جریمه ۱۰ هزار یورویی یک روزنامه نگار زن ستیز در برلین

خانم چبلی سیاستمدار سوسیال دموکرات درباره حکم جدید دادگاه منطقه ای در۱۶ دسامبر گفت: "برای من مهم بود که دراینجا بایستم، مثال بزنم و نشان دهم که تبعیض جنسی، هرگز نباید امری عادی تلقی شود و بدون عواقب باقی نمی ماند". وکیل وی شرتز گفت: جای خوشحالی است که دادگستری آلمان به صراحت اعلام می کند که نه تنها با وحشیگری، افترا و نفرت پراکنی مقابله می کند، بلکه با هرگونه نقض کرامت انسانی و نقض جدی حقوق فردی، از شهروندان حمایت می نماید.

یک موفقیت برای ساوسان چبلی سیاستمدارحزب سوسیال دموکرات برلین. به دلیل اظهارات زن ستیزانه در یک ستون،۱۰هزار یورو از روزنامه نگار رولاند تیچی دریافت می کند. مقاله ای جنسیتی در نشریه ای توسط روزنامه نگار رولاند تیشی در مورد ساوسان چبلی، باعث خشم همگانی شد. خانم چبلی علیه آن اقدام قانونی کرده بود و اکنون، در دادگاه موفق شده است .

با شکایت خانم ساوسان چبلی سیاستمدارسوسیال دموکرات، دادگاه برلین،علیه رولاند تیشی روزنامه نگارراستگرا، حکمی صادر کرده است. سخنگوی دادگاه درتوییتری به سیاستمداربرلینی اعلام کرد که بر این اساس،رونالد تیچی،ازحق انتشار بیانیه‌های زن‌ ستیزانه و جنسیتی منع شده است.

دادگاه منطقه ای برلین حکم داده است که رولاند تیچی روزنامه نگار، باید مبلغ ۱۰ هزار یورو  به ساوسان چبلی، سیاستمدار SPD غرامت بپردازد. کریستین شرتز وکیل چبلی و سخنگوی دادگاه به اتفاق آرا این خبر را در اختیار آژانس مطبوعاتی آلمان گذاشتند.

رونالد تیچی، در ستونی درماهنامه " نگاه از درون"، در مورد نامزدی خانم چبلی برای مجلس نمایندگان، با استفاده از فرمول‌بندی جنسیتی، اقدام به تحقیر و توهین او کرده بود. مقاله منتشر شده در سپتامبر ۲۰۲۰ به دلیل انتخاب این کلمات، سر و صدایی در سراسر کشور ایجاد کرد. 

این پست، خشم گسترده ای را برانگیخت. ساوسان چبلی نسبت به این پست جنسیتی در توییتر خود به رونالد تیچی اعتراض کرد. چندین شخصیت به طورعلنی، همبستگی خود را با چبلی که تا دسامبر۲۰۲۱ در بخش امور بین الملل وزارت امور خارجه در مجلس سنای برلین فعالیت می کرد، نشان دادند. خانم دوروتی بیر، وزیر امور دیجیتال در دولت فدرال، در اعتراض به مقاله رونالد تیچی، عضویت خود را در بنیاد Ludwig-Erhard-Stiftung خاتمه داد. اندکی بعد نیز، تیچی ریاست این بنیاد را رها کرد.

 پیشتر از شروع دادرسی ها، خانم چبلی، از این بنیاد کناره گیری کرده بود. او درباره حکم جدید دادگاه منطقه ای در۱۶ دسامبر گفت: "برای من مهم بود که دراینجا بایستم،مثال بزنم و نشان دهم که تبعیض جنسی، هرگز نباید امری عادی تلقی شود و بدون عواقب باقی نمی ماند". وکیل وی کریستیان شرتز گفت: جای خوشحالی است که دادگستری آلمان به صراحت اعلام می کند که نه تنها با وحشیگری،افترا و نفرت پراکنی مقابله می کند، بلکه با هرگونه نقض کرامت انسانی و نقض جدی حقوق فردی، از شهروندان حمایت می نماید. سخنگوی دادگاه جزئیات بیشتری ارائه نکرد. دلایل کتبی قضاوت هنوز در دسترس نیست. اما، امکان درخواست دادگاه تجدید نظرنیز وجود دارد. رولاند تیچی برای مدت طولانی سردبیر چندین مجله تجاری معتبراز جمله "اقتصاد هفته" بود. او سال ها است که به دلیل گرایش‌های پوپولیستی راست، مورد انتقاد قرار گرفته‌ بود.

پنجشنبه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۰- ۶ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی "Spiegel "

 

بخش: 

افزودن نظر جدید