فریبا عادلخواه، پژوهشگرایرانی- فرانسوی، گروگان جمهوری اسلامی

فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی فرانسوی بیش از دو سال پیش در ایران بازداشت شد و اخیرا در حصر خانگی به سر می برد. همانطور که وزارت خارجه فرانسه شامگاه چهارشنبه در پاریس اعلام کرد، اکنون این پژوهشگر۶۲ ساله، دوباره بدون هیچ توضیح یا اطلاع قبلی بازداشت و به زندان برگردانده شد. یک سخنگوی دولت فرانسه در پاریس خواستار آزادی فوری او شد.

این پژوهشگر سرشناس، که ملیت ایرانی نیز دارد، متخصص اسلام شیعی و مدیر تحقیقات ساینس پو* در پاریس است. او در ماه ژوئن به همراه همکار و شریک زندگی اش رولاند مارچال در فرودگاه تهران دستگیر شد. هر دو به اتهام به خطرانداختن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام محکوم شدند. مارشال ۶۴ ساله در ماه مارس به عنوان بخشی از مبادله زندانیان بین پاریس و تهران آزاد شد. عادلخواه مجبور شد در بازداشت بماند.

دولت فرانسه نسبت به دستگیری مجدد این محقق واکنش خشمگینانه نشان داد. سخنگوی وزارت امورخارجه اقدامات ایران را "صرفاً سیاسی و خودسرانه" توصیف کرد. حبس مکرر می تواند "فقط تأثیر منفی" بر روابط بگذارد. درخواست امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه  برای آزادی فوری عادل‌خواه پیش از این از سوی وزارت امور خارجه در تهران رد شده بود. همزمان ایران فرانسه را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرد.

تنش های جدید در مذاکرات هسته ای

تصمیم مقامات ایرانی برای بازگرداندن فریبا عادلخواه به زندان در زمان حساسی از مذاکرات برای احیای برنامه هسته ای ایران اتخاذ شد. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه از اینکه سرعت مذاکرات در وین "بیش از حد کند" است، گلایه کرد. این برخلاف اظهارات خوشبینانه‌تر مقامات تهران است.

در وین، نمایندگان روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان در حال مذاکره با ایران برای احیای توافق هسته ای بین المللی هستند. قرار است این امر مانع از ساخت سلاح هسته ای ایران شود.ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ در دوران ریاست جمهوری وقت دونالد ترامپ از این توافق خارج شد و بار دیگر تحریم های گسترده ای را علیه تهران اعمال کرد. پس از آن، ایران نیز به تدریج از این توافق خارج شد. جو بایدن، رئیس جمهور کنونی ایالات متحده اساساً آمادگی خود را برای نسخه جدیدی از توافق نامه اعلام کرده است.

دست کم ده ها شهروند ایرانی-غربی در گروگان جمهوری اسلامی هستند. در میان خارجی های بازداشت شده اتباع هر سه کشور اروپایی درگیر در مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران - بریتانیا، فرانسه و آلمان وجود دارند. 

زیرنویس: 

*- ساینس پو"Sciences Po"، همراه با کالج دو فرانس یا دانشگاه نخبگان علوم اجتماعی، به دلیل وضعیت اداری خود، از بالاترین اعتبار علمی در بین تمام مؤسسات آموزش عالی در فرانسه برخوردار است.

پنجشنبه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۰- ۱۳ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی"Spiegel"

 

افزودن نظر جدید