واکسن جدید کووید بدون پَتِنت

به گفته‌ تدروس آدهانوم گبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، برای محافظت از مردم دنیا، باید مطمئن شویم که افراد در معرض خطر، همه جا و نه فقط در کشورهایی که پول واکسن را دارند، مصون بمانند.

 برای پیشگیری از همه‌گیری کرونا ضروری است تمامی مردم دنیا و نه فقط افراد در معرض خطر واکسینه شوند. برای رسید به این ضرورت، بخش فقیر جهان به کمک ثروتمندان وکشور های ثروتمند جهان نیازمند است. آیا یک واکسن جدید میتواند این وضع را تغییر دهد؟

واکسن جدیدی توسط محققان بیمارستان کودکان تگزاس و کالج پزشکی بیلور ساخته شده است. این واکسن کوربیواکس نام دارد و اولین واکسنی است که بدون ثبت اختراع به هر شرکتی که بخواهد آن را تولید کند ارائه می شود. مطالعات روی انسان نشان داده است که واکسن بی خطر و موثر است. هند قبلاً استفاده از این واکسن تا یید و مجوز بیش از ۱۰۰ میلیون دوز در ماه را داده است.

مانند سایر واکسن ها که برای چندین دهه به طور ایمن استفاده شده، واکسن کوربیواکس روی پروتئین اسپایک کروناویروس تمرکز دارد، اما به جای استفاده از " اِم آر ان اِی " برای هدایت سلول‌های ما به تولید پروتئین‌های در داخل، پروتئین‌های اسپایک رشد یافته در آزمایشگاه را به بدن می‌رساند. برای درست کردن این واکسن از ژنی استفاده شده که پروتئین اسپایک را "کُد" و توسط یک مخمر تولید میکند. پس از "تصفیه" پروتئین، آن را با یک ادجوانتترکیب شد. از این روش برای  ساخت واکسن هپاتیت "بی" نیز استفاده می شود. و با توجه به برآورد هزینه‌ای، مقرون به صرفه است.

در اواخر سال ۲۰۲۰، تیم تحقیقاتی آمریکایی که این واکسن را تولید کردند با شرکت داروسازی هندی بیولوژیکال ای همکاری و آزمایش‌های بالینی را آغاز و ظرفیت تولید ایجاد کردند. در مطالعات بالینی مطالعاتی با چندین هزار شرکت‌کننده نشان داد که کوربیواکس در ایجاد پاسخ‌های ایمنی قوی علیه سارس کووید ۲ ایمن و مؤثر است. نتایج هنوز در یک مجله معتبر منتشر نشده است. به زودی انتظار می‌رود داده‌های مربوط به اومیکرون ارائه شود، اما فرض بر این است که کوربیواکس که حداقل به اندازه اکثر واکسن‌های موجود در حال حاضر موثر باشد.

این واکسن جدید کووید چند ویژگی متمایز دارد که آن را مخصوصاً برای استفاده در محیط‌های با منابع ضعیف مناسب می‌سازد: ایمن و مؤثر است، می‌تواند به صورت محلی در مقادیر بسیار زیاد تولید شود و می‌توان آن را در یک یخچال معمولی نگهداری کرد. بوربیواکس گفته شده است که ذخیره سازی آسان و مقرون به صرفه است. یکی از اهداف توسعه دهندگان و سازندگان این است که واکسن را می توان در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین استفاده کرد، جایی که در دسترس بودن واکسن به طور کلی ضعیف بوده است.

کوربیواکس که بدون حمایت عمومی عمده توسعه یافته است تقریباً به طور انحصاری توسط خیرین خصوصی در تگزاس، نیویورک و جاهای دیگر تأمین می شود. با این حال، برای تسریع در تولید و توزیع کوربیواکس، از طرف مقامات فدرال در ایالات متحده و کشورهای جی ۷ حمایت می‌شود. این طرح با مشارکت سازمان بهداشت جهانی و سایر ارگان های سازمان های ملل متحد خواهد شد.

ادجوانت: ترکیبات و یا مجموعه های فوق مولکولی هستند که قدرت و طول عمر پاسخ ایمنی خاص به آنتی ژن ها را افزایش می دهند، که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می کند.

منابع

  1. Riccio G. Corbevax, new patent-free COVID vaccine: "it's a gift to the world". Futuroprossimo, January 4, 2022. en.futuroprossimo.it
  2. Hotez PJ, Bottazzi ME. A COVID Vaccine for All. Scientific American, published December 30, 2021. www.scientificamerican.com
  3. Lee, J., Liu, Z., Chen, WH. et al. Process development and scale-up optimization of the SARS-CoV-2 receptor binding domain–based vaccine candidate, RBD219-N1C1. Appl Microbiol Biotechnol 2021; 105: 4153–4165. https://doi.org/10.1007/s00253-021-11281-3
  4. Chen WH, Wei J, Kundu RT, et al. Genetic modification to design a stable yeast-expressed recombinant SARS-CoV-2 receptor binding domain as a COVID-19 vaccine candidate. Biochim Biophys Acta Gen Subj. 2021;1865(6):129893. doi:10.1016/j.bbagen.2021.129893 DOI

 

 

 

افزودن نظر جدید