اخراج اجباری فلسطینیان از خانه و کاشانه شان

پلیس اسرائیل روز چهارشنبه ساختمانی را در محله شیخ جراح در شرق بیت المقدس پاکسازی و تخریب کرد. در خانه یک خانواده فلسطینی افرادی با سیلندر گاز و مواد قابل احتراق سنگر گرفته بودند تا از تخلیه و تخریب جلوگیری کنند. پلیس می گوید تعدادی از آنها دستگیر شده اند. فعالان صلح از روز دوشنبه برای اعتراض به عملیات جنجالی مقامات اسرائیل در محل حاضر شده بودند.

به گفته پلیس اسرائیل می خواهد مدرسه ای برای کودکان با نیازهای ویژه و شش گروه مهدکودک در محل این خانه بسازد. قبلاً در سال ۲۰۱۷ یک اخطار تخلیه صادر شده بود که به مقاومت و درگیری های شدیدی منجر شده بود. دادگاه منطقه اورشلیم حدود یک سال پیش به خانواده اطلاع داد که باید خانه را تخلیه کنند. تلاش های بی شماری برای دستیابی به توافقی دوستانه با ساکنان صورت گرفته است که مورد توافق صورت نگرفته بود.اداره شهر اکنون در حال اجرای اخطار تخلیه از دادگاه است.

تصمیم دیوان عالی کشور در انتظار است

اختلاف بر سر خانه های هفت خانواده فلسطینی در این منطقه سال گذشته تنش های گسترده ای را به همراه داشت. گروه های یهودی مدعی مالکیت این زمین شده اند. این در مورد خانه هایی است که قبل از تأسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸ توسط یهودیان فراری از جنگ اشغال شده بود. زمانی که این منطقه توسط اردن اشغال شد و خانواده های فلسطینی به خانه ها نقل مکان کردند. برخی خودشان پناهنده بودند. طبق قوانین اسرائیل مالکان یهودی چنین خانه هایی حق دارند خانه های خود را پس بگیرند. برعکس چنین حقی اما برای فلسطینیانی که در سال ۱۹۴۸ خانه های خود را از دست داده اند، اعمال نمی شود.

بالاترین دادگاه اسرائیل در حال حاضر تصمیم می گیرد که با خانه ها چه کند. حماس اسلامگرا که در نوار غزه حکومت می کند، اختلاف بر سر این موضوع را عاملی برای حملات موشکی گسترده به اسرائیل در ماه مه سال گذشته خواند. به دنبال آن درگیری مسلحانه یازده روزه بین دو طرف صورت گرفت

سیاست شهرک سازی اسرائیل بحث برانگیز است. شورای امنیت سازمان ملل در پایان سال ۲۰۱۶ از اسرائیل خواست تا شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین از جمله قدس شرقی را به طور کامل متوقف کند. اسرائیل در سال ۱۹۶۷کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را تصرف کرد. امروزه بیش از ۶۰۰ هزار شهرک نشین اسرائیلی در آنجا زندگی می کنند. از سوی دیگر بسیاری از فلسطینی ها خواهان سرزمین هایی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی بیت المقدس شرقی هستند.

لینک مرتبط: درگیری های فلسطین و اسرائیل به کجا خواهد رسید؟       

"https://kar-online.com/node/17274"

منبع: مجله آلمانی" Spiegel"

پنجشنبه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۰- ۲۰ ژانویه ۲۰۲۲ 

افزودن نظر جدید