جولیان آسانژ اجازه دارد تقاضای تجدید نظر کند

قوه قضاییه آمریکا می خواهد آسانژ را به اتهام جاسوسی محاکمه کند. این استرالیایی بومی در صورت مجرم شناخته شدن با۱۷۵ سال زندان مواجه است. او متهم به سرقت و انتشار مطالب محرمانه از عملیات نظامی ایالات متحده در عراق و افغانستان به همراه افشاگر چلسی منینگ است که در نتیجه جان مخبران آمریکایی را به خطر انداخته است. از سوی دیگر، طرفداران او او را به عنوان یک روزنامه نگار پژوهشگر می بینند که جنایات جنگی را فاش کرده است. این مرد ۵۰ ساله بیش از دو سال است که در زندان امنیتی بلمارش در لندن نگهداری می شود.

دادگاه بریتانیا در ابتدا استرداد آسانژ به ایالات متحده را به دلیل سلامت روانی ممنوع کرد. با این حال، ایالات متحده به گزارش های پزشکی مربوطه شک کرده بود، درخواست تجدید نظر داد و همچنین موفق شد. دادگاه تجدیدنظر در دسامبر گذشته ممنوعیت استرداد را لغو کرد. آسانژ اکنون می خواهد این تصمیم را در دادگاه عالی بررسی کند.

آدم ربایی، مسمومیت، قتل، گفته می شود همه اینها توسط سرویس مخفی ایالات متحده سیا و اعضای ارشد دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷ به عنوان اقدامی علیه جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس در پناهندگی در سفارت اکوادور در لندن در نظر گرفته شده بود. در گزارشی که توست پورتال یاهو نیوز منتشر شده بود: مایک پمپئو،رئیس سابق سازمان سیا و وزیر امور خارجی دونالد ترامپ گفته بود "هیچ چیز تابو نیست" و خواستار پیشنهاداتی برای اقدام علیه ویکی لیکس شده بود. گفته می شود که خود پمپئو طرح های آدم ربایی را پیش برده است

 

دو شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۰- ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲

 

منبع: روزنامه آلمانی" Taz "

افزودن نظر جدید