گلوله های هشداردهنده پلیس قبرس علیه مهاجران

در قبرس نسبت به تعداد جمعیت درخواست های پناهندگی به طور قابل توجهی بیشتر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. رسانه های محلی در حال حاضر در مورد "کشته شدن مهاجران" گزارش می دهند. اکنون پلیس در حال سرکوب شورش ها است.

پلیس ضد شورش قبرس برای متفرق کردن یک گروه ۲۰۰ نفری از مهاجران در شهر تفریحی پافوس، تیرهای هشدار دهنده شلیک کرد. به گفته پلیس تقریباً همزمان در اواخر عصر سه شنبه شورش هایی در یک مرکز پذیرایی در نزدیکی پایتخت نیکوزیا رخ داد. در هر دو مورد مهاجران به سوی مأموران پلیس سنگ پرتاب کرده اند. کریستوس آندرئو, سخنگوی پلیس در تلویزیون دولتی (RIK) گفت که چندین نفر دستگیر شده اند. به گفته این سازمان دلایل ناآرامی ها مشخص نیست. پلیس می گوید: با شلیک های هشدار دهنده, پناهندگان را از هم جدا می کند.

رسانه های قبرسی به اتفاق آرا گزارش دادند که ساکنان منطقه کلوراکا از اینکه نوعی محله یهودی نشین درآنجا شکل گرفته است و اکنون, صدها مهاجرخود را به آن جا رسانده اند، شکایت دارند که پلیس کنترل خود را از دست داده است.

جمهوری جزیره‌ای قبرس مکرراً از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌خواهد تا پناهندگانی را که وارد جزیره شده‌اند پذیرش کنند. به گفته نیکوس نوریس، وزیر کشور، تنها در ماه های اکتبر و نوامبر ۴ هزار مهاجر وارد قبرس شده اند. در کل سال ۲۰۲۱, بیش از ۱۲ هزار نفر پناهجو عمدتاً از شمال جزیره مدیترانه که توسط نیروهای ترکیه اشغال شده است, به جنوب آمده اند.

بیشترین درخواست های پناهندگی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰

با توجه به میزان جمعیت جزیره قبرس, طبق آماراتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰، اکثر درخواست های پناهندگی از اتحادیه اروپا در جمهوری قبرس دریافت شده است. حال, این جزیره, تحت فشار فزاینده ای قراردارد. مردم تقریباً هر روز با قایق هایی از ترکیه و خاورمیانه وارد قبرس می شوند. این کشورجزیره ای یک مانع یازده کیلومتری از سیم خاردار در امتداد خط تقسیم بین قبرس جنوبی و شمالی کشیده و تا غرب نیکوزیا پایتخت تقسیم شده این جزیره ادامه دارد.

به گفته وزیر کشور قبرس باند های قاچاق سازمان یافته از بخش تحت کنترل ترکیه, از هر مهاجری که می خواهد به اروپا وارد شود، مبلغ ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورودریافت می کنند و آن ها را جمع آوری کرده واز خط حایل شمال ترکیه - به قبرس عضو اتحادیه اروپا منتقل می نمایند.

از زمان کودتای یونانی و مداخله نظامی ترکیه در سال ۱۹۷۴، قبرس به بخش بزرگتر قبرس یونانی در جنوب و بخش کوچکتر قبرس ترک در شمال تقسیم شده است. قبرس شمالی تنها توسط ترکیه به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته شده است. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ تمام قبرس را به عنوان عضو پذیرفت.*

زیر نویس: 

*- جمهوری قبرس یک دموکراسی ریاست جمهوری است. رئیس جمهور هم رئیس دولت و هم رئیس دولت است. قبرس به عنوان یک جزیره تقسیم شده عملاً به اتحادیه اروپا پیوست، اما اتحادیه اروپا,هر دو بخش جزیره را قلمروخود می داند. ترک‌های قبرسی که مدارک سفر اتحادیه اروپا را دارند یا می‌توانند از آنها برخوردار باشند، شهروندان اتحادیه اروپا هستند. قوانین اتحادیه اروپا درمناطقی که دولت جمهوری قبرس کنترل مؤثری بر آنها اعمال نمی کند، به حالت تعلیق درآمده است. در بخش شمالی جزیره قبرس, به زبان ترکی صحبت می کنند و در بخش جنوبی به زبان یونانی که زبان رسمی اتحادیه اروپا است.

چهار شنبه ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰- ۵ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی "Spiegel" 

افزودن نظر جدید