نرگس محمدی، مبارز سرشناس و فعال حقوق بشر ایرانی بار دیگر به زندان محکوم شد

نرگس محمدی فعال سرشناس حقوق بشر ایران به گفته همسرش به هشت سال زندان و ۷۰ ضربه شلاق محکوم شده است. تقی رحمانی، همسرش که مقیم فرانسه است، در توییتر خود نوشت: جلسه دادگاه نرگس محمدی، تنها پنج دقیقه به طول انجامید. معلوم نبود به چه چیزی متهم شده است.

خانم نرگس محمدی در ایران به خاطر فعالیت هایش علیه مجازات اعدام شناخته می شود. سخنگوی سابق کانون مدافعان حقوق بشر ایران در اردیبهشت ۱۳۹۴ بازداشت و به اتهام "تاسیس سازمان غیرقانونی" به ۱۶ سال زندان محکوم شد. او در مهرماه ۱۳۹۹، پس از کاهش مجازات آزاد شد.

در ماه مه او دوباره مورد حمله و اتهام مقامات امنیتی قرار گرفت. به گفته وکیل وی، این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر به ۳۰ ماه حبس تعزیری و ۸۰ ضربه شلاق محکوم شده بود که او نسبت به حکم صادره اعتراض کرده  و اعلام نموده بود که حاضر  به پذیرش حکم و معرفی خود به مسولان زندان نخواهد شد.

محمود بهسادی راد، وکیل دادگستری، گزارش رسانه‌های ایران به خبرگزاری فرانسه مبنی بر محکومیت نرگس محمدی به اتهام "تبلیغ علیه نظام سیاسی ایران، تهمت و شورش علیه اداره زندان" را تایید کرد. خانم نرگس محمدی با وجود محکومیت در ابتدا زندانی نشد. سپس در آبان ماه سال ۱۴۰۰، در دومین سالگرد آبان خونین سال ۱۳۹۸، در مراسم یاد بود ابراهیم کتابدار که در تظاهرات ضد دولتی کشته شده، در استان البرز- کرج، دوباره دستگیر شد.

دو شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰- ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی "Spiegel

افزودن نظر جدید