند. محافظه‌ کارها، از بحث و دفاع از در خواست هایی پیش و پا افتاده که گاه گاهی در می گرفت و اکنون ارزشی برای بازگفتن از آن ها ندارد، حمایت می کردند. و حتی اگر چیزی هم بود، بسیار کند بود. به همان دلیل در حافظه ها نمانده است، و ارتباطی با آینده نگری ها برقر نمی کرد، و به ویژه  بحث در مورد آرمان شهر، که اصولا موضوعی دور از ذهن بود.

اکنون دولت فدرال جدید می خواهد گام های بزرگی در سیاست زنان و خانواده بردارد. تا حدی، پروژه‌هایی وجود دارند که به شدت واضح به نظر می‌رسند، اما به نظر نمی رسد به همین زودی اجرا گردد. و نیز بند ۲۱۹ الف قانون جزایی علیه دیگرباشها باید لغو شود، علاوه بر این کنوانسیون استانبول خشونت علیه زنان باید اجرا شود، یک سیستم اساسی حمایت از حقوق کودکان معرفی و امکان تولد کوکان، ایمن تر شود.این فضای آرمان‌شهر را باز می‌کند: نه تنها باید برای حداقل استاندارد بجنگید، بلکه می‌توانید آزادانه در مورد اینکه چه می‌شد فکر کنید ، این اکنون ممکن است. بر اساس ایده های توافق ائتلاف، در اینجا چند فکر در مورد اینکه در آینده در مورد حمایت در برابر خشونت، خانواده و حقوق جنسی و باروری صحبت می کنیم، ممکن است به کجا برود.

محافظت در برابر خشونت

در این کشور نیز مانند اکثر کشورهای اروپایی، کنوانسیون استانبول، توافقنامه پیشگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان از سال ۲۰۱۱ اعمال می شود، ترکیه از کنوانسیون استعفا داده و لهستان نیز در حال برنامه ریزی برای انجام این کار است. دولت پیشین آلمان نیز چنین موضعی داشت که کنوانسیون قبلاً در آلمان اجرا شده است، گرچه واقعیت ها به زبان دیگری صحبت کرده اند. در این کشور،۸۰ درصد از قربانیان خشونت شریک جنسی زنان هستند. تقریباً یک چهارم دختران بین ۱۶ تا ۱۸ سال، تجاوز جنسی را تجربه کرده اند. تعداد موارد گزارش نشده در تمام این موارد بسیار زیاد است. بر اساس مطالعه اخیر موسسه اروپایی برابری جنسیتی، خشونت علیه زنان سالانه تقریباً ۵۴ میلیارد یورو برای آلمان هزینه دارد. خدمات حمایتی مانند خانه های امن زنان، تنها بخش کوچکی از این موارد تأثیر گزار را نشان می دهد، در مورد از دست دادن کار، هزینه در سیستم قضایی و سلامت، مزایای اجتماعی و پیامدهای روانی اجتماعی را هم باید به آن اضافه نمود. خشونت علیه زنان یک اپیدمی است.

خانواده

خانواده، تا همین چند وقت پیش، پدر، مادر، فرزند بودند. این ایده‌آل خانواده هسته‌ای دگرجنس‌گرا، که تمایل دارد مادران را به حوزه خانگی اختصاص دهد، همچنان تأثیر دارد. در سطح قانونی، در سال های اخیر به آرامی از هم پاشیده است، به ویژه از طریق ازدواج برای همه. دولت ائتلافی، اکنون در حال برنامه ریزی برای رساندن خانواده از نظر قانونی به سطحی است که مدت هاست از نظر اجتماعی در آن بوده است: در توافقنامه ائتلاف آمده است: خانواده "هرجا که مردم مسئولیت یکدیگر را بر عهده می گیرند." قانون خانواده و والدین باید مدرن شود، والدین اجتماعی باید بتوانند حق حضانت کوچک را بگیرند. آنه  اشپیگل، وزیر خانواده، دو هفته مرخصی استحقاقی برای شرکای خود در حوالی زایمان اعلام کرده است، و این نیز باید در صورت سقط جنین امکان پذیر باشد. امنیت اولیه کودکان برای رهایی کودکان از فقر در نظر گرفته شده است.همه اینها یک گام بزرگ رو به جلو خواهد بود.

 حقوق جنسی و باروری

دولت ائتلافی اعلام می کند که می خواهد سلامت جنسی و باروری زنان و LGBTI را تقویت کند*، یک نقطه عطف. به طور خاص، این بدان معناست که: بند ۲۱۹ الف، ممنوعیت اطلاع رسانی در مورد سقط جنین حذف می شود. با توجه به بخش ۲۱۸، که سقط جنین را غیرقانونی می کند، کمیسیونی قرار است در مورد چگونگی تنظیم سقط جنین خارج از قانون جزا بحث کند. پیشگیری از بارداری باید برای افراد فقیر رایگان باشد، زایمان باید ایمن تر شود. تغییر در ورود جنسیت در وضعیت مدنی باید با افشای خود امکان پذیر باشد.

عدم خشونت، خانواده، و حقوق جنسی و باروری، حوزه های جداگانه ای نیستند. آنها با هم مرتبط هستند، تا حدی به یکدیگر وابسته هستند. ارزش این را دارد که  آنها را به عنوان یک مجموعه در نظر بگیریم، و بر همین اساس برنامه ریزی نماییم. آنچه دولت ائتلافی آلمان، اعلام می کند تعدیل های معوقه است، اما به موارد بیشتری مورد نیاز است. می توان گفت: هر آنچه در این متن به آن پرداخته شد در توافقنامه ائتلاف وجود ندارد. به عنوان یک آرمانشهر فرموله شده، زیباتر به نظر می رسد: این دیدگاه که همه اینها ممکن است در افق ظاهر می شود.عدالت باوری، مردم را در زمینه های جنسی و تولید مثلی تقویت می کند و در عین حال تأثیرات عظیمی از نظر کار مزدی، شکاف جنسیتی، برابری و مراقبت دارد. این یک تغییر الگو به سمت یک زندگی خودمختار خواهد بود.

*- حمایت از حقوق دیگرباشان" LGBTI"، که هنوز از تبعیض در سراسر جهان رنج می برند.

نویسنده: پاتریکا هشت" Patricia Hecht"

شنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰- ۱ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: روزنامه آلمانی تاتز" Taz "

 

بخش: 

افزودن نظر جدید